„Podstoupili jsme značné riziko ve snaze navrátit mládě k matce a umožnit mu přirozený vývoj,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Bikira však o něj nejevila zájem a nakonec můžeme být rádi, že pokusy o návrat k matce přestálo.“

Doktoři v pátek ráno rozhodli, že je mládě schopno udržovat svou tělesnou teplotu lépe, než po narození. Ředitel Bobek proto neváhal ani chvilku a zavelel k pokusu vráti Bikiře její mládě. Šance totiž s uplývajícím časem exponenciálně klesala. Mládě bylo nejprve umístěno v jedné z ložnic, kam byla vzápětí vpuštěna i matka.

Bikira k němu přišla a očichala ho. Za celou dobu se ho dotkla jen jednou - vytrhla mu chlupy z hlavy, očichala je a zase odešla. Neměla o něj zájem,“ uvedla chovatelka Iveta Beličáková, která byla přítomna spojování.

Následoval druhý pokus, který proběhl na základě zkušeností ze Zoo Praha i doporučení zahraničních expertů. Bikira byla uspána a mládě jí bylo přiloženo k prsu.

„Bikira koukla, co to tam má, a chytla ho tak hezky za hlavičku,“ popisuje Beličáková. „Vypadalo to nadějně. Pak se Bikira zvedla, vzala si mládě do náruče a očichala ho – jenže pak ho zase položila ho a začala chodit po ložnici.“

Mládě je v pořádku a v nejbližších dnech bude převezeno do zařízení, kde je skupina vhodná pro jeho pozdější přijetí.

Fotogalerie
10 fotografií