Sobota 2. prosince 2023
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zataženo, sněžení 0°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Seznámili se, aby se mohli společně zabít

Joanne a Steve se poznali na internetu. Setkali se jen proto, aby se mohli společně zabít
Joanne a Steve se poznali na internetu. Setkali se jen proto, aby se mohli společně zabít  (Autor: Reprofoto The Sun)
Autor: jaj, Kšim - 
23. září 2010
15:26

Bylo to jejich první rande. Ale místo romantiky je čekala smrt. Britové Joanne Lee (†34) a Steve Lumb (†35) se našli na internetových stránkách pro sebevrahy. Osobně se znali sotva pár hodin. O víkendu se společně otrávili jedovatými plyny ve Stevově autě. V pondělí ráno je našli pracovníci skladiště, u kterého zaparkovali a ukončili své životy. Británie je v šoku, rodiče sebevrahů volají po zakázání sebevražedných internetových stránek.

Joanne Lee pod přezdívkou Heaven's Little Girl (Nebeská holčička) vyhledávala na internetu informace, jak se zabít. Své odpovědi nalezla na internetovém diskuzním fóru pro potencionální sebevrahy, kde jí ostatní uživatelé ochotně radili. Otec jejího budoucího "partnera" Melvyn Lumb (63) je existencí takových stránek znechucen a smrt syna jim dává za vinu.

Sama to nedokázala, našla si proto partnera

Lee se nejdříve pokoušela o sebevraždu sama v koupelně. Dle rady jejích kolegů z internetu si opatřila jedovaté chemikálie v dostatečném množství, ale její pokus vzít si život selhal. Na internet proto napsala inzerát, v němž hledala osobu, která by byla ochotná se s ní zabít.

Britskému deníku The Sun prozradili Joannini bývalí spolužáci ze střední školy, že Joanne byla často šikanovaná ostatními dětmi. Neměla mnoho kamarádek a přítele si nenašla nikdy. V dospělosti Joanne trpěla mentální anorexií. Dle matčiných slov se ale její stav již lepšil.

Inzerát, který poslala na internetovou diskuzi 4. září zněl: "Vím, že nemáte rádi úmluvy, ale jsem jednoduše zoufalá. Už nemám sílu ani energii to udělat sama. Nejsem policajt, kanibal nebo vrah. Jsem jen velice zoufalý člověk. Upřednostňuji plyn. Mám vše potřebné a chci to udělat co nejdříve. Jen vážní zájemci ať mě kontaktují emailem."

Dal si s tátou pivo a ukončil svůj život

Na inzerát odpověděl pětatřicetiletý řidič náklaďáku Steve Lumb. Jeho otec Melvyn tvrdí, že předtím neměl žádné sebevražedné sklony a k sebevraždě ho dohnala internetová komunita. Ta údajně nejen radila, jak sebevraždu provést, ale také třeba posílala tipy na poslední večeři. Steve se na internetu i rozloučil? Nikdo se ho nesnažil od jeho záměru jakkoliv odradit, někteří mu dokonce přáli hodně štěstí!

Stevův otec Melvyn popsal deníku The Sun poslední víkend strávený se synem. "V sobotu večer jsme se spolu dívali na televizi a dali si pár piv. V neděli mi řekl, že si dá sprchu, večeři a pak si půjde připravit věci do práce. Jeho poslední věta byla: Uvidíme se, táto." Pak už ho nikdy neviděl živého.

Lumb poté cestoval přes 300 km napříč Anglií, aby se poprvé a naposledy setkal s Joanne Lee. Společně se zavřeli v autě a otrávili se jedovatými chemikáliemi, které obstarala Joanne. Na okýnka ještě vylepili varování, že v autě je jed a nikdo ho nemá otevírat. Hasiči je proto v pondělí ráno museli z auta dostávat ve speciálním nepropustném obleku. Celá oblast musela být z bezpečnostních důvodů uzavřena.

Proti sebevražedným webům není obrana

Ačkoliv jsou podobné sebevražedné webové stránky pro většinu lidí naprosto morálně nepřijatelné, je prakticky nemožné omezit jejich fungování. Servery jsou umísťovány v různých zemích, takže je velice složité určit jejich polohu. Majitelé webů se navíc brání, že nemohou ovlivnit příspěvky svých uživatelů a zastaralé zákony jsou na ně krátké. Britská vláda se proto chystá o novelizaci zákonů s přihlédnutím k situaci na internetu.

forina ( 18. března 2013 13:48 )

Koukněme na to z druhé stránky. Každou chvíli vyjíždí saniťáci, švestky i hasiči k nějakýmu sebevrahovi. Víte vůbec kolik stojí peněz, času a energie jim v tom nejenom zabránit, ale i je třeba zachránit? Tyhle stránky jim ale dají dostatečné informace o tom, aby to udělali správně. Beztak je nás tu až moc..

janstanek ( 24. září 2010 08:26 )

Na vině jsou pokřivené vztahy mezi lidmi a celková, nedobrá situace ve společnosti (devalvace skutečných hodnot, vyzdvihování plytkých životních stylů, úchylné prosazování lásky člověka ke všemu možnému i nemožnému, jen ne člověka k člověku). Samozřejmě,ten internet v tom hrál jen okrajovou roli. Vina povrchního, celkového vlivu všech médií je daleko větší. Je to velmi smutné, že mladí, zdraví lidé nevidí jiné východisko, než smrt, dobrovolně provedenou vlastní rukou. Je mi jich líto a cítím s nimi.

pyngvin ( 23. září 2010 18:00 )

Že by za to mohly internetové stránky je samozřejmě pitomost.

mouse ( 23. září 2010 16:36 )

pokud neměl sebevražedné sklony a stačilo mu, aby mu lidé na internetu popřáli hodně štěstí, pak to byl asi jeho osud a stejně by tu mezi námi dlouho nebyl. Nechť odpočívá v pokoji.

gevi ( 23. září 2010 16:36 )

já myslím, že jsem v rámci běžného významu toho slova normální a tak by mě žádné internetové stránky k sebevraždě nedohnaly. To už musí v té hlavě být něco špatně předtím.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud