Strávila rok v pracovních táborech KLDR: »Musela jsem holýma rukama čistit záchody!«

Autor: dce - 
6. února 2015
12:08

Ji-hyun Park se pokusila zachránit si život útěkem ze Severní Koreje, jenže daleko se nedostala. Z Číny ji deportovali zpátky a ona putovala rovnou do jednoho z nejdrsnějších pracovních táborů na světě. Její svědectví je extrémně šokující.

Neskutečný hladomor, kterým si prošla Severní Korea v 90. letech, lidem stále rezonuje v paměti. Ji-hyun utekla ze země, aby si zachránila holý život. „Mezi lety 1996 a 1998 zemřelo spoustu lidí. Vlakové zastávky byly plné mrtvol,“ vypráví.

Pouhé dva týdny poté, co se dostala do Číny, Ji-hyun řekli, že se musí vdát za Číňana, jinak ji zase deportují. Porodila zde chlapce. V Číně vydržela šest let, než ji kdosi nahlásil a ona byla převezena zpět do KLDR – rovnou do pracovního tábora. 

„Pracovali jsme jako zvířata!“ vysvětluje Ji-hyun. „Pracovní den začínal v půl páté ráno a pracovali jsme, dokud se nesetmělo, což je v létě i do osmi nebo devíti hodin večer.“ Ji-hyun pokračuje, že ani po práci jim den nekončil – museli se modlit k vůdci a reflektovat svou celodenní práci. Skončili až kolem půlnoci.

Jednou byla Ji-hyun s ostatními vězni odvezena do hor, kde jim stráže přikázaly holýma rukama čistit terén, aby vytvořili terasy. „Ženy měly takový hlad, že jedly syrové brambory ještě s hlínou kolem.“

Když Ji-hyun neuposlechla příkazy, přinutili ji čistit rukama společné záchody. Po roce ale chytila do nohy tetanus a nemohla téměř chodit. Jako nepotřebná byla propuštěna. Tento osud ale nečekal přeběhlíky do Jižní Koreje – ty po deportaci zpět do země už nikdy nikdo neviděl.

Ji-hyun se nakonec vrátila do Číny, odkud utekla i se synem do Mongolska. zamilovala se do muže, který jim u hranic zachránil život. Dnes s ním žije v Anglii a mají spolu tři děti. „Dá se říct, že celá Severní Korea je jedno velké vězení,“ dodává Ji-hyun.

zelena.karkulka ( 6. února 2015 22:35 )

 To jsou zase bajky Zajímavý je,jak odtud každej druhej několikrát uteče na západ

mortis69 ( 6. února 2015 16:35 )

Já byl za komára v Jihlavě jako tankový mechanik.Na úklid rajónů jsme něli kýbl,hadr a smeták,případně twist,jestli ti to nšco říká.Jídlo v Žižkárnách,kam jsme docázeli(dělal jsem občas i regulovčíka),bylo slušné a téměř i chutné v dostatečném množství.Navíc jsme na dílny dostávali dopolední svačiny.Tauž konečně přiznej,proč jsi byl v Sabinově

anka ( 6. února 2015 14:32 )

piloti, co za nas bojovali v Anglii, byli v uranovych dolech opravnene..

anka ( 6. února 2015 14:32 )

videla jsem document, kde bylo ukazano, jak zdrhaji do ciny....v noci prechazeli reku....nebylo to jednoduchy a bez nebezpeci,ale dalo se....problem byl na cinske strane, jakmile vas tam chytili, nebo vas nekdo udal - tak vas vratili a sli jste primo do lagru.....takze je tam zase spousta situaci, kdy nekteri cinane pomalu vlastni korejce, ti se boji aby je nikdo neudal a tak pracuji pomalu jako otroci pro cinani......ten document o kterem hovorim, byl prave o tehto korejcich, a byla tam jedna charita, co tajne operovala v cine, a pomahala je vyvest do demockratickych zemi a tak jim dala svobodu.

djaba ( 6. února 2015 14:21 )

 My jsme se na voj.zákl. službě nezastavili každý den také až do večera a potom jsme byli politicky uvědomováni .Také hladoví ,v zimě a hazly jsme myli také holýma rukama . Jenže to byla nejčestnější služba vlasti za odměnu a nikdo nikam neutíkal .A ty brambory jsme jedli skoro syrové taky .

Zobrazit celou diskusi