„Uměl opravit vše od letadla po tank.“ S veteránem Přibylem se rozloučili vojáci i blízcí
Desítky lidí se v pražských Strašnicích rozloučily s válečným veteránem Václavem Přibylem (†92). Dorazili jak vojáci či blízcí přátelé z Čs. obce legionářské, tak členové rodiny. Přibylova vnučka Lenka zavzpomínala, jak dědeček za volantem usínal a ona musela řídit.
„Vzpomínky zůstanou navždy. Nikdy nezapomenu na tři tisíce kilometrů cesty do Moskvy. Nezapomenu na dědovo usínání a chytání volantu. Už nikdy neusnu jako spolujezdec,“ slíbila mu vnučka ve strašnickém krematoriu.
Ta promluvila i za Přibylovu dceru, která tatínka kvůli bojům proti nacistům příliš nevídala. „V dětství se s ním setkávala málokdy. Ale málokdy jezdí malá holka v tanku, málokdy řídí holka v 16 letech auto a málokterá holka má tátu, co opraví všechno od tanku až po letadlo,“ poznamenala.
Válečný veterán zemřel 30. června. Přitom ještě nedávno plný sil absolvoval cestu s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a přáteli z Čs. obce legionářské do Francie. Poklonili se památce legionářů, kteří vybojovali samostatný stát.
„Navíc v den, kdy nás bratr Václav Přibyl opustil, byl ještě dopoledne na Vítkově slavit den ozbrojených sil. Tam jsme se setkali naposledy. Nečekaná proto pro nás byla zpráva, že ten, se kterým jsme před pár hodinami rozmlouvali, již není mezi námi,“ vzpomínal veterán Miloslav Masopust.
Ke konci obřadu vystřelili vojáci před krematoriem na Přibylovu počest třikrát z pušek. Za zvuku české hymny se poté zatáhla opona, za kterou byla vystavena rakev.
Získal řadu medailí
Během druhé světové války se Václav Přibyl účastnil bojů o pravobřežní Ukrajinu, Kyjev a karpatsko-dukelské operace. Za života obdržel mimo jiné medaili SSSR Za vítězství nad Německem (1945), medaili Za chrabrost (1946), medaili Za zásluhy o obranu vlasti (1955), Řád Rudé hvězdy (1971), medaili SSSR Za osvobození Prahy (1950), Záslužný kříž MO ČR I. st. (2003) a Čestný pamětní odznak k 70. výročí ukončení 2. světové války (2015).