Změny 2015: Co čeká motoristy? Kmotrovské značky až za rok!

I na motoristy letos čeká několik změn.  (Autor: profimedia.cz)
Autor: red - 
6. ledna 2015
11:55

Novinky v roce 2015 čekají i na řidiče a majitele aut. Pozor, ať nepřijdete o řidičák hned zkraje roku.

* Nefunkční brzdová nebo potkávací světla či sjeté pneumatiky mohou při běžné silniční kontrole způsobit, že motorista přijde o techničák. Při vážné závadě (prasklé přední sklo víc než 2 cm v řidičově výhledu, úniky oleje, závady na elektroinstalaci) příslušná obec vyznačí zkrácení technické prohlídky na 30 dnů. Při nebezpečné závadě (sjeté pneumatiky pod 1,6 mm hloubky vzorku, nesvítící potkávací či brzdová světla) však pozbývá platnost ihned. Za ignorování nařízené technické kontroly hrozí mnohatisícová pokuta. Připravuje se však i další zpřísnění, kdy by při nebezpečné závadě nebo po vážné havárii mohla policie zabavit malý technický průkaz ihned na místě.

* Změna vlastníka nebo provozovatele proběhne nově současně, a to na registru vozidel v místě bydliště původního majitele. Dostaví se buď oba, nebo jen jeden z nich s plnou mocí toho druhého, nově úředně ověřenou. Registrační značky by měly zůstat původní.

* Místo pojmů trvalé vyřazení a dočasné vyřazení z registru se zavádí pojem zánik a vyřazení.

* Auta uložená v depozitu k 1. 1. 2015 jsou prohlášena za vyřazená z provozu:

– pokud tam již leží déle než 18 měsíců, vlastník se musí dostavit do konce roku 2015 na odbor dopravy a oznámit účel využití a adresu místa, kde je vozidlo umístěno (kvůli kontrole), pak bude »vyřazeno z provozu«

– pokud to majitel neudělá, takové vozidlo ze zákona zanikne a nebude už možné ho přihlásit a majiteli hrozí pokuta až 50 tisíc korun.

– pokud tam leží méně než 18 měsíců, automaticky se překlopí do režimu vyřazeno z provozu (vůz bude úředně existovat, ale musí mít odevzdané značky) a vlastník musí do konce roku 2015 nahlásit obecnímu úřadu adresu místa, kde silniční vozidlo stojí a jak je hodlá využívat – jinak dostane pokutu až 50 tisíc korun

* Vozidla, které jsou »v převodu«, tedy není přihlášeno na nového vlastníka – do 30. června 2015 musí být podána žádost o zápis vlastníka a provozovatele vozidla, jinak poté vozidlo ze zákona zanikne (za jízdu s takovým vozem hrozí desetitisícové pokuty a ztráta řidičáku na půl roku).

Bez zelené známky

Zelené známky, které představují měření emisí, už nebudou od 1. ledna 2015 vydávány. Na vozidle se vyskytnou pouze červené známky dokladující kontrolu na STK. I nadále bude mít řidič za povinnost absolvovat měření emisí před pravidelnou technickou kontrolou, červená známka ale vyjádří, že vozidlo prošlo oběma kontrolami. Řidiči po lednu strhávat zelené známky nemusí, automaticky o ně přijdou před první pravidelnou prohlídkou.

Kmotrovské značky později

Vydávání takzvaných kmotrovských značek, tedy registračních značek na přání (jedna za 5 tisíc korun) bylo posunuto až na 1. leden 2016. V tomto roce tedy nebude možné si je koupit.

Pozor! ZDARMA příručka Blesku

„Revoluce v sociálních dávkách“

Vychází už v pondělí 12. ledna

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud