Nejlépe se žije matkám v Norsku. Češky jsou na 25. místě

Ilustrační foto
Autor: ljš - 
5. 5. 2015
14:01

Nejlepší podmínky pro porod dítěte jsou ve Skandinávii. Severské země zcela ovládly žebříček humanitární organizace Save the Children, který zkoumá, jak se žije matkám v tamních podmínkách. Česká republika skončila na 25. místě.

Každoroční žebříček kombinuje několik faktorů, například úroveň zdravotní péče, počet úmrtí matek a dětí při a po porodu, vzdělání, ekonomickou situaci nebo třeba dostupnost potravin. Česko dopadlo z postkomunistických zemí nejlépe, skončilo na 25. místě, jen jednu příčku za Velkou Británií. Ta má ale například vyšší pravděpodobnost úmrtí matky u porodu.

Na prvních pěti místech se umístily země severní Evropy a ukázalo se, že nejlépe se matkám žije v Norsku. Spojené státy skončily až osm příček za Českou republikou, o jedno místo před Slovenskem, které je 34. S nejtěžšími podmínkami bojují matky v Somálsku.

Žebříček humanitární organizace Save the Children:

1. Norsko

2. Finsko

3. Island

4. Dánsko

5. Švédsko

6. Nizozemsko

7. Španělsko

8. Německo

9. Austrálie

10. Belgie

---

25. Česká republika

28. Polsko

32. Japonsko

33. USA

34. Slovensko

56. Rusko

61. Čína

179. Somálsko

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

ninga ( 22. prosince 2015 14:10 )

Škandál! Manipulace! Vždyť nám zdejší doktůrci tvrdí, že jsme na tom nejlíp na světě!!! Laskavý personál si jen občas potřebuje zanadávat a sprdnout náročné matky, popít kafíčko, dát cígo a ujistit se o své neomylnosti

tgbg ( 5. května 2015 16:38 )

Za vlády komunistických gaunerů jsme byli poslední.

majojo ( 5. května 2015 15:36 )

Jo - a co na to ta česká matka, které ukradli děti, když přišla do Norska lépe žít? Buď bulváži provokují nebo se svět vážně v p r d e l obrací.

momoko ( 5. května 2015 15:23 )

Vzhledem k objektivitě Norských úřadů nevěřím průzkumu ani čárku

verka1 ( 5. května 2015 14:46 )

proč nejlépe? protože norky nerodí, ale kradou cizím matkám děti!

Zobrazit celou diskusi
Další videa