Dobrovolník SS v Osvětimi obviněn: Nosil jen kufry, ale věděl, že maďarské Židy zplynují!

Muž, který pracoval jako dobrovolník v Osvětimi, byl obviněn v Německu  (Autor: Foto: archiv Blesku)
Autor: ČTK - 
2. února 2015
13:06

Na stará kolena ho čeká proces. A to kvůli napomáhání vraždě ve 300 tisících případech! 93letého muže obvinili v Německu za jeho působení v Osvětimi. Jako dobrovolník působil v nacistické vyhlazovací mašinérii v době, kdy tam přiváželi statisíce maďarských Židů.

Německé státní zastupitelství obvinilo muže, který působil jako dobrovolník jednotek SS v koncentračním táboře v Osvětimi. Podle obvinění napomáhal k vraždám během deportací 420 tisíc maďarských Židů. Proces s 93letým mužem, jehož identita zatím nebyla zveřejněna, začne u zemského soudu v Lüneburgu na severu Německa 21. dubna. Informovala o tom dnes agentura DPA.

Nosič kufrů v táboře smrti

Obviněný pracoval v Osvětimi v období mezi květnem a červencem 1944 právě během tzv. maďarské akce. Podle státního zástupce údajně věděl, že vězni, kteří byli označeni za neschopné práce, budou po příjezdu zavražděni v plynových komorách. Svou prací tak podporoval systematické vyvražďování. A to i tím, že odklízel zavazadla lidí, které do Osvětimi přivezli.

Násilností se přímo neúčastnil. Státní zástupce ho proto viní pouze z nápomoci k trestnému činu. K procesu se údajně připojilo už dalších 55 vedlejších žalobců. Projednávání případu by mělo podle agentury DPA trvat přinejmenším do konce července.

Už minulý týden zahájilo německé státní zastupitelství v Hamburku vyšetřování obdobného případu. Hilde Michniaová (93) je podezřelá z toho, že se jako členka stráže SS v koncentračním táboře Gross-Rosen na jihozápadě dnešního Polska podílela na zorganizování pochodu smrti, při němž zahynulo kolem 1 400 převážně židovských vězeňkyň. Michniaová vinu odmítá a tvrdí, že pracovala pouze v kuchyni.

vzteklykrtek ( 2. února 2015 13:31 )

Zalez prašivino!

vzteklykrtek ( 2. února 2015 13:29 )

Zbytečné.Že se dožije konce procesu není pravděpodobné.A je si ještě schopen uvědomit za co bude souzen?Kdyby ten soud byl před 50 lety,pak by měl smysl.Ale dnes soudit nosiče kufrů?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud