Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Oblačno 6°C

Gorilku odvezli tajně do Německa!

Autor: Tereza Hořínková - 
14. listopadu 2011
18:29

Už od prvního dne, kdy se gorilí mládě narodilo, se z něj stala celebrita. Všichni chtěli vědět, jestli si ho matka Bikira už začala všímat, i to, kdy ho chtějí chovatelé převézt do nové zoologické zahrady… A jak to u hvězd takového formátu bývá, transport nakonec proběhl v naprostém utajení! Teď už je gorilí mládě v německém Stuttgartu. Chovatelé ale ještě stihli maličkému vybrat jméno – Tano.

„Snažili jsme se to udržet v tajnosti. Aby cestu nikdo nenarušil. Z Prahy nám to do Stuttgartu trvalo 5,5 hodiny,“ řekl Blesku ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek. Byl to právě on, kdo u malého gorilátka trávil poslední dny prakticky všechen svůj volný čas. „Více se k tomu opravdu zatím vyjadřovat nechci. Jen doufám, že si malý najde lepší mámu, než pro něj byla Bikira,“ pokračoval.

Podle informací Blesku mládě cestovalo v noci v autě vybaveném inkubátorem. Doprovázeli ho ti, kteří se o něj od porodu starali, tedy: Kurátor savců i dětský lékař z pražské motolské nemocnice.

Ještě než nejnovější gorilátko opustilo pražskou zoologickou zahradu, chovatelé mu vybrali jméno. „Jmenuje se Tano, což ve svahilštině znamená pátý,“ vysvětlil Bobek.

Proč museli mládě odloučit od matky?

Mládě se narodilo Bikiře v úterý. Gorila se o něj odmítla starat a chovatelé proto umístili Tana do inkubátoru. Naposledy se ho pokusili přiložit k matce v pátek 11. 11. 2011 přesně v 11. hodin, avšak bez úspěchu. „Byla to čirá náhoda, že to bylo přesně v toto magické datum. Bohužel ani osm jedniček nepomohlo. Bikira krátce poté, co se probrala z narkózy, své mládě opět odložila a přestala o ně jevit zájem. Naděje – byť nepatrná – pohasla. V tu chvíli jsem věděl, že nás Tano již brzy opustí,“ vysvětluje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Bikira neví, jak s miminem

Bikira byla sama vychována lidmi a nemá tak zkušenost, jak se o mládě starat. Narodila se v roce 1995 v Amsterodamu. V listopadu 1995 byla přidána ke skupině mláďat ve Stuttgartu v zoologické zahradě Wilhelma (do té, do které byl včera brzo ráno převezen i její syn – Tano), o tři roky později, v listopadu 1998, se přestěhovala do Belfastu, odkud vloni přišla do Prahy. Její začlenění do zdejší skupiny goril nebylo jednoduché, nakonec se však spářila se samcem Richardem a od jara byla březí.

Gorilátko je páté, proto Tano!

První gorilou, která přišla na svět v pražské zoo je samička Moja. Loni v prosinci oslavila své šesté narozeniny. Její matkou je Kijivu, která porodila ještě další dvě mláďata (Tatu a Kiburi). Kijivu je také jediná samice v pražské zoo, která odchovala své potomky. Mládě další samice Kamby uhynulo před čtyřmi lety při porodu. Nejnovější mládě proto dostalo jméno Tano, což znamená pátý. Je to totiž páté narozené gorilátko v Zoo Praha.

johanka ( 15. listopadu 2011 11:23 )

Šťastnou cestu maličký a hodně sil do nového života. Přeji ti Tano, aby jsi našel hodnou mámu a byl z tebe krásný a zdravý "kluk"

spenatky ( 15. listopadu 2011 10:44 )

Mám dojem, že slušným lidem je zase jedno, co chceš ty. Vulgární nick, odporná povaha, co s tebou?

kasandra226 ( 15. listopadu 2011 01:19 )

Gorilátku přeji, aby jej nová rodina dobře a s láskou přijala!!! Dnes jsem se dozvěděla, že v ZOO Brno bude každým dnem rodit medvědice - dívejte se na přímý přenos na webové stránce zoo-je tam v pravo dole okýnko - na ně kliknete myší a máte medvědici jako na dlani. Hezké pokoukání přeji

janamala ( 14. listopadu 2011 22:29 )

ovadmoucha ( 14. listopadu 2011 22:13 )

Gorilátku Tano, šťastnou cestu a hodně štěstí ať ho přijme jiná "máma" a postará se o něho

Zobrazit celou diskusi