Usmíření USA a Kuby: Castro s Obamou si potřásli rukou!

Autor: ČTK - 
11. dubna 2015
08:54

Kubánský vůdce Raúl Castro si přátelsky potřásl rukou s americkým prezidentem Barackem Obamou a oba státníci spolu prohodili i pár slov! Sešli se na zahájení celoamerického summitu v panamské metropoli. Chystá se vyškrtnutí Kuby z amerického seznamu teroristů?

Jeden reportér venezuelské televize umístil videozáznam dnešního setkání obou politiků na internet. Je na něm vidět, jak si uvolněně uprostřed davu hostů několikrát stisknou ruku a krátce spolu hovoří. Setkání z bezprostřední blízkosti přihlížel generální tajemník OSN Pan Ki-mun a kubánský ministr zahraničí Bruno Rodriguez.

Bílý dům uvedl, že setkání bylo neformální a že státníci nevedli žádný závažný rozhovor. Obama se má s Castrem, s nímž se osobně potkal poprvé na pohřbu bývalého jihoafrického prezidenta Nelsona Mandely v prosinci 2013, ještě jednou sejít později v průběhu dneška.

USA i Kuba vnímají summit jako další krok ke zlepšení vztahů, o čemž svědčí i čtvrteční panamská schůzka šéfů diplomacie obou zemí, kteří ji označili za velmi plodnou. Podle některých pozorovatelů by Obama během summitu mohl oznámit vyškrtnutí Kuby z amerického seznamu států podporujících terorismus, o něž Havana velmi usiluje.

Na seznam se Kuba dostala v roce 1982 zejména kvůli podpoře baskické separatistické organizace ETA a kolumbijských povstalců z hnutí FARC (Revoluční ozbrojené síly Kolumbie). To, že se Kuba stále nachází na seznamu, je zásadní překážkou na cestě k normalizaci vztahů mezi oběma zeměmi a ke znovuotevření jejich ambasád.

Kubánská delegace je vůbec poprvé na v pořadí sedmém celoamerickém summitu, který se bude zabývat řadou témat od podpory demokracie v regionu až po ochranu životního prostředí. Po slavnostním zahájení akce se pozvaní nejvyšší představitelé scházejí k oficiální večeři.

Obama se setkal v pátek krátce před zahájením summitu s několika kubánskými disidenty, které ujistil, že USA stojí po jejich boku. "Vzhledem k tomu, že Spojené státy zahajují novou kapitolu vztahů s Kubou, doufáme, že to vytvoří prostředí, ve kterém se zlepší život kubánského lidu," řekl americký prezident. Zároveň dodal, že nejde o to, že by to prosazovaly USA, ale že by samotní Kubánci ze všech skupin obyvatelstva měli "díky svému talentu, vynalézavosti a tužbám" spolu komunikovat a rozhodnout, jaká je nejlepší cesta k jejich prosperitě.

Sdělovací prostředky také zaznamenaly výrok amerického prezidenta týkající se Latinské Ameriky, který pronesl rovněž před začátkem summitu: "Doby, kdy jsme si tak často mysleli, že Spojené státy mohou beztrestně intervenovat, jsou pryč," prohlásil. Připomněl tak období 20. století, kdy USA podporovaly vojenské režimy nebo alespoň ozbrojený odpor v Latinské Americe nebo vojensky přímo intervenovaly, jako například v roce 1989 v Panamě, kde svrhly režim generála Manuela Noriegy.

Na tuto událost upozornil v pátek venezuelský prezident Nicolás Maduro, když po příletu ihned navštívil památník obětí invaze USA do Panamy a prohlásil, že by k něčemu podobnému již nemělo dojít. Maduro po předchozích ostrých prohlášeních na adresu Washingtonu řekl, že by v Panamě mohlo dojít k obratu k lepšímu. Mezi USA a Venezuelou doutná diplomatický spor kvůli Obamově výnosu, který označil levicí ovládanou jihoamerickou zemi za ohrožení bezpečnosti Spojených států. Bílý dům tento týden prezidentův neobvykle tvrdý přístup mírnil.

Madura v pátek ovšem uvítaly na místě i protesty Venezuelanů žijících v panamském exilu, a to boucháním do hrnců. V Panamě žije velká komunita Venezuelanů, kteří uprchli před režimem Madurova předchůdce Huga Cháveze.

 

marais ( 12. dubna 2015 11:08 )

na Kubě mají přídělový systém už leta...za jejich bídu můžou hlavně sankce ! nějaké potřásání si rukou politiků nic neřeší!

tgbg ( 11. dubna 2015 19:04 )

Na Kubě je obrovská bída. Mnozí lidé nemají na jídlo a ani na jídlo a šaty pro děti. Proto houfně utíkají do USA.

tgbg ( 11. dubna 2015 17:15 )

Další komunistický experiment je na smetišti dějin. A terorističtí okupanti rusáci jsou nahraní.

sylvie59 ( 11. dubna 2015 16:24 )

Chtěla jsem se zeptat, vy předpokládáte, že Obama se chce pokusit na Kubě cituji: "instalovat kapitalistickou svobodu", konec citace. A to jako proč? Aby snad pomohl obyvatelstvu ostrova, kde není co žrát? Ha ha ha. Vláda žádné z velmocí, ať je to Rusko, Čína, Amerika... nechce NIC JINÉHO než zvýšit zisk, prospěch a moc svých vládnoucích kruhů. Zájmy všech ostatních obyvatel jiných zemí, včetně vlastních lidí jsou jim lhostejné. Jen se jim musí něco trochu věrohodného nakecat, aby drželi hubu a krok a náhodou se nechtěli bouřit. A kteří z těchto mocných umí s lidmi lépe manipulovat, ti pak vypadají věrohodněji. Ale cíle mají všichni stejné. Lidské zdroje (pracovní síly) pak mají jen dva úkoly: co nejlaciněji vyrábět a co nejdráž nakupovat. Jakmile tyto schopnosti ztrácejí, jsou určený k odpisu. (Lidí je moc.) Svět takhle funguje již tisíce let. Obávám se, že k ničemu lepšímu to nespěje.

kobyla1 ( 11. dubna 2015 16:04 )

S tím se dá souhlasit. Tak snad jsme si navzájem aspoň vysvětlili některé věci a chvilku jsme slušně diskutovali, což je tady docela vzácnost. Každý máme své názory ale jak říkám, co člověk to názor, ale nemusíme se kvůli tomu poprat a urážet. To je bohužel jedna z věcí, o kterou médiím jde, aby lidi nedrželi pohromadě - to by nebyli tak snadno ovladatelní. Měj příjemný zbytek víkendu

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud