Pondělí 28. září 2020
Zataženo, déšť 11°C

Vinaři se bouří proti "hloupému" nápadu Kalouska zavést daň z vína

Šéf Vinných sklepů Valtice Marek Šťastný tvrdí, že daň z vína odláká turisty do Rakouska.  (Autor: Ondřej Požár)
Autor: op - 
2. února 2012
20:16

Jihomoravští vinaři se bouří proti „hloupému“ nápadu ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) zavést od příštího roku spotřební daň na víno. Ta by činila 10 korun za litr. Podle hejtmana Michala Haška, který ve čtvrtek vinaře podpořil, by jediným důsledkem nového poplatku bylo nakupování vína v sousedních zemích, kde spotřební daň na víno není.

Podle šéfa Svazu vinařů ČR Jiřího Sedla se po zavedení daně zvýší dovoz levnějších vín z Rakouska, Německa, Slovenska a Maďarska, kde se spotřební daň neplatí. Kalouskův záměr navíc nedávno odmítlo i ministerstvo zemědělství.

„Na daních by se takto vybralo půl miliardy korun. Náklady na výběr daní by ale byly asi 556 milionů a do šedé ekonomiky unikne dalších 500 milionů,“ vypočítává ztráty Jiří Sedlo.

Navíc by to podle generálního ředitele Vinných sklepů Valtice Marka Šťastného mělo nepříznivý dopad na turistiku, protože návštěvníci moravských vinných sklepů by radši jezdili za levnějším mokem do Rakouska.

Video Vinař: Daň z vína odláká turisty do Rakouska - Ondřej Požár

"Nechci, aby tento další hloupý nápad ministra Kalouska likvidoval moravské i české vinaře. Navíc by to přineslo jen další zvýšení už tak vysoké nezaměstnanosti na Břeclavsku, Hodonínsku a Znojemsku, kde vinařství živí spoustu lidí," podotkl Hašek.

Pokud prý ministerstvo financí připraví paragrafované znění příslušného zákona, rozjedou proti němu krajem podporovaní vinaři petiční akci.

andrea68 ( 4. února 2012 19:17 )

PENNY Market už zdražil, do čtvrtka 2.2. tam stála 2litrovka vína na vaření 34,90 Kč (v akcích ještě méně) a od pátku 3.2. 44,90 Kč. Tak nevím je to zásluha výrobců nebo obchodníků?

andrea68 ( 4. února 2012 19:09 )

Doktore Šafránku a kolik jich tedy sám denně vypijete, že by 50 kousků nebo dokonce dvojnásobek? Asi jste borec, ale trochu to omezte, aby vám to nebránilo v psaném (možná i mluveném) projevu.

vseznaleksenior ( 4. února 2012 18:28 )

Hm no.Stěmi testy. Oni v těch vínech z cizinyx objevili glykolové preparáty podobné Fridexu.Stejně jako v kuřatech hormony stimulační atd atd. Černé ovce nesleduji, to si dám raději Sauvignon ze Znojma

doktorsafranek ( 4. února 2012 18:24 )

V konsumaci piva jsem myslím první na svěrě. Pivo dělá pěkné břichas. Francouzi mají vína levná, galonovaná. Přečtěte si Adolfa Hoffmeistera, Čebiše, Z Mmoravských vín přímo dýchají provoněné stráně Jižní Moravy, akže...jak jsme zničili cukrovarnoství, chov hovězího atd atd...tak tak zničíme vše..

radekfilosof ( 4. února 2012 18:21 )

To co tady píšete o moravských víněch je hrubě dehonestujíící.Navíc nepravdicé.Vína od Mikulova jsou z vápených půd, vína od Znojma jasou přívlastková, snižují cholesterol a umenšují pravděpodobnost chorob srdce a cév...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud