Potřeby se liší škola od školy. Každopádně by vám měla dát seznam s věcí které bude nový školák potřebovat. Základem všeho je aktovka. Věčnou otázkou je, jestli sáhnout raději po aktovce nebo po batohu. Rozdíl v pevnosti už je dnes minimální a tak záleží spíš na tom, co se bude líbit potomkovi. Udělejte tedy kompromis – vy dbejte na funkčnost a na něm nechte design. Honzík Pokorný (6) si svůj batoh vybral sám: „Mám moc rád fotbal,“ říká majitel nového školního batohu s motivem fotbalistů, který letos půjde do první třídy. „Tahle je ještě z těch levnějších, stála čtrnáct stovek,“ doplňuje jeho maminka Alena a shrnuje, že jakmile ještě dokoupí boty na tělocvik, budou někde na třech a půl tisících jen za školní výbavu pro prvňáčka. U středoškoláků a vysokoškoláků prvotní výdaje nejsou tak drastické, ale nedivte se, když bude každý měsíc chodit s tím, že potřebuje peníze na novou učebnici, na skripta…Pokud si říkáte, že toho se zřejmě u vašeho dítka nedočkáte, pak pozorně čtěte: Do roku 2017 bude mít více než polovina mladých Čechů ve věku 25 až 34 let vysokou školu a trend bude pokračovat.

„Mami, dej mi stovku“

Možná vás to překvapí, ale psychologové doporučují, aby děti dostávaly už od první třídy kapesné. Částka nemusí být vysoká, ale pravidelná. Nechte na nich, zda si peníze ušetří nebo utratí za drobnosti. Větu: „Mami, dej mi stovku,“ uslyšíte od svých ratolestí čím dál častěji. Proto je dobré je naučit režimu, ale samozřejmě s věkem musíte částky kapesného zvyšovat. Rozvíjet byste také měli talent dítěte. Že ještě nevíte jakým směrem? Pak zkuste hned několik zájmových kroužků. Dítě si časem samo vybere, co ho baví a pravděpodobně u toho vydrží až do dospělosti.

Vědění se nenajíš

Málem bychom opomněli dvě položky, které výrazně zasahují do ročního rozpočtu školáků všech věkových kategorií – strava a ubytování. To první už není zdaleka tak zoufalé, jako to bylo kdysi a školáci teď často mají na výběr i ze tří jídel za příznivé ceny od 17 do 35 korun. Školní jídelna je každopádně nejlevnější možnou variantou stravování. U středoškoláků ovšem připočítejte i odpolední svačinu, protože se často vrací ze školy až pozdě, no a vysokoškolák už se většinou musí o obsah ledničky postarat úplně sám. Ubytování školáka mimo domov je nejlepší co nejdéle odkládat. Jenže střední a hlavně vysoké školy jsou jen ve větších městech, takže se dojíždění 80 % procent z vás zřejmě nevyhne. Jistí si nemůžete být ani když bude škola poblíž, dítě se totiž bude chtít jednou osamostatnit.

Tabulka

Tabulka

Tabulka