Ratha viní, že vzal 1,2 milionu za sanitky: Jde o předvolební boj, brání se z vazby!

Bývalý hejtman středočeského kraje David Rath čelí novým obviněním  (Autor: Foto Blesk - Petr Novotný)
Autor: simao, ČTK - 
10. října 2013
14:53

Za údajně zmanipulovaný tendr na nákup sanitek ve Středočeském kraji měl David Rath jako hejtman zkasírovat 1,2 milionu Kč. Tak prý zní nejnovější obvinění vězněného exposlance. Jenže Rath se z vazby brání: Nic takového jsem nedělal, žádné obvinění neobdržel a jde pouze a jen o předvolební boj. Proč si to myslí?

Korupční aféra kolem Davida Ratha opět nabývá na jasnějších obrysech. Kriminalisté obvinili již i firmy, které do ní mají být zapletené. Včetně velké stavební společnosti Metrostav. Jedno z nových obvinění se pak týká i samotného Ratha - podle Lidových novin měl za tendr na nákup sanitek pro středočeskou záchranku shrábnout 1,2 milionu korun. Vyplývá to údajně z odposlechů Rathových kumpánů Kotta a Pancové, kteří měli ve čtvrtek 16. února 2012 v domě v Rudné u Prahy přepočítávat tři miliony korun. A dát stranou 1,2 milionu jako podíl pro Ratha ze zakázky na sanitky.

Rath: Obvinění nejspíš souvisí s volbami

Nová obvinění již Vrchní státní zastupitelství rozeslalo, Rath ale tvrdí, že žádné zatím neobdržel. A jako kolovrátek i během této akce policie a zástupců opakuje, že "žádný úplatek nevzal, ani si nenechal slíbit." Podle Ratha přitom může nová vlna obviňování souviset s předvolebním bojem a směřovat k poškození ČSSD. "Tato takzvaná nová obvinění založená na téměř dva roky starých odposleších jsou tedy nejspíš motivována volbami a stávají se součástí předvolebního boje," tvrdí Rath v prohlášení, které ČTK poslal ze své vazby.

Pokračování Kubiceho zprávy?

Rath sedí již přes 17 měsíců, a tak si i poněkud "nostalgicky" zavzpomínal na dění ve světě politiky. Nová obvinění mu připomínají situaci kolem Kubiceho zprávy. Policie podle něj "navazuje na tradici plukovníka Kubiceho a jde o snahu poškodit ČSSD, ale i další tzv. tradiční strany." Kubiceho zpráva pochází z května 2006 a tehdejší šéf protimafiánského útvaru (a později ministr vnitra) Jan Kubice v ní popsal napojení zločinu na politiku, konkrétně na tehdy vládnoucí ČSSD. Na veřejnost se přitom pikantní informace dostaly krátce před volbami do Sněmovny. Kubice tvrdil, že organizovaný zločin přerostl do státní správy a někteří politici z ČSSD se snaží mařit vyšetřování případů. ČSSD i její šéf Jiří Paroubek zprávu odmítli jako nepravdivou a poškozující pověst strany. A Kubiceho žalovali. Jenže strana nakonec žalobu stáhla a Nejvyšší soud následně odmítl i Paroubkovo dovolání.

obluda.pb ( 10. října 2013 22:58 )

Nemám ho rád, ale už ta vazba trvá moc dlouho. Jinak předpokládám, že mu to sečtou a bude sedět. Smutné ale je, že je to případ o "halířích" a většina podstatně větších kauz napříč celým politickým spektrem skončila zametena pod kobercem zapomění. Inu ruka ruku myje - jedna zmála věcí kde politické strany drží basu...

hejhej ( 10. října 2013 17:22 )

jarda: Vyřvával proti privatizaci nemocnic a sám chtěl a Pancovou kupovat nemocnici na Kladně.

hejhej ( 10. října 2013 17:21 )

mirkazam: Ráthovi došly argumenty, blábolí nemysly

mamasamsam ( 10. října 2013 16:06 )

Davida Ratha opět nabývá na jasnějších obrysech............ --------------------------------------------------------------------------- P o téměř roce a půl teprve jasnější obrysy? Jak jsem již psala, kdyby něco měli tak by to okamžitě a rádi použili. Částka je pokaždé jiná. A co si za 1,2 miliónů koupí, to není ani na pořádné bydlení. To je nepatrná část provizí v ČEZu, za předraženou el. energii.

mirkazam ( 10. října 2013 15:45 )

Co je to za kecy ?? Od kdy se zlodějnám říká ,,předvolební boj " ??

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud