Neděle 27. září 2020
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Oblačno 12°C

Němci se nám smějí: Jíte řízky ze starých prasat!

Autor: INT, tbc, Zbyněk Schnapka - 
4. dubna 2012
10:47

Český řízek, to je vlastně jeden z našich národních pokladů. Tedy byl. Ze současného českého vepřového nemůže pořádný řízek vykouzlit ani ta nejšikovnější hospodyně. Maso je nekvalitní, v Německu ho mají lepší. Blesk se proto vypravil k sousedům do Bavor, nakoupil tam jejich vepřové a udělal test. Jeden řízek usmažil z německého masa a druhý z českého. Výsledek? Český prohrál na celé čáře.

Oba řízky vážily za syrova úplně stejně. Každý měl 100 g. Německý měřil 21 cm a český byl o centimetr kratší. „Myslela jsem si, že když je usmažím na přírodní způsob, tak se spečou stejně. Ale tohle jsem nečekala,“ komentovala to plzeňská hospodyňka Michaela Houdková (30), která pro Blesk řízky usmažila.

Zatímco německý řízek se při smažení zmenšil o necelou čtvrtinu (20 g) a zkrátil o 6 cm, ten český ztratil ze své váhy celou polovinu (50 g) a na délce mu ubylo 7 cm.

„A také mě překvapily chuťové rozdíly. Český řízek byl jako podešev. Jak se z něj vypařila voda, byl tuhý a suchý. Také jsem musela při krájení na nůž více tlačit, protože byl tužší,“ míní Houdková. Podle ní byl německý řízek znatelně křehčí, šťavnatější a lépe se na talíři krájel.

A cena? Zatímco u německého řízku v ceně 9,77 Kč přijde spotřebitel při spečení o 1,95 Kč, u dražšího českého řízku za 10,90 Kč je to neuvěřitelných 5,45 Kč.

Jeden ze zaměstnanců německého hypermarketu Blesku prozradil, proč tomu tak je. Ze strachu před možným postihem chtěl ale za každou cenu zůstat v anonymitě. „U nás je maso z mladých prasat. U vás se nabízí maso ze starých kusů,“ řekl.

Blesk se zeptal odborníků, proč český řízek ztratí na rozdíl od toho německého až polovinu své váhy. „Jestliže zvíře bylo při porážce ve stresu, nahromadí se v mase voda. Při smažení se pak odpaří a maso je sušší. Krom toho záleží ještě také na věku a pohlaví poráženého zvířete,“ vysvětlil Blesku ředitel České zemědělské a potravinářské inspekce v Plzni Václav Krliš. Ze starších zvířat je maso méně kvalitní.

marcela4 ( 10. dubna 2012 12:39 )

No, tak si má paní dojít do řeznictví a nespoléhat na supermarket, kde vůbec netuší, co v balíčku dostane, ať už je na něm napsáno cokoliv. Mimochodem, teď je takový zájem o prasata, že jen blázen by je nechával "zestárnout" - což u prasat představuje jen několik kilogramů nad 100 kg, tedy pár dní. Potom už jsou v podstatě neprodejná - nikdo, zákazník ani řezník nechce kupovat sádlo, proč by tedy zemědělec prokrmoval drahou krmou směs, když by za prase dostal srážku za tučnost?

pugetka ( 6. dubna 2012 22:01 )

Však vyčkejme do blížící se bídy a hladomoru,i cvrčci a žížaly jako v Asii nám budou dobří

tomik007 ( 6. dubna 2012 13:16 )

A to jak veprozelo ze stareho prasete zere mozkove bunky - je zde nejvice videt na EKRANOVI ten ho uz ma uplne sezranej

tomik007 ( 6. dubna 2012 13:11 )

Clanek je o tom ze v CR je hlavne zajem o maso ze starych vepru. Je to v podstate totez jako v politice kde Czesky volic take voli stare vepre. Co se tyce vepru tak Czeske obcany novym uz trikum nenaucis...

pgga ( 6. dubna 2012 05:47 )

"Damo"..bud tedy rada ze jsi ve sve "rodne Germany"....no..ne?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud