Miliardář Bakala: Byty koupil za 40 tisíc korun

Autor: Jiří Fabián, Kjos - 
29. května 2012
05:00

Vychytralost na úkor obyčejných lidí má už svoji jednotku – je to 1 Bakala! Nositel tohoto jména si takovou nesmrtelnou poctu zaslouží: v šerosvitu privatizace schramstnul státem vymazlený dárek v podobě 44 tisíc bytů Ostravsko-karvinských dolů.

Cena byla za všechny Bakaly. Za jeden byt chtěla vláda sociální demokracie jen 40 tisíc korun!

Reálné odhady ceny přitom hovořily o čtyřnásobku. Byty od státu dostala společnost Karbon Invest, kterou krátce poté Bakala ovládl a získal tak i podstatnou kontrolu nad zmíněnými byty.

A za jak podivných okolností to byl obchod: za stát smlouvu o (nejen) převodu bytů podepsal bývalý Bakalův podřízený, právní servis smlouvy zajišťovala fi rma, která dělala i pro Bakalu…

Teď jsou byty v dezolátním stavu, mnohde neteče teplá voda či nefunguje záchod. Přesto 103 tisíc nájemníků musí platit tržní nájem, klidně i 9000 korun měsíčně. A miliardář Zdeněk Bakala (51), jenž s tím něco udělat mohl, nepodnikl nic. Jen si mastí kapsu a skrývá se v propletenci fi rem, které na obyčejných lidech parazitují.

Bakala se nestárá o kuchyňské linky, uvedl mluvčí

„Pan Bakala nenechává umírat horníky bez teplé vody, ani neurčuje, kde se opraví jaká kuchyňská linka.“ Tak v pondělí reagoval Pavel Kočiš, mluvčí miliardáře Zdeňka Bakaly, na pondělní článek Blesku. Popsali jsme v něm zkušenosti některých nájemníků z 44 tisíc bytů OKD, které za podivuhodných okolností ovládly společnosti provázané se Zdeňkem Bakalou.

O kuchyňských linkách miliardář skutečně asi nerozhoduje. Něco by však měl vědět o tom jak tristní je stav bytů a zda bude splněn hlavní požadavek 103 000 nájemníků, tedy odprodej do jejich osobního vlastnictví. Zatím mají pocit, že je všichni, včetně státu, podrazili a oni platí nehorázné nájmy…

V roce 2004 získala 46% akcií OKD včetně zmíněných bytů od Špidlovy vlády společnost Karbon Invest. Byty byly za hubičku, tedy za 40 000 korun jeden, přestože tržní hodnota byla čtyřnásobná. Lze s úspěchem spekulovat, že ona hubička byla určená právě Bakalovi. Smlouvu o prodeji OKD totiž podepsal za stát místopředseda Fondu národního majetku Pavel Kuta, který předtím 6 let bral výplatu v Bakalově společnosti Patria Finance. A navíc: Dokument připravila advokátní kancelář Allen and Overy, které ovšem pracovala i pro Bakalovu společnost RPG…

Pak došlo k tušenému: Karbon i s byty ovládl Bakala, samozřejmě ne sám, ale prostřednictvím firmy Charles Capital. S ostatními spolumajiteli lidem veřejně slíbili, že si budou moci své byty výhodně odkoupit. Tenkrát se zdál být spasitelem, teď ho tu mají za ďábla – sliby chyby, k ničemu takovému se společnosti, ve kterých má Bakala značný vliv, nechystají!

Přestože miliardář Bakala rád tvrdí, že s osudem nájemníků v bytech OKD nemá nic společného, za účastníka podivné privatizace ho označil i premiér Nečas. Vyšlo totiž najevo, že uhlobaron dirigoval společnost Karbon invest už tři a půl měsíce předtím, než jí „náhodou“ ovládly jeho firmy.

abvydavatelstvi ( 19. června 2013 18:15 )

Já jsem si myslela že má tak kolem 70 let ...a on má 51 ..... tak to vypadá pořádně hnusne ..... je velmi nesympaticky a slizky.... Myslím si ze všechno zlo které kdy napachal bude brzy potrestane ..... osud není nahlivy ale je paměťlivy ...

zemekf ( 14. června 2013 08:49 )

a co je na tom za katr, dyť je to to pravé pravicové, jaká socialní rovnost, spravedlnost, férovost ? Urvat, odrbat, uplatit, a hlavně řvát o levičáckém nebezpečí, zlu ..... No a aby se lůza cítila potřebná, vládytvorná, tož nejaký ten pogromek na drobné zlodějíčky, flákače, nemakačenka, socky, že ano

enriko ( 30. května 2012 09:52 )

Právě jste objevila Ameriku . Chytrá holka

enriko ( 30. května 2012 09:50 )

No jo, máte pravdu, ale co ty baráky stojí platili směšný nájem, který nestačil ani na běžnou údržbu. Víte kolik peněz ušetřili regulovaným nájmem? Bakala má baráky jak dlouho? Tuším osm roků a přebíral je v perfektním technickém stavu? A deregulace nájemného funguje jak dlouho? Pět let nebo ani to ne. Tak co sakra chcete? Víte kolik stojí generálka takového paneláku? Nevíte, tak nekecejte blbosti.

e.44 ( 30. května 2012 01:44 )

To mi připomíná, jak řvali cikáni v Chocni, že je jim ubližováno. Toto se skutečně stalo a bylo vysíláno v rádiu: Redaktor: "Chocenští romové si stěžují, že mají doma zimu a že město musí ze zákona svým občanům zajistit teplo. Proč jim netopíte?" Starosta:"Pane redaktore, když pominu to, že za teplo neplatí, tak Vám musím sdělit, že jim netopíme proto, že se jim ve spánku v letních měsících ztratily radiátory"

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud