Na návštěvě u Karla: Zámek Orlík je plný unikátů
Pojďte se s námi podívat na Orlík do jinak nepřístupných prostor zámku rodiny ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. A ostatní unikátní interiéry hlavně s empírovými skvosty si zajeďte prohlédnout osobně!
První zmínky o Orlíku pocházejí z poloviny 13. století. Tehdy to byl malý dřevěný hrad postavený na břehu řeky Vltavy na 65 metrů vysoké strmé skále jako orlí hnízdo. Odsud zřejmě název Orlík. Dnes dosahuje voda z Orlické přehrady až k patě novogotického zámku. Aby se zabránilo zničujícímu působení eroze, proběhly tady v minulosti rozsáhlé práce statického zabezpečení.
Kastelán
Kastelán Jaroslav Rozsypal slouží na Orlíku již 30. sezonu. Zavedl nás také na jinak uzavřený balkon ve východní části zámku. Podívejte se na video, jaký je z něho výhled!
Luxus pro hosty
Reprezentační prostory pro významné hosty ve 2. patře zámku. Často tady pobýval například následník rakouského trůnu arcivévoda František Ferdinand d’Este.
Akvarely
Akvarely francouzského malíře napoleonského období Augusta Garnereye, zachycující Annu Schwarzenbergovou se syny Bedřichem, Karlem a Edmundem.
Vzácná kniha
Unikátní obrazový soubor barevných rytin, pojednávající o vývoji jezdectví, jeho škole, výcviku eskadrony a manévrů pluku, vydaný v Paříži v 2. polovině. 18. století.
Postel
Empirová postel z rakouské ambasády z doby, kdy v Paříži Karel Filip Schwarzenberg jako rakouský vyslanec zprostředkovával sňatek mezi Marii Luisou a Napoleonem.
Tady je Schwarzenbergovo
Na počátku 19. století si Orlík zvolil za sídlo vojevůdce Karel Schwarzenberg (†1820). Proslavil se vítězstvím nad Napoleonem v roce 1813. Dnes je majitelem syn ministra zahraničí Jan Schwarzenberg.
vypadá poměrně tupě, je to ale spící predátor