V upoceném Česku padaly teplotní rekordy: Vyšplhaly se téměř na 39 stupňů!

Lidé po celé republice se potýkali s rekordním vedrem  (Autor: archiv Blesku)
Autor: ČTK, geo - 
3. srpna 2013
20:12

Rekodní vedra zachvátila celé Česko. Rtuť teploměrů dnes ukazovala teplotu vysoké horečky. Na stovce meteoroligckých stanic museli přepisovat rekordy. Praha hlásila 38, 5 stupně, ještě o dvě desetiny bylo tepleji na Břeclavsku. Brno hlásí "pouhých" 37,8 stupně Celsia.

Teploty v Česku dnes dosahovaly téměř 39 stupňů Celsia a na některých místech padly absolutní rekordy, tedy nejvyšší dosud naměřené hodnoty. Nejtepleji bylo v Brodu nad Dyjí na Břeclavsku, a to 38,7 stupně. Rekord pro celou ČR, který činí 40,4 stupně, ale vydržel. Na svém webu to oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Nad 38 stupňů bylo například i v Praze nebo Brně.


Dnešek byl opravdu horký, což dokládá fakt, že 115 ze 131 stanic měřících déle než 30 let překonalo rekord pro 3. srpen. Na 11 místech byly navíc překonány i rekordy pro celý měsíc srpen. "Na sedmi stanicích s délkou měření přes 30 let padly dokonce absolutní rekordy. To znamená, že nikdy v žádném dni v roce zatím stanice tak vysokou teplotu nenaměřila," uvedli meteorologové.
Extrémní vedra dnes byla třeba na jižní Moravě, kde v téměř všech stanicích padly teplotní rekordy dne. Kromě Brodu nad Dyjí, kde bylo nejtepleji z celé republiky, překročily teploty 38 stupňů ještě na třech místech. Ve Strážnici bylo 38,3 stupně, což je zatím vůbec nejvíce za celých 52 let měření strážnické meteorologické stanice. V Brně - Žabovřeskách rtuť vyšplhala na 38,5 a v Dyjákovicích na 38,2 stupně. V brněnských Tuřanech se sice teplota nad 38 nedostala, ale i 37,8 stupně stačilo k absolutnímu rekordu.


V Praze na Karlově se teplota dostala na 38,5 stupně, což je stejná hodnota jako při dosavadním absolutním rekordu stanice z roku 1983. Na Karlově se měří už 92 let. V Olomouckém kraji zase stanice Olomouc-Holice, kde se měří už od roku 1915, překročila o jednu desetinu stupně dosavadní absolutní rekord 37 stupňů z roku 1921.


Dosud nejvyšší zaznamenané teploty byly překonány například i v Holešově na Kroměřížsku a v Kroměříži. V Holešově přesáhla dnešní teplota 36,9 stupně o čtyři desetiny rekord z roku 2003, v Kroměříži rtuť vystoupala na stejnou úroveň, což bylo o desetinu více než absolutní rekord 1992.

rakel266 ( 3. srpna 2013 22:02 )

se divim,že shodu podmětu s přísudkem máte v nadpisu správně,ale níž už to je horší,že ani ty teploty bych neuvěřil,kdybych fakt dnes nechcípal

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud