Středa 28. února 2024
Svátek slaví Lumír, zítra Horymír
Oblačno 11°C

Historický zlom: Na Kubě kandidují disidenti

Autor: ČTK, zrk - 
19. dubna 2015
09:00

Je to vůbec poprvé v historii Kuby - disidenti kandidují v obecních volbách! Hned dva členové protivládní opozice se rozhodli utkat o politické křeslo. Muži doufají v úspěch - stali by se tak prvními nekomunistickými činiteli.

Jedním z disidentů, kterému se podařilo dostat na kandidátku, je nezávislý novinář a právník Hildebrando Chaviano (65), druhým potom Yuniel López (26) ze zakázané politické strany zvané Demokratická a nezávislá Kuba.

Oba muži podle agentury AP očekávají, že ve volbách uspějí a stanou se prvními zvolenými politickými činiteli, kteří se nehlásí ke komunistické straně, od ustavení volebních zákonů Fidelem Castrem v roce 1976.

Pozorovatelé uvádějí, že pouhé zařazení disidentů Chaviana a Lópeze na kandidátky je prvním náznakem toho, že kubánské vedení již tak rezolutně neodmítá konkurenci.

Prezident Raúl Castro zahájil v roce 2010 v zemi postupné reformy. Slíbil rovněž, že změní volební systém, žádný termín ale nepředložil.

Není to náhoda, zvlášť proto, že se jedná o dvě různé osobnosti. Domnívám se, že se vláda rozhodla přijmout tuto výzvu, místo aby se snažila tyto disidenty umlčet. Lze to vnímat jako další důkaz liberalizace," prohlásil americký expert na kubánskou politiku Ted Henken.

Někteří lidé říkají, že na Kubě panuje atmosféra strachu, ale já si myslím, že lidé se hodně strachu zbavili. Už teď se cítím, jako bych vyhrál," podotkl López.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

ivoadler ( 19. dubna 2015 10:18 )

I já věřím, že uspějí. Škoda, že nemohli kandidovat disidenti u nás před Listopadem. Leckomu by spadly růžové brýle mámení. Takhle jsme na to museli čekat až po Listopadu.

pravlast ( 19. dubna 2015 09:19 )

Takže si odhlasují platy a pojedou na dovolenou jako kdysi naše elita?

Zobrazit celou diskusi