Mladému Čechovi je teprve 29 let: Objevil lék na rakovinu!

Mladý vědec Michal Zimmermann
Autor: shp - 
19. 2. 2013
17:08

Je mladý a přesto nesmírně talentovaný vědec, jehož objev může pomoci milionům ženám trpících rakovinou. Michal Zimmermann (29) totiž odhalil gen, který umí zabránit tomu, aby se rakovinné buňky v DNA po chemoterapii opět rozbujely.

Doktorand Středoevropského technologického institutu Masarykovy univerzity v Brně a stážista Rockefellerovy univerzity ve Spojených státech přišel na to, jak pro pacientky s rakovinou vaječníků a prsou vybrat tu správnou metodu léčby, informoval web ihned.cz.

Odhad úspěšnosti chemoterapie

Lékaři pořád lámali hlavy nad tím, proč se u některých žen podaří odstranit nádor chemoterapií a u jiných nikoliv. Michal Zimmermann se svými spolupracovníky z Rockefellerovy univerzity, kde je na stáži, našel způsob, jak úspěšnost chemoterapie odhadnout. A to dopředu.

Gen, který zabrání bujení rakovinotvorných buněk

Ve Spojených státech objevili při testech u žen zvláštní gen. Ten dokáže zabránit tomu, aby se rakovinné buňky v DNA po chemoterapii opět rozbujely. Český vědec zjistil, že pokud je gen poškozený, pak ztratí svou schopnost a lékař dopředu ví, že chemoterapie pacientce nepomůže.

Objev pomůže při volbě terapie

„Náš objev může v současné době nejvíce ovlivnit stanovení přesnějšího odhadu vývoje jednotlivých nádorových onemocnění a může napomoci lékařům při volbě terapie, která bude pro konkrétní nádor účinná,“ vysvětlil doktorand Středoevropského technologického institutu Masarykovy univerzity v Brně ihned.cz.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

jaromir123 ( 20. února 2013 07:49 )

Stres si zdůvodňují hlavně lidé, kteří si z těla dělají popelnici a nechtějí přistoupit na změnu života.

kobyla1 ( 20. února 2013 06:55 )

To je bohužel pravda

lunatic ( 20. února 2013 04:31 )

Je to sice VELMI CHVÁLYHODNÉ - avšak=z praktického hlediska zdravých jedinců lze i namítnout,že k ničemu ...

tomik007 ( 20. února 2013 00:33 )

Dalsi dil Blesku bude o "KRASNYCH LIDECH"

cinderella1 ( 19. února 2013 23:05 )

Je to pravdiva zprava! Michal Zimmermann, a young scientist from the Central European Institute of Technology Masaryk University (CEITEC MU), has discovered a new genetic factor decisive for the mechanism of repairs to damaged DNA in the laboratories of the prestigious American Rockefeller University. Doctors can make use of this for more effective treatment of hereditary breast and ovary cancer. The research findings were published in January 2013 in the prestigious journal Science. http://www.ceitec.eu/a-scientist-from-ceitec-mu-has-discovered-the-characteristics-of-th e-gene-rif1-which-doctors-use-in-the-targeted-treatment-of-cancer/

Zobrazit celou diskusi
Další videa