Útoky Romů na děti děsí společnost: Máme strach!

Autor: Pavel Ryšlink - 
30. dubna 2012
05:00

Přestože počasí o víkendu lámalo jeden teplotní rekord za druhým, na sídlišti Černá Cesta v Olomouci bylo jako vymeteno. Po brutálním útoku romských výrostků na dva bílé chlapce mají obyvatelé strach. Nepouštějí děti, aby si šly ven hrát, a ani dospělým se ven moc nechce. Čtenáři v anketě na Blesk.cz vyjadřovali účast napadeným a volali po politických řešeních. Oslovení politici vesměs znají řešení, která prý ale není snadné prosadit.

„Každý tu má strach. Situace je tu napjatá,“ řekla Blesku maminka dvou dětí Renata (34). „Moje děti byly přímo u toho incidentu. Doteď jsou z toho vyklepané, ani nechtěly říct, co se stalo,“ dodala.

Renata potvrdila, že děti na sídlišti Černá Cesta nechtějí nyní vůbec chodit ven. „Mají strach. Když už se ven odváží, tak jen ve skupince,“ konstatovala žena. Prohlásila, že otevřeně promluvit do novin s fotografií a se jménem je totéž, jako říct si o likvidaci.

Strach ale nemají matky napadených chlapců. Stejně jako Zuzana Čtvrtlíková (38), matka surově zbitého Radka (13), hovořila otevřeně i maminka druhého napadeného chlapce Věra Linhartová (44). „Jirka (13) jenom bránil kamaráda, a jak dopadl. Kde to žijeme, aby děcka měla strach chodit ven? Ta moje odmítají teďka jenom vylézt před barák. Maminko, oni mě tam zbijí, maminko, já se bojím, brečí mi doma,“ řekla Blesku Věra Linhartová. „Ano, taky mám strach. V noci tady na mě už dokonce nějaká tlupa zvonila. Ale když se všichni necháme zastrašit, tak se k ničemu nedopracujeme,“ dodala.

Černá Cesta patří k nejproblematičtějším lokalitám v Olomouci. „Tady je furt něco, a je to proto, že to jsou prostě oni, cikáni. Nikdo to neřeší, naopak nám sem stěhujou další a další nepřizpůsobivé rodiny,“ řekla Blesku obyvatelka sídliště Radka. Podle ní už lidé v jejím okolí připravují protiromskou petici a chystají protestní pochod. „Jakmile za mnou přijdou, petici samozřejmě podepíšu. A pochodu se také zúčastním.“

Lokalita je nyní pod zostřeným dozorem policie i olomouckých strážníků. Ulicemi nepřetržitě procházejí hlídky a projíždějí policejní auta. Napětí tam panuje po čtvrtečním incidentu, kdy tři romští výrostci surově zbili Radka Čtvrtlíka a jeho kamaráda Jiřího Linharta, který mu spěchal na pomoc. Oba chlapci skončili v nemocnicích, z nichž byli o víkendu propuštěni domů. Jejich zranění naštěstí nejsou vážná. Oba hoši jsou však po útoku Romů ve velmi špatném psychickém stavu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Další videa
Články odjinud