V Krkonoších se objevili vlci: Smečka vyděsila místní

Ilustrační foto
Autor: ČTK, oj - 
27. září 2012
10:51

V nejvyšších českých horách Krkonoších se po 170 letech objevili vlci. Pětičlená smečka v minulých dnech vyděsila místní ve východní části hor. Skupina tam pravděpodobně přišla z nedaleké Lužice v Německu, kde vlci volně žijí. Poslední vlk byl na české straně hor zastřelen v roce 1842.

"Naši zoologové ověřili rozhovorem s pozorovateli, že s vysokou pravděpodobností skutečně šlo o skupinku těchto kriticky ohrožených zvířat, která kdysi byla v Krkonoších doma," řekl ČTK mluvčí správy Krkonošského národního parku Radek Drahný. Dodal, že až do poloviny 19. století byli vlci nedílnou součást krkonošské fauny a fungovali jako přirození regulátoři stavů zvěře i menších predátorů.

Úspěšný návrat vlků do nedaleké Lužice dával podle správců krkonošského parku naději, že se vlci objeví i v Krkonoších. "Jeden z prvních 'průzkumníků' se k nám vydal, opět do východních Krkonoš, na podzim 2011. A tentokrát, zdá se, byla návštěva početnější. Musím přiznat, že při hustotě osídlení a návštěvnosti Krkonoš bych ještě před dvěma lety něčemu takovému nevěřil," uvedl zoolog KRNAP Jiří Flousek.

Krkonošští zoologové zatím nechtějí spekulovat o tom, zda se vlci vrátí do Krkonoš v budoucnu natrvalo nebo vše zůstane jen u náhodných návštěv osamělých jedinců či malých skupinek. Podle ředitele správy KRNAP Jana Hřebačky se lidé od vlků nemají čeho obávat. "Chovatelé, kterým by vlci způsobili škodu na zvířatech, mají ze zákona právo na náhradu škody," uvedl.

Podle historických pramenů byl například v roce 1400 hojný výskyt vlků v Obřím dole. S postupující kolonizací hor začalo vlků v Krkonoších ubývat. Na severní slezské straně byl poslední vlk zastřelen v roce 1810, na české 32 let poté. Později do Krkonoš přebíhali vlci v zimě z východu z Polska, Beskyd a Karpat. Po druhé světové válce byla tu a tam hlášena pozorování vlků, ovšem vesměs šlo spíše o záměnu se zatoulanými či zdivočelými psy, uvedl Drahný.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

naidka ( 28. září 2012 09:10 )

vagino, to bylo taky překvapení, kdyby jsi měl něco jiného.

naidka ( 28. září 2012 08:49 )

pejso, ty jsi ale ranní ptáče, to se mi líbí. Po obědě razíme s kámoškou a se psy do lesa, podívat se, jestli rostou nějaké hřiby nebo bedly. Čauky

londynskypes ( 28. září 2012 05:26 )

mam psa...krizence ,hodnyho a vzdycky jsme meli psy i velke

naidka ( 27. září 2012 17:26 )

ahoj pejso mám odmalička ráda zvířata, akorát se štítím much. Po škole jsem dělala 2 roky zootechničku a tam v provoze se setkáš s tou pravou realitou. Teď si s odstupem času říkám, co jsem všechno viděla, jak jsem tam mohla vydržet. Mám psa, kterému věnuju hodně času venku. Ty máš v nicku i v tom starém psa a nikdy jsi o něm nepsal, akorát, že ho krmíš nanuky.

londynskypes ( 27. září 2012 17:10 )

naidka taky moc milujes zvirata vid??? ja taky ...mimo hadu to me desi...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud