Bombaj: Armáda převzala kontrolu nad židovským centrem!

Autor: ČTK, INT, jos - 
28. 11. 2008
16:17

Po dlouhých bojích je v moci indických bezpečnostních složek, podle posledních informací, také židovské centrum, tedy místo, kde byl odpor teroristů nejvytrvalejší.

AKTUALIZOVÁNO V 19:45: Světové agentury potvrdily už 160 mrtvých!

AKTUALIZOVÁNO V 19:07: Střelba a exploze se dál ozývají z hotelu Tádžmahal, který patří mezi hlavní opěrné body teroristů od jejich středečních útoků. Při osvobozování dalšího terče útočníků - židovského centra - našli indičtí vojáci těla mladého rabína, jeho ženy a dalších třech rukojmí.

AKTUALIZOVÁNO V 17:31: Ozbrojenci ukrytí v židovském centru nejspíš zabili pět izraelských rukojmí. Informují o tom zahraniční agentury.

AKTUALIZOVÁNO V 16:12: Indické bezpečnostní jednotky údajně po několika hodinách obléhání, které provázely silné exploze a střelba, dostaly pod kontrolu židovské centrum v centru Bombaje. Bombajský policejní šéf tyto informace ale popřel.

V hotelu Tádžmahal našel člen vládního komanda údajně asi 50 mrtvých těl. Podle televize CNN je celkový počet mrtvých už 155!

AKTUALIZOVÁNO V 13:27: Počet obětí odporného teroristického činu stoupá každým okamžikem. Podle zahraničních agentru již zemřelo 146 lidí! V tuto chvíli je nejkritičtější situace poblíž židovského centra, kde radikálové drží několik občanů Izraele jako rukojmí.

Úplně pod kontrolou ale není situace ani v hotelu Tádžmahál, který měl být od čtvrtečního večera již pod kontrolou pořádkových sil. Znovu se zde ozývá střelba a v budově se prý skrývá hrstka teroristů, kteří drží asi čtyři rukojmí. Komando zde již našlo asi 30 mrtvých.

Pokud se nacházíte v Bombaji nebo jinde v Indii, nebo tam máte své blízké a máte informace nebo fotografie, o které byste se s námi chtěli podělit, napište nebo zavolejte! E-mail: online@ringier.cz, tel.: +420 724 014 586.

Zajímá vás, jak to bude s cetováním po Indii letos? Čtěte ZDE!

AKTUALIZOVÁNO V 12:52: Podle zahraničních agentur se celkový počet mrtvých vyšplhal již k číslu 140! V hotelu Tádžmahal se prý opět ozývá střelba, jen již není tolik intenzivní jako ve středu a ve čtvrtek. Indické vládní síly zaměřují svou aktivitu na židovské centrum, které stále mají v moci teroristé.

AKTUALIZOVÁNO V 10:47: Česká konzulka v Bombaji Eva Drdáková řekla Blesku, že nemá informace, že by mezi zraněnými, mrtvými nebo osvobozenými z hotelu Tádžmahal byli nějací občané ČR.

Také řekla, že tři občané Slovenska, kterým poskytl ve čtvrtek rychlou pomoc český konzulát, jsou v pořádku a jsou stále na českém konzulátu. Jedná se o tři slovenské studenty architektury, kteří měli tu smůlu, že bydleli poblíž hotelu Tádžmahal, takže řádění teroristů viděli na vlastní oči. Byli v šoku a český konzulát jim poskytnul pomoc.

Původní článek z pátečního rána:
Z hotelu Oberoi, který byl rovněž napaden ozbrojenci, mezitím policie evakuovala 93 hostů. Do hotelu vtrhlo podle svědků dnes ráno ozbrojené armádní komando a brzy nato začala evakuace osob, které v něm byly blokovány nebo zadržovány. Podle agentury Reuters to oznámil velitel komanda.

V Bombaji ale i více než 36 hodin od série teroristických útoků, které si vyžádaly nejméně 125 mrtvých a 320 zraněných, panuje nepřehledná situace.

Nepotvrdily se čtvrteční zprávy, že byl osvobozen Tádžmahal. Policie v pátek oznámila, že v tomto hotelu s více než stoletou tradicí je nejméně jeden ozbrojenec, který může zadržovat dvě nebo tři rukojmí.

"Téměř všichni hoteloví hosté a zaměstnanci byli evakuováni," řekl novinářům vysoký armádní důstojník N. Thamburadž. Podle agentury AP se v pátek z hotelu ozvaly dvě silné exploze a střelba. Thamburadž v pátek ráno SEČ prohlásil, že protiteroristická operace v Bombaji by měla skončit během několika málo hodin.

Teroristi se do Indie dostali nejspíše po moři
Agentura Reuters s odvoláním na indickou pobřežní stráž napsala, že ozbrojence, kteří uskutečnili koordinované útoky v Bombaji, mohla k pobřeží přepravit indická rybářská loď. Opuštěné plavidlo bylo objeveno v blízkosti Bombaje. "Na palubě jsme našli mrtvé tělo," řekl velitel pobřežní stráže Kulprít Jadav. "Vzali jsme loď do vleku a předali ji policii k prošetření."

Indičtí vyšetřovatelé už uvedli, že ozbrojenci se do Bombaje dostali po moři s využitím gumových člunů, snaží se ale najít loď, na níž se zločinci dostali do blízkosti pobřeží. Podle zpravodajské televizní stanice NDTV byla loď unesena v pákistánských pobřežních vodách před 14 dny. Indické vojenské námořnictvo už zadrželo a prošetřuje také dvě lodi, které údajně plují pod pákistánskou vlajkou, a vyšetřována je i panamská loď, která před časem kotvila v pákistánském přístavu Karáčí.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Další videa