Průlom v kauze: Policie nově obvinila Ratha! A dalších 8 firem včetně Metrostavu!

8. října 2013: Davida Ratha opět přivádí vězeňská eskorta k soud v kauze, ve které padla nová obvinění  (Autor: Foto Blesk - Petr Novotný)
Autor: simao, ČTK - 
8. října 2013
12:42

Již také jednu z největších stavebních firem u nás Metrostav obvinila policie v kauze kolem Davida Ratha! Rozjelo se tak nové kolo obvinění a dokazování, které firmy se do údajného manipulování zakázek ve Středočeském kraji zapojily. A další žalobu má na krku i sám exposlanec David Rath.

Kauza kolem Davida Ratha naplno odstartovala 14. května 2012, kdy tehdejší poslanec ČSSD a středočeský hejtman skončil před domem Kateřiny Pancové se želízky na rukou. Od té doby sedí ve vazbě, proti které již čtyřikrát neúspěšně u soudu protestoval. A jeho právník Roman Jelínek podává námitku proti vazbě i nyní. "Je to zatím stížnost bez odůvodnění, abychom stihli termín," řekl ČTK advokát. Jenže mezitím došlo v případu k dalšímu posunu. Kriminalisté i státní zastupitelství se začali opět činit a rozeslali nové obžaloby. Tentokrát míří nejen na obžalované jednotlivce, ale i na firmy, do kauzy Rath zatažené. A to včetně jedné velké ryby - stavební společnosti Metrostav. Ta se však spojitosti s Rathem brání.

Nečekané zatažení Metrostavu do kauzy Rath

Celkem devět lidí a osm firem přitom protikorupční policie nově obvinila pro přijetí úplatku, podplacení, poškození finančních zájmů EU a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a to převážně na území Středočeského kraje. Na svém webu o tom informovalo Vrchní státní zastupitelství v Praze. "Metrostav a.s. potvrzuje, že obdržel prostřednictvím datové schránky usnesení Policie ČR o zahájení trestního stíhání právnické osoby... Zahájení souvisí s případem MUDr. Ratha a spol.," zareagovala vyjádřením obří stavební firma. Spojitost s kauzou však odmítá a  proti trestnímu stíhání se bude Metrostav bránit "všemi dostupnými prostředky".

Obviněna i firma svědkyně Salačové

Kromě Metrostavu předali detektivové obvinění třeba stavební firmě Ivany Salačové FISA, která se nyní jmenuje JIPE. Salačová přitom se žalobci spolupracuje a před policií se ke korupci přiznala. Zbytek obviněných však účast na kauze odmítá. Zatažení samotných firem do kauzy Rath je však zajímavou novinkou. Jde o novou vlnu obvinění, kterou umožnil i nový zákon o trestní odpovědnosti právnických osob. Díky němu mají policie a státní zastupitelství rozsáhlé kompetence a právnickým osobám mohou uložit tresty zákazu činnosti, nebo dokonce organizaci zrušit.

123automobil ( 7. listopadu 2013 13:21 )

Fuuuuj,stydte se ženská blazniváááá-!§§!

123automobil ( 7. listopadu 2013 13:20 )

123automobil ( 7. listopadu 2013 13:20 )

123automobil ( 7. listopadu 2013 13:19 )

123automobil ( 9. října 2013 07:52 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud