Učitelé budou mít od ledna vyšší plat, ale jen ti zkušení

Ilustrační foto
Ilustrační foto  (Autor: en.wikipedia.org)
Autor: ČTK, mivr - 
31. srpna 2011
19:28

Od ledna naroste plat hlavně zkušeným kantorům s kvalifikací. Ministr školství Josef Dobeš (VV) ale zatím neví o kolik.

Pro učitele má Dobeš připraveny čtyři miliardy, většinu chce rozdělit do tarifní části platu. Ministr to ve středu řekl na tiskové konferenci k zahájení školního roku. Podle platových tabulek teď totiž kantoři s třicetiletou praxí berou bez odměn jen něco málo přes 24 000 korun. Do příštího roku by také měly školy přestat s propouštěním učitelů na prázdniny, Dobeš tyto školy prověří.

"Jestliže jsme loni zvýšili pro začínající učitele (plat) na 20 000 ze 14 500, zatímco v tom posledním řádku jsme třeba přidali 300, tak teď bychom naopak chtěli, aby ti zkušení učitelé to pocítili výrazně více," řekl Dobeš. V minulém školním roce totiž jeho úřad přidal na platy učitelů 2,1 miliardy, polepšili si ale hlavně mladí pedagogové. To vyvolalo kritiku školských odborů, podle nich je demotivující, když začínající učitel má nástupní plat 20 000 korun a kantor s třicetiletou praxí jen o 4000 korun více.

Zruší se pastelkované

"Chceme čtyři miliardy, část těch peněz dát i do povinné nárokové složky platu a část dát ředitelům na osobní ohodnocení," uvedl Dobeš. O změnách v platových tabulkách ale ještě musí jednat s ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem (TOP 09). Ten chce prý také uvolnit ruce ředitelům v zařazování kantorů do tabulek.

Dobeš ale čtyři miliardy pro učitele musí ušetřit jinde, původně uvažoval o škrtu v kapitole nepedagogických pracovníků, tedy školníků a kuchařek. Po vlně kritiky se ale rozhodl, že chybějící peníze vezme z prostředků na investice a administrativu, zruší také takzvané pastelkovné. Podle statistik Ústavu pro informace ve vzdělávání brali loni učitelé průměrně 25. 50 korun, jsou v tom ale započítáni i ředitelé a vedoucí pracovníci škol.

karel65 ( 1. září 2011 08:39 )

Je vidět, že asi neznáte osobně žádného učitele a nemáte ani trochu představu o jejich práci. Těch 24 hodin odpracují ve výuce, ale minimálně dalších 10 hodin musí věnovat přípravě na výuku a hlavně čím dále tím větší papírové byrokracii. Navíc zkusil jste někdy postavit se před 30 "puberťáků"? Kam se vytratila ta slova klasika "škola základ života". Naopak si myslím, že je to stále naprosto nedoceněné zaměstnání. Problém je i v tom, že mnozí rodiče ani ty kantory mnohdy nepodpoří v jejich úsilí ty děti něco naučit a vychovat z nich slušné lidi. Naopak mnohdy jejich autoritu neustále podkopávají. Bohužel o peníze v naší společnosti jde čím dále tím více především a rodiče na děti nemají čas.

jimka ( 1. září 2011 07:55 )

Proč se nezruší příspěvky romským dětem, aby bylo na něco důležitějšího? Stejně z devadesáti procent na vzdělání kašlou.

sova13 ( 31. srpna 2011 23:40 )

Oblíbenej být nemusí, ale pokud nedokáže naučit, tak si ty peníze nezaslouží

sova13 ( 31. srpna 2011 23:39 )

Hele, já učitelům nijak nefandím, ale kvůli tomu bych nikdy nepsala takový blbosti, jako ty. Nevim, kdes vzala takový blbosti, jako 24 hodin týdně a 9 týdnů dovolené. Kantor na základce pracuje průměrně 30 hodin týdně + příprava na další vyučovací den. Volno nemají 9 týdnů, ale sedm. Rozhodně nevypadnou ze školy s posledním zvoněním a nevracej se tam až s prvním po prázdninách. Schválně píšu volno, né dovolenou, tedy placenou dovolenou. Většinou mají placené jen tři týdny, pokud jim na prázdniny nepřerušej pracovní poměr, což je stále nešvar mnoha škol. Tak nechápu, proč jim ty skoro dve měsíce neplaceného volna tak závidíš

alumno ( 31. srpna 2011 22:42 )

Podle mě si ZŠ a SŠ učitelé přidání opravdu nezaslouží, platy mají naprosto odpovídající svému nenáročnému vzdělání (na pedák se vždy chodilo pouze když se někdo nedostal na jinou VŠ), navíc pracují jen 24 hodin týdně (a do toho se prosím pěkně počítají i přestávky mezi hodinami) a mají 9 týdnů dovolené - ve finále si žijí jako prasata v žitě, neznám jiné povolání, kde by se tak málo pracovalo. Souhlasila bych s přidáním VŠ profesorům, ale těm na ZŠ a SŠ v žádném případě ne.

Zobrazit celou diskusi