Miliardář Tykač podává ústavní stížnost! Kvůli stíhání za tunel CS fondů

Miliardář Pavel tykač a jeho vila v Havlíčkových sadech
Autor: simao, ČTK - 
3. dubna 2013
16:33

Nelíbí se mu obnovené trestné stíhání v kauze vytunelovaných CS fondů, ze kterých v 90. letech zmizela více než miliarda korun. A tak se miliardář Pavel Tykač rozhodl podat ústavní stížnost. Mimo jiné proto, že svědectví proti sobě považuje za zmanipulované.

Tykač čelí podezření z podvodu - z CS fondů totiž v roce 1997 zmizelo 1,23 miliardy korun. Tahle částka byla převedena na účet makléřské firmy Umana u Plzeňské banky a CS fondy za ní získaly akcie podniku Drůbež Příšovice. Problém byl v tom, že hodnota těchto akcií byla podle obžaloby desetinová...

Peníze z CS fondů přitom skončily po několika dalších převodech na zahraničních účtech. Soudy přitom v minulosti uložily za vytunelování CS Fondů čtyřem lidem nepodmíněné tresty od čtyř do osmi let, jenže podle městského soudu nelze vyloučit, že obvinění byli pouze loutkami v rukou někoho jiného.

Tykač vytunelování CS fondů popírá

Na Tykače padlo obvinění proto, že byl v roce 1997 spolumajitelem skupiny Motoinvest, která CS fondy ovládala. Že by došlo k tunelu CS fondů však odmítá.

Kauzu loni znovu otevřela výpověď podnikatele Františka Buška, dříve známého pod jménem Chobot. Ten prý pomáhal Tykačovi fondy vytunelovat. Dalším novým svědkem je muž z Německa, který se údajně podílel na správě peněz vyvedených z CS fondů do zahraničí.

Obnovu trestního stíhání loni povolil Městský soud v Praze, letos v lednu jeho rozhodnutí potvrdil pražský vrchní soud. A mluvčí Ústavního soudu (ÚS) Vlastimil Göttinger potvrdil, že Tykač rozhodnutí soudu napadl.

Tykač argumentuje porušením řady základních práv, poukazuje na údajně nedostatečné důkazy a svědecké výpovědi považuje za zmanipulované. Svědci navíc podle něj mají kriminální minulost.

Tykače prošetřují i kvůli Mostecké uhelné

Stížnost Ústavní soud obdržel koncem minulého týdne, případ dostala na starost soudkyně Dagmar Lastovecká. Jak dlouho se případ bude řešit, je těžké odhadovat. Může to být několik měsíců, ale také několik let.

Tykačovo jméno však zaznívá také v souvislosti s vyšetřováním v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS), nyní Czech Coal, jejíž privatizaci vedle české policie prošetřují i švýcarské orgány.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

zkzkz ( 3. dubna 2013 20:40 )

Z M R D už aby seděl

1917 ( 3. dubna 2013 18:46 )

Správný žák svého učitele.Jejich drzost nezná mezí.Až tam jsme to dopracovali,že za jízdu načerno do basy a za zlodějnu v miliardách omluvu a oškodnění.Modrá demokracie.

hlinsko ( 3. dubna 2013 17:15 )

Tykač - kamarád Klause -dělal u něj z kraje 90.tých let na ministerstu financí. Co k tomu dodat - jedna velká mafie, která si pak rozdává amnestie a milosti - jedině střílet.

tomik007 ( 3. dubna 2013 17:14 )

A takhle KIKA vyrabel miliardare

gevi ( 3. dubna 2013 16:46 )

Po volbách bude vládnout ČSSD a kauzy se zase budou zametat pod koberec, jako za předchozích vlád, z nichž dvě byly ČSSD.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud