Internetová válka v Česku: Hackeři zaútočili na stránky OSA

Hackeři, kteří napadli internetové stránky OSA, se hlásí k Anonymous
Autor: ČTK, oj - 
26. ledna 2012
17:48

Internetové stránky Ochranného svazu autorského, který se v ČR vybírá poplatky za veřejnou hudební produkci, se ve čtvrtek staly terčem útoku hackerů, kteří se hlásí k hnutí Anonymous. "Přiživování na autorech není morálně akceptovatelné," hájí svoje kroky hackeři.

Vyjádřili tak svůj nesouhlas s vybíráním poplatků za prázdná média a s podporou dohody ACTA, kterou dnes ČR podepsala. Stránky OSA již byly vyřazeny oproti plánu už o hodinu a půl dříve, zhruba v 16:30.

Ochranný svaz autorský, zkráceně OSA, je občanské sdružení, které funguje jako kolektivní správce poplatků za veřejné hudební produkce. Kromě výběru těchto poplatků se podílí na novelizaci autorského zákona a spravuje i nepopulární poplatky z prázdných médií. Vybrané peníze pak rozděluje mezi umělce, kteří jsou v ochranném svazu registrováni.

"Dohoda ACTA se snaží omezit svobodu slova a neutralitu internetu. OSA také už dlouhé roky terorizuje Českou republiku svými autorskými poplatky za každé prodané médium. V podstatě jde o o organizaci, která je podobná slovenské SOZA, která se před sedmi měsíci proslavila pokusem zpoplatnit videa vkládaná z jiných stránek (hlavně YouTube a Vimeo) Anonymous si nemyslí, že takové přiživování na autorech je morálně akceptovatelné," cituje server Technet. cz dopis hackerů.

Mezinárodní protipirátskou smlouvu ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement - Obchodní dohoda proti padělkům) , která zakotvuje zásady ochrany duševního vlastnictví, dnes v Tokiu podepsalo 22 členů Evropské unie včetně České republiky. Smlouva si klade za cíl bojovat proti šíření nelegálních kopií a padělků, ať už jde o záznamy hudebních či filmových děl, falšované léky, napodobeniny značkových oděvů či jiné firmy pirátství. Kritici smlouvy považují dokument za nástroj směřující k cenzuře internetu a omezení svobody globální výměny informací.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

cert ( 27. ledna 2012 06:42 )

DDoS se dá velice efektivně bránit? )))) pouč nás prosímtě jak.

cassiel ( 26. ledna 2012 23:50 )

Souhlasím s hackery. Celý autorský zákon včetně OSY je zbytečné svinstvo... Vím to, protože v tomto odvětví dělám... za chvíli se zpoplatní i vzduch, který dýcháme... HNUS!!!

siroky11 ( 26. ledna 2012 21:39 )

Docela těm HACKERŮM fandím . O S A je úplně zbytečná organizace, která bere za h...o dělání velké peníze. Zrušit

lukasj ( 26. ledna 2012 20:58 )

No jak to říct slušně. OSA je úplně jedno, že jí znedostupníte stránky. Každej takovej útok znamená obrovskou zátěž pro administrátory. (Se zlodějskou OSA organizací nemám nic společnýho) Jen ten hněv vedení dopadá na ty, co za to nemůžou. Svým způsobem mě to štvete. Svým způsobem hodně. Ale primitivnímu DDoS se dá velice efektivně bránit. Tak si za to můžou sami. Notabene, sejmutí webovýho serveru (většinou u třetí strany) děláte spíš medvědí službu. Když nás napadli hackeři z Polska, mělo to styl. Prolomili FW, začli běhat po síti. To mě i bavilo, ukázalo to nedostatky (třeba jsem nedokázal ten malej FW odpojit v rozumném čase.....). A spoustu dalších věcí. Co jsem říkal dávno, se tady projevilo. A ve výsledku se něco zlepšilo.

zampi ( 26. ledna 2012 20:25 )

Supééééér, teď už ještě ten pos.ranej fuckbůk, ať se trubky zhroutěj

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud