Vysmátý uhlobaron: Tunel Mostecké uhelné vysvětluje u soudu ve Švýcarsku, takhle si žije v Česku!
Před švýcarským soudem se opět řeší kauza tunelu Mostecké uhelné. Tentokrát ze své luxusní vily za desítky milionů, postavené v Říčanech u Prahy, dorazil i uhlobaron a miliardář Antonín Koláček. Nepřijel však další z obviněných, Oldřich Klimecký, který se prý musí starat o nemocnou manželku.
Ve švýcarské Bellinzoně dnes začala druhá část procesu s bývalými manažery a majiteli Mostecké uhelné společnosti (MUS). Jsou podezřelí z tunelu během privatizace severočeských dolů, praní špinavých peněz, z podvodů a z korupce.
Pěkná řádka obvinění, chtělo by se říct. Přesto jeden z nich, uhlobaron Antonín Koláček, dorazil ke švýcarskému soudu v evidentně velmi dobré náladě.
Novinářům řekl, že se na líčení těší, protože má "plnou důvěru ve švýcarské soudce". "Věřím, že soudci rozhodnou spravedlivě," dodal manažer, který vinu stejně jako další obvinění popírá a žije si spokojeným životem s nádechem orientu v luxusním sídle v Říčanech u Prahy.
Koláček: Z paláce před švýcarský soud
Říčanskou vilu za desítky milionů si miliardář Koláček nechal postavit v orientálním stylu s řadou prvků, přejatých z buddhismu a čínského učení Feng Šuej, kterému Koláček přičichl při exotických výpravách do Asie. Podle deníku Aha!, který snímky před časem uveřejnil, prý dodnes kolují mezi stavaři historky, jak Koláček vyžadoval, aby vše bylo kulaté. Žádné rohy, zkrátka zaoblená harmonie.
Klimecký do Švýcarska nedorazil: Stará se prý o manželku
Kromě Koláčka přitom dnes do Švýcarska přijel i další obviněný, Belgičan Jacques de Groote. Naopak chyběl další z manažerů Oldřich Klimecký, který byl také předvolán.
Podle advokáta Klimecký nepřijel kvůli nemoci manželky, kterou prý nemůže nechat samotnou. Tato trojice přitom dorazila do Švýcarska poprvé, na úvod procesu 13. května chyběli a proto byli obesláni na dnešek. Květnového jednání se zúčastnili Marek Čmejla, Jiří Diviš a Petr Kraus. Řízení proti poslednímu obviněnému, miliardáři Měkotovi, bylo zastaveno, protože v březnu zemřel.
Soud je přitom vyvrcholením šestiletého švýcarského vyšetřování, po kterém Švýcaři zablokovali manažerům kvůli kontroverzní privatizaci na stovce švýcarských účtů v přepočtu skoro 14 miliard korun.
Závěr líčení je plánován na 12. července. Český stát dlouho otálel a nakonec nevyužil lhůty, ve které se mohl k jednání připojit jako žalující strana. Exmanažeři MUS byli však loni v červnu obviněni i v ČR.
fortin, to jsi tak hloupe stvoreni, ze nerozeznas, ze o cinkani s klicema vubec neslo a nejde?