Hledač pokladů zatajil pohádkový objev! Našel stříbrné mince za víc než milion

Autor: Ondřej Požár - 
21. března 2013
18:59

V hloubce pouhých dvaceti centimetrů byl v lese na Blanensku ukrytý historický poklad v hliněném džbánu, naplněném šesti kilogramy stříbrných mincí. Jeho nálezce (39) ho zatajil a prodal. Hledači pokladů i překupníkovi za to nyní hrozí až pět let vězení!

Muž našel poklad v červenci 2010 na vrchu Zlatník u Boskovic. Nádoba naditá mincemi, již v malé hloubce pod kameny ukryl v čase třicetileté války asi ve čtyřicátých letech 17.století, vážila podle policie přes sedm kilogramů!

„Džbán z pálené hlíny byl s kusem tkaniny zakopaný vzhůru nohama a přikrytý kamenem. Obsahoval stříbrné mince z období 2.poloviny 15.století až 1.poloviny 17.století,“ upřesnila policistka Zdeňka Kyliánová.

Mince, mezi nimiž jsou například tolary Rudolfa Habsburského či pražské groše, s tržní cenou 1,1 milionu korun však místo odevzdání do muzea prodal sběrateli (41) z Brněnska za 850 tisíc!

Policii udal nález anonym

Loni na podzim na nález pokladu upozornil anonym policii, která zajistila přes dva tisíce mincí za 300 tisíc. Větší část pokladu však překupník z Brněnska bohužel stihl nenávratně rozprodat.

„Kdyby hledač pokladů džbán s tolary odevzdal, mohl dostat nálezné, které by převýšilo půl milionu korun,“ upozornila Dagmar Grossmannová z Moravského zemského muzea v Brně.

Video Historička ukazuje část pokladu - Ondřej Požár

Podle ní je historická hodnota pokladu, jehož vlastníkem byl za třicetileté války zřejmě bohatý obchodník, nedozírná.

„Takový nález se na Moravě nepodařil desítky let,“ dodala historička. Podle ní nebyl původní majitel pokladu rozhodně žádný chudák.

"Je však velká škoda, že se občas podobně nalezené poklady rozprodají často i do zahraničí a my tak přicházíme o vysvětlení historické etapy," litovala historička.

cert ( 21. března 2013 20:41 )

Jo, to byste viděla hned jiný odhad ceny, než uvádějí teď ))

palko1961 ( 21. března 2013 20:15 )

Nasel, tak nasel. Je to jeho a hotovo! Sejmout tohoho zavistiveho bonzaka! Najit to ten zkur.vysyn Kalousek nebo vyzrany zlodej Duka tak se to v novinach ani neobjevi!

anka ( 21. března 2013 20:06 )

kdyby to nahlasil, dostal by v tomto pripade o 100 tisic vice, nez ziskal za prodej.....

dbbs ( 21. března 2013 19:54 )

Kdyby to nahláasil, tak dostane almužnu

anka ( 21. března 2013 19:50 )

kdyby poctive nahlasil co nasel, dostal by o 100 vice nez prodejem a nemel by problemy....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud