Němci hledají zdroj nákazy, dochází jim krev!

Autor: ČTK, bali - 
4. 6. 2011
12:13

Transfuzní stanice v Německu volají po dárcích krve. V souvislosti s nynější střevní nákazou, kterou provází krvácivý průjem, se zdravotnická zařízení v zemi začala potýkat s nedostatkem krevních produktů včetně plazmy. Zpravodajská stanice BBC v noci na dnešek informovala, že úřady různých zemí již registrují 1836 osob postižených smrtelně nebezpečným novým typem bakterie E.coli.

Z Německa je hlášen největší počet výskytu tohoto onemocnění - přes 1700; jen za poslední dva dny tam přibylo na 200 nových případů. V Německu nákaza zabila 18 lidí, jedno další úmrtí bylo v rámci Evropy zaznamenáno ve Švédsku.

Nákaza se poprvé objevila na severu Německa, kde je stále nejvíce případů. Onemocnění může vést k selhání ledvin a při léčení lékaři často využívají transfuze. "Potřebujeme doplnit zásoby krve a plazmy," citovala stanice BBC Lutze Schmidta, který vede hamburskou službu dárců krve.

V Česku zdravotníci prověřovali deset podezřelých případů střevního onemocnění; výskyt nebezpečné bakterie byl zjištěn pouze u jediného člověka - americké turistky, která do Česka přicestovala z Německa.
Světová zdravotnická organizace v pátek oznámila, že nemoc se vyskytla ve 12 státech a většina nakažených byli lidé, kteří nedávno navštívili severní Německo.

Podle vědců je za onemocněním nový kmen bakterie E.coli - mutace bakterie zvané enterohemoragická Escherichia coli (EHEC) produkuje velmi jedovatý toxin společně s nezvyklým biologickým "lepidlem", které jí umožňuje dobře se uchytit v lidských střevech.

Kde se vzala smrtící bakterie?

Němečtí odborníci stále tápou pokud jde o určení zdroje nákazy. Prvotní podezření na okurky dovážené ze Španělska se při podrobnějších laboratorních testech nepotvrdilo. Nově se spekuluje o jiné zelenině i o nedostatečně zpracovaném mase. Možné je i to, že bakterie vznikla v nemocničním prostředí.

Hygienici opakovaně doporučují, aby lidé dodržovali základní hygienická pravidla při přípravě pokrmů a aby nezapomínali na důkladné mytí rukou před každým jídlem a po každém použití toalety.

Německé ministerstvo zdravotnictví trvá na doporučení, aby se lidé na severu Německa vyhýbali syrové zelenině, zejména okurkám, rajčatům a salátu. Evropská referenční laboratoř v Římě nicméně tvrdí, že její analýzy podezření na zeleninu nepodporují.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

gevi ( 4. června 2011 15:39 )

Vzduchem, tedy kapénkovou infekcí se šíří téměř výhradně viry (nikoli bakterie) a to ty, které zasahují dýchací cesty. Původci střevních onemocnění se musí dostat do střev zažívacím ústrojím. Mutace nemá vliv na způsob šíření původců nemocí. Pouze se změní jejich genetický kód a jsou třeba odolní vůči běžným antibiotikům.

anasyi ( 4. června 2011 12:25 )

bychom krev dali,ale manzel ma spanelskou krev,jinak je to cech jak vysitej,akorad jeho tatinek byl madar,takze ma neco i z madaru,takze z neho udelali slovaka.Mno a ja mam krev prolezlou radonem,ale lecim si ji zde ve spañelsku....takze asi ne,ze? Ja si osobne myslim,ze problem je nekde jinde,ze se nemecti lekari nedokazou zkontaktovat z lekari ze spanelska,kde uz takovato agresivni bakterie radila,ktera pripravila o zivot kolem 18 lidi,bylo to v roce 1972.

gogo ( 4. června 2011 11:35 )

že by se mohla šířit vzduchem, pak by mohla nastat dost komplikovaná situace ...

limak007 ( 4. června 2011 10:37 )

to poze ženský.

Zobrazit celou diskusi
Další videa