Převratný objev: Vědci vědí, kdo onemocní rakovinou

Kouření marihuany zvyšuje riziko mrtvice a infarktu  (Autor: Famous)
Autor: ČTK - 
19. dubna 2009
21:23

Američtí vědci odhalili dvě látky v tabákovém kouři, které přímo způsobují rakovinu plic. Toto zjištění podle nich může jednoho dne pomoci předvídat, u kterých kuřáků se tato nemoc rozvine.

Píše o tom agentura Reuters. U lidí, kteří mají v moči vysokou koncentraci vedlejší nikotinové látky nazvané NNAL, je riziko vzniku rakoviny plic dvojnásobné v porovnání s kuřáky s nižší koncentrací NNAL v moči, uvádějí vědci. Kuřákům, kteří mají zvýšené množství NNAL a dalšího močového metabolitu cotininu, hrozí více než osmkrát vyšší riziko rakoviny plic než kuřákům s nižší koncentrací těchto dvou látek v moči.

Toto zjištění může pomoci vysvětlit, proč někteří kuřáci rakovinou onemocní a jiní ne. Rakovinou plic onemocní zhruba každý desátý kuřák. Ročně tato nemoc zabíjí 1,2 milionu lidí na světě a v celosvětovém měřítku je rakovina plic nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu.

"Kouření vede k rakovině plic, ale v tabákovém kouři je asi 60 možných karcinogenů. Čím přesněji identifikujeme 'pachatele', tím lepší budeme v předpovídání rizika," říká Jian-Min Yuan z Minnesotské univerzity, který zjištění vědeckého týmu představil Americké asociaci pro výzkum rakoviny.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud