Neděle 20. září 2020
Svátek slaví Oleg, zítra Matouš
Polojasno 20°C

Americký policista zastřelil dalšího černocha: Prý si spletl pistoli s taserem

 (Autor: Foto: EPA)
Autor: ČTK - 
14. dubna 2015
07:00

Spojené státy řeší další případ sporné smrti neozbrojeného černocha, kterého zastřelil bělošský policista. Při incidentu, který se odehrál počátkem dubna ve státě Oklahoma, strážce pořádku očividně omylem použil pistoli místo elektrického paralyzéru, takzvaného taseru. Vyplývá to z nově zveřejněného videozáznamu zásahu. Prokuratura dnes policistu obvinila z neúmyslného zabití, napsala agentura AP. 

„Aj, střelil jsem ho. Omlouvám se,“ říká na záznamu 73letý zástupce šerifa v záloze Robert Bates, který postřelil černocha Erica Harrise. Harris, kterého policie chtěla zatknout kvůli tomu, že se tajnému policistovi pokusil nelegálně prodat střelnou zbraň, později zranění podlehl. 

Na zveřejněném videu je vidět, jak policisté utíkajícího Harrise pronásledují, dohoní ho a srazí k zemi. Na zemi se ale Harris dále vzpouzí. Bates před střelbou vykřikne, že se chystá použít paralyzér, ale místo zvuku výboje se ozve výstřel. 

„Postřelil mě, postřelil mě,“ křičí po zásahu Harris, který si na videu také stěžoval, že ho policisté příliš tlačí k zemi, takže nemůže dýchat. V odpovědi se mu od policistů dostává nadávek, mimo jiné, aby si „s dechem políbil“ a aby „držel klapačku“. 

Harrisova rodina označila zásah za šokující a v prohlášení uvedla, že policisté jednali nelidsky. „Chovali se k Ericovi tak, jako by jeho život neměl žádnou cenu,“ uvedla rodina. 

Úřad šerifa v Tulse, kde se případ stal, označil podle portálu Thinkprogress.org incident za omyl a Batese za skutečnou oběť, neboť ho postihl fenomén známý z mimořádně stresových situací, kdy je člověk přesvědčen, že dělá zcela něco jiného, než ve skutečnosti činí. V tomto případě prý Bates věřil tomu, že má v ruce paralyzér. 

Při jiném incidentu z dubna zastřelil bělošský policista v americkém státě Jižní Karolína neozbrojeného černocha. Za svůj čin byl obviněn z vraždy. Na videu, které natočil kolemjdoucí, je vidět, že policista opakovaně střílel na prchajícího černocha. Případ se stal během běžné dopravní kontroly. 

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud