Tropy útočí na Česko: Pozor na smrtícího komára

Autor: Pavel Ryšlink - 
23. 7. 2013
05:30

Přenašeč tropické horečky dengue, proti které neexistuje vakcína, se možná objevil na Prostějovsku. Jistý občan zaslal odborníkům fotografii uhynulého komára s tím, že jde pravděpodobně o tropického komára tygřího či tygrovaného.

„Na fotografiích jsou patrné typické střídavě světle a tmavě zabarvené části nohou a těla. Délka těla je devět milimetrů, na křídle jsou tmavší a světlejší plošky. S největší pravděpodobností jde o příslušníka rodu aedes albopictus,“ uvedl občan, který zaslal mailem fotografii mrtvého komára krajským hygienikům. Ti nyní zjišťují, zda jde skutečně o nebezpečného přenašeče smrtelných chorob.

Vedení obce nechce nález nebezpečného hmyzu komentovat. „Počkáme na vyjádření odborníků z hygieny,“ uvedla seloutská místostarostka Helena Tesaříková.

Podle odborníků není možnost výskytu afrických druhů na našem území zcela nereálná. Mohou se k nám dostat například mezi ovocem či věcmi turistů, přijíždějících z tropických zemí.

Aedes albopictus

Komár tygří či tygrovaný pochází původně z Asie. V prosinci 2007 byl poprvé zaznamenán jeho výskyt v Evropě, konkrétně ve Švýcarsku. Později se objevil v Itálii, kde měl na svědomí vypuknutí horečky chikungunya. Kromě toho je přenašečem také nilské horečky, horečky dengue a malárie. Fotografie komára ze Seloutek, kterou nyní zkoumají olomoučtí krajští hygienikové.

Doporučujeme
dasama ( 23. července 2013 13:02 )

 Ohromna novinka.My uz jich doma od poslednich povodni zabili nekolik.Pan z Prostejovska se citi asi dulezite .

hulimihoukolen ( 23. července 2013 09:57 )

Krajsti hygienikove? To nemate penize na korektora?Bohate bude stacit absolvent gymnazia... ted po prazdninach jich urcite bude par bez prace.

rotegruz ( 23. července 2013 08:12 )

Lidé třeste se pozavírejte okná,dveře, sedte doma stašidlo se blíži.

francjosef ( 23. července 2013 06:46 )

Ten nenadělá tolik škody jako Nečas s ODS

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa