Miliardář Šmejc se trhl od Kellnera: Devátý nejbohatší Čech podnikl v Řecku obchod roku!

Miliardář Šmejc (vlevo) se se svou investiční skupinou pustil do obchodů v krizí zmítaném Řecku
Autor: simao, ČTK - 
2. 5. 2013
16:45

V žebříčku nejbohatších Čechů podle časopisu Forbes zaujímá investor Jiří Šmejc deváté místo. A jeho osamostatnění od Petra Kellnera má za následek, že se Šmejc pustil do vlastních projektů. Získal totiž v Řecku podíl v nejvýdělečnější firmě roku 2012 - v sázkovém monopolu OPAP. Za 16,76 miliardy korun je to vskutku loterie!

Investiční skupině Emma Delta, kterou Šmejc vede spolu se synem jednoho z nejbohatších Řeků, podnikatelem Jorgosem Melisanidisem, se podařilo domluvit lukrativní obchod s řeckou vládou. Za 33 procent akcií firmy OPAP, která má až do roku 2030 sjednané výsadní postavení na řeckém loterijním trhu, zaplatí Šmejc a spol. pořádný balík - 652 milionů eur, v přepočtu 16,76 miliardy Kč.

Šmejc: Vyjádření důvěry v Řecko

"První velká privatizace v naší zemi byla úspěšně dokončena," prohlásil spokojeně řecký ministr financí Jannus Sturnaras. Prodej rozhodujícího podílu v sázkovém monopolu OPAP přitom v Řecku proběhl v rámci dohody o finanční pomoci z EU. Letos chtějí Atény získat z privatizace celkem 2,6 miliardy eur a bez prodeje podílu v OPAP by toho dosáhnout nemohly.

"Je to vyjádření důvěry v Řecko a vyzdvihuje to náš dlouhodobý závazek vůči této zemi. Jsme přesvědčeni, že uděláme z této přelomové privatizace úspěch pro všechny zúčastněné," uvedl k dohodě Šmejc. Emma Delta původně nabízela 622 milionů eur, nakonec přihodila dalších třicet milionů.

Řecko si také ponechá výnosy z akcií OPAP za loňský rok, tedy dalších 60 milionů eur. Jeho celkový příjem z transakce tak dosáhne 712 milionů eur. Přesto hlavní řecká opoziční strana Syriza prodej třetiny OPAP ostře zkritizovala: "Tento tendr je parodií. Skončil jako ponižující nabídka jednoho uchazeče a ukázal, že státní majetek se neprodává, ale rozdává zadarmo," uvedla Syriza. 

Pro Šmejce je však důležité, že OPAP narozdíl od jiných řeckých podniků nemá dluhy a je dokonce nejziskovější firmou v Řecku. Analytici ale očekávají pokles zisků nové řecké dani na hrubé příjmy ze sázek ve výši 30 procent. Pro Šmejce tak jde o riskantní tah. Devátý nejbohatší Čech si ho však patrně může dovolit.

Žebříček nejbohatších Čechů podle Forbes

1. Petr Kellner (PPF) ... 208 miliard Kč

2. Andrej Babiš (Agrofert) ... 40 miliard Kč

3. Radovan Vítek (CPI) ... 38,8 miliardy Kč

4. Pavel Tykač (Czech Coal) ... 33 miliard Kč

5. Zdeněk Bakala (BXR) ... 26,9 miliardy Kč 

6. Karel Komárek (KKCG) ... 20 miliard Kč

7.-8. Marek Dospiva, Jaroslav Haščák (Penta) ... 12,5 miliardy Kč

9. Jiří Šmejc (Home Credit) ... 11,9 miliardy Kč

10. Tomáš Chrenek (Moravia Steel) ... 11,5 miliardy Kč

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

nesmrtelnej ( 3. května 2013 00:57 )

V současné ekonomicko-politické situaci jsou takové obchody hraničící s vyhlášenim války skoro celému národu něco na způsob ruské rulety. Asi se ty miliardáři nuděj.

nesmrtelnej ( 3. května 2013 00:51 )

Hladovění dětí v Řecku se stalo naprosto nekontrolovatelným. Čím dál častěji učitelé poukazují na to, jak děti žebrají u svých spolužáků jídlo. http://***knihy-a.cz/23681/20-znameni-ze-dalsi-velka-hospodarska-krize-jiz-zacala-v-evrope

horstfuxteleshop ( 2. května 2013 23:39 )

kdybys tolik nechlastal, nepsal bys tu pí č oviny, blbe

zada ( 2. května 2013 21:32 )

Šmejc nebo šmejd????

namoroman ( 2. května 2013 21:30 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa