Utekl vůbec z KLDR? Slavný uprchlík z tábora smrti v knize lhal!

Autor: dce - 
18. ledna 2015
14:12

Severokorejec Sin Tong-hjuk, jemuž se podařilo uprchnout z pracovního tábora a literárně popsat svůj osud, přiznal, že některé pasáže knihy nejsou pravdivé. Ukončí prý kvůli tomu své aktivity za prosazování lidských práv. O kauze informoval list The Washington Post.

Sin Tong-hjuk se v lágru pro politické vězně narodil a strávil v něm 24 let, než se mu v roce 2005 podařilo uprchnout. Příběh vyšel v literární podobě pod názvem Útěk z Tábora 14 na základě rozhovorů Severokorejce s novinářem Blainem Hardenem a stal se bestsellerem. Severokorejec se začal věnovat šíření informací o poměrech v KLDR a loni v říjnu zavítal také do Prahy, kde se zúčastnil konference pořádané Knihovnou Václava Havla. Jeho kniha vyšla i v češtině.

Sin Tong-hjukovi je nyní 32 let a na svém facebookovém účtu přiznal, že ne vše v knize je pravda. Odůvodnil to tím, že chtěl část své minulosti utajit sám před sebou.
Harden ve čtvrtek oznámil, že zjistil, že Sin svým přátelům poskytl vyprávění o svém životě, které se liší od verze v knize. "Požádal jsem ho o vysvětlení, proč mne uvedl v omyl," sdělil.

Sin údajně vysvětlil, že některé zážitky z tábora "byly příliš bolestné" na to, aby se k nim vracel. "Rozhodl jsem se proto učinit kompromis, změnil jsem některé detaily, o nichž jsem se domníval, že nejsou důležité. Nechtěl jsem říci přesně, jak to bylo, abych znovu neprobudil tu prožitou bolest," sdělil Hardenovi.

"Jsem velmi vděčný všem, kteří mi po celý čas věřili a důvěřovali, ale zároveň se omlouvám," oznámil Sin, který nyní žije v Soulu.

Harden řekl, že knihu, jež vyšla ve 27 jazycích, opraví podle nových faktů. Základní příběh je prý stále platný. "Jsem si jist, že ho mučili, protože má jizvy. A jsem si jist, že uprchl, má jizvy na nohou. Prohlédli ho odborníci a konstatovali, že to odpovídá popáleninám elektrickým proudem, jak on vypověděl," sdělil novinář.

Uprchlík nyní prý ale změnil dobu některých zážitků a také místo. Děj knihy se odehrává v táboře číslo 14, ale Severokorejec teď tvrdí, že když mu bylo šest let, převezli ho s matkou a bratrem do tábora číslo 18, který byl na druhém břehu řeky proti táboru 14. O útěk se prý pokusil několikrát, v letech 1999 a 2000. Podruhé ho chytili po čtyřech měsících v Číně a vrátili do KLDR. Z tábora 18 byl zase převezen do tábora 14.

The Washington Post napsal, že zatímco v knize stojí, že byl mučen a pálen za pokus o útěk ve věku 13 let, ve skutečnosti to bylo o sedm let později. V knize se dále uvádí, že udal matku a bratra za přípravu útěku, aby pro sebe získal jídlo, a že pak musel přihlížet jejich popravě. Podle listu u ní ale nebyl.

mak ( 6. února 2015 12:39 )

Není. I celu mu vymalovali na oblíbenou barvu. Hulil am Marlbora v době, kdy tu nebyli ani na černým trhu. Ostatní političtí vězni měli návštěvu jednou za rok a to ještě možná, nic takovýho by jim nikdo dát nemohl a za první měsíc šli 25 kg dolů, což by ten rachitickej chcípák dávno zhebl, jakož i při té fyzické práci, ale jeho se netýkala, zajímavý.

mak ( 6. února 2015 12:37 )

Myslíš třeba Jáchymov?

zkzkz ( 18. ledna 2015 19:11 )

tgbb ( 18. ledna 2015 18:13 )

denně nám masmedia lžou zatajují informace a podporují USA nacisty banderovce ,alkajdu usa sýrie, libyie, kosova ,čečenska,

lipno ( 18. ledna 2015 17:56 )

"Čsské" noviny mi scenzuorovaly zprávu polské STÄTRNÍ televize, sám jsem mluvil s Ukrajincem co jel do Německa, protože dostal POVOLÁCÏ rozkaz, aby nastoupil jako "DOBROVOLNÍK" na východní frontě

Zobrazit celou diskusi