Nový objev vědců: Neandertálci a moderní lidé se spolu pářili

Neandertálci a moderní lidé se spolu pářili, tvrdí vědci.  (Autor: Profimedia)
Autor: ČTK - 
22. června 2015
23:11

Neandertálci a moderní lidé se spolu v Evropě pářili a měli společné potomky, vyplývá z analýzy DNA zhruba 40 000 let staré čelistní kosti nalezené v Rumunsku. O výzkumu informovali v časopise Nature vědci pod vedením Svanteho Pääboa z lipského Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii.

Šest až devět procent DNA člověka, jemuž patřila objevená čelist, pocházelo z neandertálců. To je víc než u jakéhokoli jiného dosud analyzovaného člověka dnešního typu. Vědci se domnívají, že neandertálcem byl v případě zkoumaného člověka jeho prapradědeček.

Podle vedoucího studie Pääboa nelze říct, jak často se takové mísení vyskytovalo. „Je to tak fantasticky šťastný případ, že jsme našli člověka, který je tak blízce spřízněný s neandertálcem,“ řekl Pääbo. „Odhalili jsme je téměř in flagranti,“ dodal vědec.

Dosud vědci předpokládali, že moderní člověk (homo sapiens) a neandertálci se spolu pářili na Blízkém východě poměrně záhy poté, co se tam člověk dostal z Afriky. Nejnovější analýza ukazuje, že se to s vysokou pravděpodobností dělo i později, nedlouho před vyhynutím neandertálců, v Evropě.

rudyptak48 ( 23. června 2015 19:04 )

Krakonoši, ty ses na tom obrázku poznal? Opravdu vypadáš jako pravý Krakonoš.

rudyptak48 ( 23. června 2015 13:52 )

Já bych se nespoléhal pouze na vykopávky. Když se rozhlédnu kolem, vidím těch neandertálců dost i v současné době, třeba ve vedení bulváru Blesku.

salto ( 23. června 2015 10:07 )

Tak to bylo a je pořád: zeměkoule je kulatá a š.ká se na každým rohu. A je vidno že dávno, dávno před námi šu.al kámen cihlu

dzery ( 23. června 2015 08:29 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud