Změny 2015: Označení potravin, ať víte, co jíte!

Na potravinách si nyní budete moci přečíst daleko více údajů a týká se to i masných výrobků  (Autor: profimedia.cz)
Autor: red - 
12. ledna 2015
09:03

Konec minulého roku a začátek toho letošního přinesl smršť předpisů, které mají zákazníkům usnadnit výběr potravin nebo hotových jídel. Podle odhadů museli čeští potravináři a provozovatelé obchodů a stravovacích zařízení vynaložit mnoho milionů na to, aby vyhověli novým předpisům, které z velké části diktuje Evropská unie.

* Velikost písma s informacemi o potravinách nesmí být menší než 1,2 mm. Pouze pokud je největší plocha obalu menší než 80 cm2, může být font zmenšen až na 0,9 mm. Zároveň nesmějí být informace jakkoli skryty nebo přerušeny jiným textem nebo obrázkem a pozadí musí být dostatečně kontrastní. Etikety musí být snadno čitelné, název, množství a případný obsah alkoholu musí být uvedeny v jednom zorném poli. Povinně uváděné informace nesmí být smazatelné!

* Prodejce nebalených potravin musí umístit v blízkosti prodejního pultu informaci o alergenních složkách a v blízkosti potraviny informaci o výrobci. Pokud ho o to zákazník požádá, musí mu také sdělit složení nebalené potraviny.

* Zvyšují se pokuty za potraviny, které jsou špatně označené nebo jsou nekvalitní, a to z dosavadních až 3 milionů na až 10 milionů.

* Obchodní řetězce (s obratem vyšším než 5 mld. Kč) musí viditelně a čitelně u vstupu do prodejny informovat, ze kterých pěti zemí prodávají nejvíc zboží. Tyto údaje musí uvádět vždy k 1. lednu za období posledních 12 měsíců, a to v procentech.

* Státní veterinární správa a Státní zemědělská a potravinářská inspekce bude nově dohlížet na stravování v restauracích. Zaměří se na bezpečnost, kvalitu, označování, původ surovin a pokrmů, včetně zvěřiny. Dosud to mohly kontrolovat jen krajské hygienické stanice.

Na obalech potravin musí být povinně uváděno mnoho údajů
* Výrobci budou muset povinně označit (např. uvést na obalu) zemi původu pro vepřové, drůbeží, skopové a kozí maso (začne platit od 1. dubna 2015). Dosud tato povinnost platila jen u hovězího masa a mléčných výrobků.

* Na obalech potravin musí být povinně uváděno mnoho údajů, a to v jazyce snadno srozumitelném českému spotřebiteli, mohou být ale vyjádřeny i symboly či piktogramy.

* Nově je stanovena povinnost informovat spotřebitele o přítomnosti přidaných bílkovin odlišného živočišného původu a o jejich konkrétním původu u masných výrobků, masných polotovarů a produktů rybolovu.

* Výrobce musí uvádět také informace o přidané vodě v množství nad 5 % přímo v názvu, pokud má masný výrobek nebo masný polotovar tvar kusu masa, plátku masa, porce masa nebo jatečně upraveného těla zvířat či ryb.

* Výrobky, jež mohou vyvolávat dojem, že jsou vyrobeny z jednoho celistvého kusu masa nebo ryby, ale ve skutečnosti jsou tvořeny různými kusy spojenými jinými složkami, musí být označeny textem „ze spojovaných kousků masa“ nebo „ze spojovaných kousků rybího masa“.

Seznam povinně značených alergenů

Veškeré alergeny (14 hlavních) obsažené v produktu budou muset být na obalech povinně zvýrazněny typem nebo stylem písma či barvou pozadí.
1. Obiloviny obsahující lepek
2. Korýši a výrobky z nich
3. Vejce a výrobky z nich
4. Ryby a výrobky z nich
5. Arašídy a výrobky z nich
6. Sója a výrobky z ní
7. Mléko a výrobky z něj (včetně laktózy)
8. Suché skořápkové plody (mandle, ořechy)
9. Celer a výrobky z něj
10. Hořčice a výrobky z ní
11. Sezam a výrobky z něj
12. Oxid siřičitý a siřičitany (v koncentraci nad
10 mg/kg)
13. Vlčí bob (lupina) a výrobky z něj
14. Měkkýši a výrobky z nich

Co všechno musí tedy na obalech být uvedeno? Podívejte se na naši podrobnou infografiku do galerie.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud