Miliardář Měkota (†55): Zastavili jeho stíhání v kauze Mostecké uhelné

Zesnulý uhlobaron Měkota byl stíhán v kauze Mostecké uhelné
Autor: simao, ČTK - 
26. 4. 2013
14:10

Uhlobaron Luboš Měkota platil za jednoho z nejbohatších lidí v Česku. Po jeho záhadné smrti na golfu mu však peníze nejsou nic platné. Zatímco se ale stále čeká na výsledky jeho dědického řízení, státní zástupce rozhodl o zastavení stíhání v kauze Mostecké uhelné. To však neplatí o další pětici manažerů.

Měkota působil v nejvyšším vedení Mostecké uhelné (MUS) od roku 1995, kdy byl jmenován jejím personálním ředitelem. Vypracoval se až na ředitele generálního, jenže spolu s dalšími manažery a vlastníky dolů byl obviněn v kauze vytunelování této společnosti.

Šestici Měkota, Koláček, Čmejla, Diviš, Klimecký a Kraus policie podezřívala, že z MUS celkem 150 milionů dolarů (přes 3 miliardy Kč), které využili na nákup akcií MUS. Loni v říjnu přibylo ještě obvinění z podvodu při privatizaci této firmy v roce 1999.

Podle žalobce způsobili státu škodu přes 1,6 miliardy korun a byly jim obstaveny bankovní účty, cenné papíry i nemovitosti. Někdejší šéfové MUS od počátku trestní stíhání odmítají. Jejich stížnost však nedávno zamítlo Nejvyšší státní zastupitelství.

Výše zabaveného majetku šesti obviněným bývalým manažerům a vlastníkům dolů v kauze MUS se vyšplhala na celkovou hodnotu 1,25 miliardy korun. Většina z toho patřila Měkotovi.

Čeká se na výsledek dědického řízení

Měkotovo stíhání však nyní bylo definitivně zastaveno. Z logického důvodu. "Trestní stíhání pana Měkoty bylo nepřípustné z důvodu úmrtí obviněného," uvedl státní zástupce Pavel Šereda.

Miliardář a bývalý majitel TV Metropol a Pětka zemřel ve věku 55 let minulý měsíc - zkolaboval v těsné blízkosti berounského golfového hřiště. O osudu jeho majetku, který mu byl stejně jako dalším obviněným v této kauze zabaven, se však zatím nerozhodlo. Čeká totiž se na výsledky dědického řízení, dodal Šereda.

"Byl nám doručen podnět jeho obhájce ohledně zrušení zajištění jeho majetku, kterému jsme nevyhověli s tím, že nebyl podán oprávněnou osobou. To může učinit jen majitel zajištěného majetku, který ze zákona přechází na dědice. V tuto chvíli čekáme na vývoj dědického řízení," dodal Šereda.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

lennne ( 26. dubna 2013 15:21 )

jde o to jak a proc vubec zemrel....dedicum zustane i to co nakradl...takze BINGO.

lunatic ( 26. dubna 2013 14:21 )

Dost dlouho jsem se tak skvěle nepobavil ! Pan státní zástupce zastavil trestní stíhání pana Měkoty,který je však jaksi mrtev. Je to,jakoby byli nadále stíháni ti,kteří nasměřovali v r.2001 ta letadla na "dvojčata" - budovy World Trade Center v New Yorku ... aneb státní zástupce povolil rybařit na poušti ... kolik let studoval??

Zobrazit celou diskusi
Další videa