Bombajští atentátníci se inspirovali útokem z 11. září 2001

Teror v Bombaji skončil
Autor: ČTK - 
29. 11. 2008
11:34

Atentátníci, kteří zaútočili na Bombaj, se chtěli zapsat do historie stejně jako teroristé z 11. září 2001, a inspirovali se také letošním zářijovým útokem na hotel Marriott v pákistánském Islámábádu.

Plánovali každý detail akce, znali situační plán luxusních hotelů Tádžmahal a Oberoi, které se staly jejich terčem, měli výcvik ve stylu zvláštních komand a dokonce prý s sebou měli v batozích občerstvení jako sušené ovoce.

Ambiciózní plán islamistické skupiny vyšel podle médií najevo díky zatčení a výslechu jednoho z teroristů - hladce oholeného, anglicky plynně mluvícího 21letého Pákistánce Azama Amira Kasava.

"Hlavní myšlenkou bylo kopírovat při atentátu na Tádžmahal útok na (islámábádský hotel) Marriott," citovala televize Times Now činitele ministerstva obrany, který byl přítomen výslechu Kasavy.

Narážel tak na jeden z nejhorších bombových útoků v Pákistánu, při němž letos v září nákladní automobil naložený výbušninami v centru Islámábádu téměř do základů zničil hotel Marriott. Zahynulo při něm několik desítek lidí včetně českého velvyslance a mnoho lidí bylo zraněných.

"Chtěli proměnit v ruiny symboly ekonomické síly - Tádžmahal a Oberoi - tak, aby nebylo možné je znovu postavit, uvedl televizní kanál Times Now.
Metody bombajských teroristů byly odlišné, ale účinek měly obrovský. Podle nejnovějších údajů zahynulo nejméně 195 osob a přes 300 jich utrpělo zranění.

Zadržený Kasav se údajně přiznal ke členství v islámské teroristické organizaci Laškare tajjaba, která má základnu v Pákistánu a jejímž dílem byl například útok na indický parlament v roce 2001. Skupina však podle agentury Reuters jakoukoliv odpovědnost za útok na Bombaj popřela.

Čtěte také:

Masakr v Bombaji trval 60 hodin a vyžádal si skoro 200 obětí

Bombaj: Teroristů bylo nejméně deset!

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa