Strávila rok v pracovních táborech KLDR: »Musela jsem holýma rukama čistit záchody!«
Ji-hyun Park se pokusila zachránit si život útěkem ze Severní Koreje, jenže daleko se nedostala. Z Číny ji deportovali zpátky a ona putovala rovnou do jednoho z nejdrsnějších pracovních táborů na světě. Její svědectví je extrémně šokující.
Neskutečný hladomor, kterým si prošla Severní Korea v 90. letech, lidem stále rezonuje v paměti. Ji-hyun utekla ze země, aby si zachránila holý život. „Mezi lety 1996 a 1998 zemřelo spoustu lidí. Vlakové zastávky byly plné mrtvol,“ vypráví.
Pouhé dva týdny poté, co se dostala do Číny, Ji-hyun řekli, že se musí vdát za Číňana, jinak ji zase deportují. Porodila zde chlapce. V Číně vydržela šest let, než ji kdosi nahlásil a ona byla převezena zpět do KLDR – rovnou do pracovního tábora.
„Pracovali jsme jako zvířata!“ vysvětluje Ji-hyun. „Pracovní den začínal v půl páté ráno a pracovali jsme, dokud se nesetmělo, což je v létě i do osmi nebo devíti hodin večer.“ Ji-hyun pokračuje, že ani po práci jim den nekončil – museli se modlit k vůdci a reflektovat svou celodenní práci. Skončili až kolem půlnoci.
Jednou byla Ji-hyun s ostatními vězni odvezena do hor, kde jim stráže přikázaly holýma rukama čistit terén, aby vytvořili terasy. „Ženy měly takový hlad, že jedly syrové brambory ještě s hlínou kolem.“
Když Ji-hyun neuposlechla příkazy, přinutili ji čistit rukama společné záchody. Po roce ale chytila do nohy tetanus a nemohla téměř chodit. Jako nepotřebná byla propuštěna. Tento osud ale nečekal přeběhlíky do Jižní Koreje – ty po deportaci zpět do země už nikdy nikdo neviděl.
Ji-hyun se nakonec vrátila do Číny, odkud utekla i se synem do Mongolska. zamilovala se do muže, který jim u hranic zachránil život. Dnes s ním žije v Anglii a mají spolu tři děti. „Dá se říct, že celá Severní Korea je jedno velké vězení,“ dodává Ji-hyun.
To jsou zase bajky
Zajímavý je,jak odtud každej druhej několikrát uteče na západ 