Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Polojasno 20°C

Textilní gigant OP Prostějov definitivně končí! Po 521 letech!

Autor: Pavel Ryšlink - 
11. května 2012
06:38

Největší a nejslavnější výrobce konfekčních oděvů v Česku OP Prostějov skončí už brzy definitivně v propadlišti dějin. Poslední funkční část závodu, který je od roku 2010 v konkurzu, výroba oděvů na míru, našla kupce a bude brzy prodána.

Do výběrového řízení se přihlásil pouze jediný zájemce. Největší věřitel, Česká spořitelna, ale souhlasí podle dostupných informací s tím, aby poslední prosperující část firmy byla prodána právě tomuto, zatím nespecifikovanému zájemci. „Česká spořitelna nabídku akceptovala, vítěz byl řádně vyrozuměn a nyní běží lhůta pro složení ceny. Do ukončení procesu nebudeme zveřejňovat jeho jméno,“ uvedla insolvenční správkyně OP Prostějov Miloslava Horská.

Prodejem výroby oděvů na míru končí pětisetletá historie prostějovského oděvního gigantu, který v době svého největšího rozmachu zaměstnával kolem 12 tisíc lidí. Firmu přivedlo na buben špatné hospodaření minulého managementu (do roku 2008) a levný dovoz textilu z Asie. V roce 2010 vyhlásila společnost úpadek. Věřitelům, z nichž největší je Česká spořitelna, dluží přes dvě miliardy korun.

Od cechu po krach

■ 1491 V Prostějově byl založen krejčovský cech
■ 1911 Prostějovské oděvní továrny zaměstnávají
12 tisíc domácích krejčích
■ 1945 – 1948 Prostějovské oděvní firmy jsou postupně znárodněny
■ 1965 Otevřen nový závod, do kterého byla soustředěna veškerá prostějovská oděvní výroba
■ 1992 Firma privatizována tehdejším managementem
■ 2008 Podnik se dostává do ztráty
■ 2010 – 2012 Konec textilního gigantu

makmark ( 13. května 2012 13:37 )

ungr ( 13. května 2012 09:58 )

Takové kotrmelce nejsou neobvyklé. S vynálezem žárovky došlo ke kolapsu plynárenství a produkce plynových svítidel. Jsou podklady, co znamenal rozmach železniční dopravy a nutný konec koňské. Chovatelé koní, zásobování pící, podkováři, koláři, zájezdní hostince. Postihlo to tisíce lidí. Dnes se to obrací a doprava se vrací na silnice, což dusí špatně organizované železnice.Nebo: v ČSSR bylo v jaderném programu asi 25 000 lidí. Po jeho zastavení museli hledat jiné uplatnění a většinou to zvládli.Zůstali liduprázdné provozy s nevyužitelnou technologií - reaktorová hala a další. Po válce byla ukončena výroba syntetického benzinu v prostoru Most - Chemnitz. Věřte, že to nebyla troškařina. Je pravdou, že kolotoč změn se točí rychleji.Co myslíte že nastane, až se podaří zvládnout výrobu syntetického benzinu pod 30 Kč za litr ( dnes je to údajně na cca 50 Kč/litr ). Je známo, že se v tom v tichosti angažuje řada specialistů. Proč o tom nic nevíme? V případě úniku informací by je dnešní kapitáni petrochemie s velkou pravděpodobností nechali zlikvidovat. Co bylo včera výhodou může být zítra katastrofální prohrou. Vlády a parlamenty mohou pouze přihlížet s otevřenou pusou, jako vždy.

naidka ( 13. května 2012 07:40 )

Takových gigantů už bylo, co je tahle prodejná a vlastizrádná vláda položila na lopatky.

gogo ( 13. května 2012 07:11 )

Přesně tak ! To byl jeden z důvodů "sametové revoluce".... Byli jsme prodáni na likvidaci... A tak se stalo ...

sova13 ( 12. května 2012 00:06 )

Do práce chodí v obleku jenom ten kdo musí a většinou žádnou radost z toho nemá. Jinak už jsem dost stará na to abych se něčemu divila. Děti v kvádrech a s kravatou už jsem viděla. Je to trapný. Vypadaj jak karikatury dospělých

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa