Teror v Indii: Islamisté chtějí propuštění svých druhů z vězení!

Autor: ČTK, red, INT, jos - 
27. 11. 2008
07:36

VIDEO: Na nejméně 125 mrtvých a asi 327 zraněných stoupl počet obětí, které si vyžádala středeční série atentátů v Bombaji. V hotelu Oberoi teroristé stále drží rukojmí. Policie na ně útočí.

Stovky příslušníků speciálních jednotek se v Bombaji snaží získat plnou kontrolu nad dvěma luxusními hotely, které při středečních útocích obsadili teroristé a zadržují v nich neupřesněný počet lidí.

Situace je klidnější v hotelu Tádž Mahal Palace and Tower, kde se prý podařilo všechny zadržované lidi osvobodit. V hotelu Oberoi, kde je údajně 20 až 30 rukojmí, se stále bojuje a v horních patrech navíc vypukl požár. Radikálové používají rukojmí jako lidské štíty.

Kromě hotelů Tádž Mahal Palace and Tower a Oberoi zaútočili teroristé z islamistické organizace Dekánští mudžahedíni na kavárnu Leopold, Nádraží Čhatrapatího Šivádžího (je jednou z nejrušnějších železničních stanic v Indii), Nariman House (pětipodlažní rezidenční budova v jižní části Bombaje, kde sídlí bombajské ústředí židovského chasidského hnutí Chabad Lubavič), Kino Metro Cinema a Nemocnici Cama v jižní části Bombaje.

Máte zprávy z místa? Nacházíte se v Indii vy nebo vaši známí? Pište na online@blesk.cz nebo telefonujte na +420724014586!

Šokovaná Britka Cheryl Robinson vypráví: "Byli jsme na večeři, když jsme slyšeli výstřely, Vypukla střelba a ozvaly se výbuchy. Zůstali jsme na podlaze, spousta lidí si polehala pod stoly, pod nábytek a zaměstnanci hotelu nám říkali, abychom byli tiše," vypráví britská turistka, která spolu se dvěma přáteli zůstala uvězněná v hotelu Tádž Mahal. "Hoteloví zaměstnanci byli fantastičtí. Zamkli dveře a varovali nás, že máme sedět bez pohnutí."

Restauraci i hotelové pokoje podle jejích slov zaplavila voda poté, co v chaosu střelby a explozí popraskaly vodovodní trubky. "Leželi jsme na zemi ve vodě. Slyšeli jsme, jak pod námi běhají lidé. Bylo to děsivé," dodává. Děsivé zážitky turistů z noci hrůzy najdete ZDE!

Mezi mrtvými je podle dosavadních zpráv nejméně šest cizinců, Australan, Japonec, Ital, Brit a Němec. Asi dvě desítky cizinců jsou také mezi zraněnými. České velvyslanectví v Indii nemá zprávy, že by mezi mrtvými, zraněnými nebo zadržovanými byli čeští občané, ale pracovníci velvyslanectví se museli postarat o tři slovenské studenty, kteří bydleli naproti hotelu Tádž Mahál.

O teroristech se příliš neví

Podle indického premiéra Manmóhana Singha mohou za teroristickými útoky stát skupiny ze zahraničí. "Záměrem dobře připravených a dobře provedených útoků, pravděpodobně s napojením na zahraničí, bylo navodit pocit hrůzy díky zaměření proti prestižním cílům," řekl Singh.

Indická média spekulují, že útočníci možná připluli do Bombaje z pákistánského Karáčí. Jeden z teroristů navíc prý vykřikoval, že útok v Indii je odvetou za násilnosti v Kašmíru.

 

 

 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Další videa