Němci hledají zdroj nákazy, dochází jim krev!

Německo hledá dárce krve, vir útočí dál
 (Autor: profimedia.cz)
Autor: ČTK, bali - 
4. června 2011
12:13

Transfuzní stanice v Německu volají po dárcích krve. V souvislosti s nynější střevní nákazou, kterou provází krvácivý průjem, se zdravotnická zařízení v zemi začala potýkat s nedostatkem krevních produktů včetně plazmy. Zpravodajská stanice BBC v noci na dnešek informovala, že úřady různých zemí již registrují 1836 osob postižených smrtelně nebezpečným novým typem bakterie E.coli.

Z Německa je hlášen největší počet výskytu tohoto onemocnění - přes 1700; jen za poslední dva dny tam přibylo na 200 nových případů. V Německu nákaza zabila 18 lidí, jedno další úmrtí bylo v rámci Evropy zaznamenáno ve Švédsku.

Nákaza se poprvé objevila na severu Německa, kde je stále nejvíce případů. Onemocnění může vést k selhání ledvin a při léčení lékaři často využívají transfuze. "Potřebujeme doplnit zásoby krve a plazmy," citovala stanice BBC Lutze Schmidta, který vede hamburskou službu dárců krve.

V Česku zdravotníci prověřovali deset podezřelých případů střevního onemocnění; výskyt nebezpečné bakterie byl zjištěn pouze u jediného člověka - americké turistky, která do Česka přicestovala z Německa.
Světová zdravotnická organizace v pátek oznámila, že nemoc se vyskytla ve 12 státech a většina nakažených byli lidé, kteří nedávno navštívili severní Německo.

Podle vědců je za onemocněním nový kmen bakterie E.coli - mutace bakterie zvané enterohemoragická Escherichia coli (EHEC) produkuje velmi jedovatý toxin společně s nezvyklým biologickým "lepidlem", které jí umožňuje dobře se uchytit v lidských střevech.

Kde se vzala smrtící bakterie?

Němečtí odborníci stále tápou pokud jde o určení zdroje nákazy. Prvotní podezření na okurky dovážené ze Španělska se při podrobnějších laboratorních testech nepotvrdilo. Nově se spekuluje o jiné zelenině i o nedostatečně zpracovaném mase. Možné je i to, že bakterie vznikla v nemocničním prostředí.

Hygienici opakovaně doporučují, aby lidé dodržovali základní hygienická pravidla při přípravě pokrmů a aby nezapomínali na důkladné mytí rukou před každým jídlem a po každém použití toalety.

Německé ministerstvo zdravotnictví trvá na doporučení, aby se lidé na severu Německa vyhýbali syrové zelenině, zejména okurkám, rajčatům a salátu. Evropská referenční laboratoř v Římě nicméně tvrdí, že její analýzy podezření na zeleninu nepodporují.

gevi ( 4. června 2011 15:39 )

Vzduchem, tedy kapénkovou infekcí se šíří téměř výhradně viry (nikoli bakterie) a to ty, které zasahují dýchací cesty. Původci střevních onemocnění se musí dostat do střev zažívacím ústrojím. Mutace nemá vliv na způsob šíření původců nemocí. Pouze se změní jejich genetický kód a jsou třeba odolní vůči běžným antibiotikům.

anasyi ( 4. června 2011 12:25 )

bychom krev dali,ale manzel ma spanelskou krev,jinak je to cech jak vysitej,akorad jeho tatinek byl madar,takze ma neco i z madaru,takze z neho udelali slovaka.Mno a ja mam krev prolezlou radonem,ale lecim si ji zde ve spañelsku....takze asi ne,ze? Ja si osobne myslim,ze problem je nekde jinde,ze se nemecti lekari nedokazou zkontaktovat z lekari ze spanelska,kde uz takovato agresivni bakterie radila,ktera pripravila o zivot kolem 18 lidi,bylo to v roce 1972.

gogo ( 4. června 2011 11:35 )

že by se mohla šířit vzduchem, pak by mohla nastat dost komplikovaná situace ...

limak007 ( 4. června 2011 10:37 )

to poze ženský.

Zobrazit celou diskusi