Čtvrtek 18. dubna 2024
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Oblačno, déšť 9°C

Babiš odírá lidi: Může za vysoké ceny potravin, sám dostává miliardy od státu!

Autor: Kateřina Kycltová, Sandra Apostolidisová - 
10. dubna 2012
06:06

Štvou vás zvyšující se ceny potravin? Radost nemá nikdo a nespokojených zákazníků přibývá každým dnem. Za zdražováním stojí impérium miliardáře Andreje Babiše, které ovládá většinu potravinářského a zemědělského průmyslu v Česku. Ten navíc od státu dostává 10 milionů korun denně!

Kupujte české výrobky, podpoříte tak naše zemědělce… Také jste tuto výzvu už někde slyšeli? Mnozí nakupující se jí dokonce začali řídit s dobrým úmyslem pomoci tuzemskému zemědělství. Ti, kdo z toho těží, však nejsou drobní farmáři, ale slovenský miliardář Andrej Babiš (57). Ten je totiž nejen největším pěstitelem řepky olejky u nás, čímž nepřímo zvedá cenu kvalitních českých brambor a česneku, ale i benzinu! Rozhoduje dokonce i o tom, kolik zaplatíte za maso nebo pečivo!

Velkopodnikatel Babiš

Babiš nemá pod palcem pouze síť pekáren Penam, ve kterých si mnozí z nás denně kupují chleba a rohlíky. Celý proces ovládá už od prvopočátku – je majitelem desítek tisíc hektarů půdy, firem na výrobu osiv a hnojiv, a dokonce největším vykupovatelem obilí v Česku. Obdobně je na tom, i co se týče zpracování masa. Ve výsledku tak kontroluje nejen trh, ale i většinu malých zemědělců.

„Pokud bych chtěl prodávat své obilí někomu jinému než panu Babišovi, tak by to musel být někdo z Polska nebo Německa, a to by pro mě bylo daleko méně výhodné,“ vysvětlil Blesku statkář, který si nepřál být jmenován.

Závratné příjmy proudí k Babišovi i kvůli nenápadné žluté rostlince – řepce olejné. Právě on totiž prosadil povinnost přimíchávat ji do benzinu. Kvůli tomu většina polí v republice na jaře zežloutne, zemědělcům se totiž nevyplatí pěstovat jiné rostliny, a když už, tak za mnohem vyšší ceny.

Paradoxní je, že tento potravinářský král s miliardovým majetkem je také největším příjemcem zemědělských dotací. Z našich daní tak do jeho neotřesitelného byznysu přiteče až 10 milionů korun denně!

Co se týče jídla, má u nás Babiš takřka monopol. Do jeho koncernu spadají společnosti jako Kostelecké uzeniny, pekárny Penam nebo mlékárenská Olma.

Král, který stále nemá dost

Babiš i přes svůj obrovský majetek nemá podle všeho dost. Jeho současné snahy směřují především k ovládnutí trhu s pečivem, kde má zatím přibližně 12% podíl. To se však zřejmě už brzy změní. Loni v září totiž podepsal smlouvu s největším pekárenskou společností u nás – United Bakeries. Pokud jejich svazku »požehná« antimonopolní úřad, stane se Babiš pánem 35 % trhu s pečivem. Je také veřejným tajemstvím, že má už delší dobu políčeno na největšího konkurenta v odvětví mléčných výrobků – na společnost Madeta.

Miroslav Ševčík, ekonom:

„V poslední dekádě se Andreji Babišovi podařilo ovládnout trh se zemědělskými komoditami i potravinářský průmysl. Je to silný podnikatel, který přesně ví, čeho chce dosáhnout, ale metody, které k tomu používá, jsou leckdy na hranici slušného podnikání. Díky tomu, že ovládá celé potravinářské řetězce, má velký vliv na tvorbu cen na českém trhu. Neznám všechny jeho vazby, určitě nebude vše ovládat oficiálně. Ale řekl bych, že v mnoha odvětvích jeho zastoupení na trhu přesahuje 50 %. Ať už jde o zpracování masa, obiloviny a tak dále.“

Andrej Babiš:

„Naše společnost nemá žádný vliv na cenu potravin. 45 % potravin se do Česka dováží, ceny určuje velice konkurenční trh maloobchodů. Proto se do podnikání v potravinách nehrnou skoro žádné zahraniční firmy a v sektoru je malá ziskovost. My naše potravinářské firmy dotujeme ze zisku z chemie.“

Karel Kříž, ekonomický analytik

„Dnes už český trh v podstatě neexistuje, i když by Babiš byl rád, kdyby ho monopolně měl. Existuje trh evropský a je škoda, že se na něm Babiš neumí prosadit. Skoro žádné pečivo ani masné výrobky nevyváží, protože to neumí a venku to nikdo nekupuje. Jestli Babišovi něco vytýkám na domácím trhu, tak to je jeho angažmá v biopalivech a bioplynových stanicích, které české spotřebitele a daňového poplatníka stojí miliardy korun, jež pak končí v Babišově firmě. Babiš, aby vydělal, je schopen se poprat i o to, aby komunistům dodal provaz, na kterém nás potom pověsí… Je to snaživec, který si nevidí na špičku nosu. Před třiceti lety, za Brežněva, ani teď.“

Jan Veleba, prezident Agrární komory ČR

„Firma Agrofert je už tak velká, že se dostala do stadia, kdy určuje stabilitu české agrární soustavy. Může tak jako jediná vyjednávat s obchodními řetězci o cenách, což může mít jistou výhodu i pro nakupující.“

Cena benzinu

Povinné přimíchávání biosložek do benzinu a nafty protlačili zákonodárci Parlamentem už v květnu 2010, a to navzdory vetu prezidenta. Největší pěstitel a zpracovatel řepky Babiš na tom má bezesporu velkou zásluhu. Pohonné hmoty »pajcované« řepkou nejenže životnímu prostředí spíše škodí, navíc taky zdražují litr benzinu až o 2 koruny za litr!

Cena brambor

Cena kvalitních českých brambor neustále stoupá. I v tom má prsty Babiš a jeho žluté lány. Kvůli jeho výnosnému kšeftu je totiž pro zemědělce mnohem výnosnější pěstovat na svých polích řepku než cokoliv jiného – Babišovi ji posléze výhodně prodají. Pokud se rozhodnou pěstovat brambory, musí jejich cenu pořádně »osolit«, aby se jim to vyplatilo.

Cena česneku

V případě česneku je situace stejná jako u brambor. Na nákupu tedy musíme řešit věčné dilema – koupit laciný česnek z Číny, který ale nemá zdaleka takové grády jako ten náš, nebo si kvůli české kvalitě sáhnout hlouběji do kapsy. Za vším opět hledejte řepku olejku, potažmo miliardáře Andreje Babiše a jeho superkšeft.

Cena pečiva

Pole, osiva, hnojiva, výkup obilí, pekárny… To vše ovládá Babišovo impérium. Konečný pecen chleba, který přistane na vašem stole, má tak pod kontrolou od úplného začátku, a tím může také manipulovat s jeho cenou. V současnosti ovládá Babiš 12 % trhu s pečivem, pokud antimonopolní úřad schválí jeho sloučení s United Bakeries, bude to dokonce 35 %.

Cena masa

Vepřové, hovězí i kuřecí dodává Babiš na pulty obchodních řetězců pod známými značkami Kostelecké uzeniny nebo Vodňanská drůbež. I tomuto odvětví podnikatel šéfuje od prvního kroku, tedy od vlastnictví polí, hnojiv, osiv, pěstování krmiva až po závody, které maso zpracovávají. I cena masa je tak částečně v Babišových rukou.

Vizitka

Andrej Babiš narozen 1954 v Bratislavě

3. nejbohatší Čech

Vystudoval VŠE

Člen Komunistické strany Slovenska

Údajnou spolupráci se Státní bezpečností popírá

Vlastní: více než 230 firem, 57000 hektarů zemědělské půdy

Tržby firem: 128 miliard korun (350 milionů denně)

Majetek: 20 miliard

Dostává od státu: přímo 3 miliardy dotací ročně, nepřímo zisky z prodeje a zpracování řepky olejky

Zakladatel politického hnutí Ano 2011

Říká se o něm: při jednáních je sprostý, používá nepublikovatelné nadávky, je sebestředný a rád se poslouchá, má zálibu v drahých věcech; lobbista Marek Dalík prohlásil, že si objednal vraždu kontroverzního podnikatele Františka Mrázka.

 

fantom88 ( 18. února 2016 21:55 )

 snad dementní kobliháři konečně prohlédnou a nebudou už toho zloděje volit

makmark ( 24. srpna 2013 08:59 )

Prosím vás, která novinářská žumpa tohle píše - za vysokými cenami stojí kartelová dohoda zahraničních hypermarketů, která tlačí výkupní ceny českých dodavatelů do nejnižší možné úrovně a poté ji hypermarkety vyšroubují na nejvyšší možné prodejní ceny. Zisky z dceřinek pak mizí z ČR v zahraničí

nahrobnikamen ( 16. dubna 2012 11:29 )

Trochu mrzuté je, že si tady nadávají a blábolí různí čtenáři tohoto článku, ale absolutně není žádná možnost pohovořit se samotnou autorkou. Ba ani s redakcí Blesku, která pár dní po sobě píše o Babišovi jako zločinci a v zápětí o Babišovi jako frajerovi, který sice má velkou kupu peněz, ale bojuje s korupcí a zaměstnává 18 tisíc lidí... Ta zpětná vazba tady dost chybí a bez toho jsou tady ty výlevy jen plácáním do prázdna. Bylo by hezké, kdyby se autoři článků v novinách nejen pod to dokázali podepsat, ale taky si svoje názory a informace ráčili obhájit v diskuzi... Což, paní Kycltová...???! Proč na Vás není nějaký kontakt...? Asi na to nemáte čas, asi byste se z toho zbláznili. No ale každý ba si měl dokázat svoji práci a své výplody obhájit... Čau Láďa...

nahrobnikamen ( 16. dubna 2012 11:16 )

Nezapomeň Velkému Babišovi, který toho tolik dokázal, co nejdřív postavit na Letné obrovský pomník, odpovídající Jeho Velikosti...!!! Možná to bude to poslední, co pro něj uděláš. A možná i vůbec to poslední, co kdy budeš mít dovoleno udělat... Ale vlastně kdo ví, třeba bys na to mohl taky sehnat dotace z EU, které asi považuješ za prachy seslané z nebes od nějakých Marťanů... Ale Marťani v tom nejedou...! A to není bulvární, nepodložená informace...! To je prostě fakt. Ty dotace jsou ze Tvých, mých, prostě našich daní... A to je teda velečin, vytunelovat daňové poplatníky...! To si fakt zaslouží ten pomník...! Žij blaze, i když denně o korunu chudší ve prospěch toho Velikána... Láďa

nahrobnikamen ( 16. dubna 2012 11:04 )

Miláčku, když už jsi u těch druhých stran mince, tak bys taky měl uvést příčinu toho, proč by se museli zemědělci chodit pást... Rozhodně to není jejich neschopností, tedy ani jejich vinou. Typickým dnešním jevem je přivést konkurenta na mizinu a pak mu nabídnout (vnutit) funkci mého otroka (teda pardon, zaměstnance...) A ještě bych připomenul, že nevím, co je na "frázích bleskařských článků" líbivého. Mně teda ty informace přijdou poměrně dost odpudivé a neradostné a ne líbivé... Ten článek samozřejmě nemá ambice býti serózním ekonomickým rozborem, ale podstatná a řekl bych velmi důvěryhodná informace je ta, že miliardář pobírá dotace...! Jestli stovku, nebo milión, to je úplně jedno, podstatný je ten zcela zvrácený a zvrhlý princip. Dotace totiž mají fungovat jako podpora (solidární) něčeho rozumného, potřebného a přínosného, na co momentálně ten autor nebo provozovatel nemá úplně dost financí. Dotace nejdou z kapsy nějakého eurokomisaře nebo ministra, ale z peněz daňových poplatníků, tedy nás všech...! Na to nějak pořád všichni zapomínáme... V dnešní době je téměř hrdinou a vzorem každý, kdo dokáže jakékoli, ale především EU dotace co nejlépe vytunelovat. Nevidíme si prostě ani na špičku nosu... Přeju Ti, ať Ti ta nebojácnost vydrží co nejdéle...! Když myslíš, že ten článek napsal (podle Tebe asi neopodstatněný) strach... S Babišem na věčné časy...! Láďa

Zobrazit celou diskusi