Sobota 2. prosince 2023
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zataženo, sněžení -2°C

Chlapec (19) dostal obličej pětačtyřicetiletého muže

Devatenáctiletý Ugur dostal obličej pětačtyřicetiletého dárce
Devatenáctiletý Ugur dostal obličej pětačtyřicetiletého dárce  (Autor: youtube.com)
Autor: hor - 
16. února 2012
06:46

Ugur Acar (19) je prvním Turkem v historii, kterému lékaři úspěšně transplantovali celý obličej. Mladík, který měl jizvy po vážných popáleninách skoro celý život, dostal tvář od pětačtyřicetiletého dárce.

Úspěšný zákrok provedli lékaři před 23 dny a Ugur se poprvé v pondělí mohl na svou tvář podívat. Lékař mu podal zrcátko a s napětím čekal na pacientovu reakci. „Nemohlo to být lepší,“ řekl při pohledu do zrcátka chlapec. Ugur Acar byl na světě pouhých 40 dní, když dům jeho rodiny zachvátil požár. Nezemřel, ale velmi těžce si popálil obličej. S tím musel žít až do teď.

Smát se budeš, ale až za půl roku

Teď pro něj nastala obrovská změna. Nová tvář se mu líbí, přestože kdysi patřila o 26 let staršímu muži. Lékař ho nicméně těsně před tím, než se podíval do zrcátka, varoval. „Nedělejte žádnou mimiku. Bude trvat šest měsíců, než se zhojí nervy. Budete se smát, plakat a zuřit až po šesti měsících, ano?“ řekl Omer Ozkan svému pacientovi. Nemocnici mladík opustí za měsíc a půl. Pak chce okamžitě navštívit svou nemocnou matku a rodinu muže, jehož obličej nosí. „Děkuji všem mým doktorům. Lepší to už být nemohlo," pronesl dojatý Ugur, který se těší, že už nebude odpuzovat své okolí.

20. obličej na světě

Transplantace jeho obličeje byla vůbec první v Turecku, na světě už ale dvacátá. Vůbec první transplantovanou tvář dostala  v roce 2005 Francouzka Isabelle Dinoire. Čeští odborníci jsou v této disciplíně na špičkové úrovni. Například tým chirurga Bohdana Pomahače, provedl několik podobných operací v nemocnici v Bostonu. Novou tvář dal například Charle Nashové, kterou před dvěma roky vážně zranil šimpanz nebo stavebnímu dělníkovi Dallasovi Wiensovi, kterého těžce poranil výboj elektrického proudu.

moiaza ( 16. února 2012 12:15 )

Fešák. Plastika se opravdu povedla. Děda tunel bude mít radost.

nojasne ( 16. února 2012 10:12 )

Jsi blbec.

znalec ( 16. února 2012 10:04 )

ten transplantovaný Turek teď vypadá jako pan Klaus mladší, co je ředitelem nejlepšího gymplu v republice, možná že je ještě o fous hezčí...

capital ( 16. února 2012 09:39 )

v americe by byl ještě chlapec neni mu 21. Ale je to v turecku takže už je dospělý.

ouha ( 16. února 2012 09:23 )

Je to úžasné, ale stejně to musí být obrovský nápor na psychiku, když se člověk musí sžít s cizím obličejem v zrcadle. I když v situaci, kdy ho měl znetvořený, je to asi pořád lepší než to znetvoření.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud