Čtvrtek 24. září 2020
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno, déšť 22°C

Heydrichův syn plánuje opravit chátrající zámek

Autor: Tereza Hořínková, David Malík, apk - 
24. března 2011
19:07

Za války vyrůstal v Panenských Břežanech u Prahy a jeho prakticky jediné vzpomínky na otce pocházejí právě odtud. Syn bestiálního nacisty a říšského protektora Reinharda Heydricha teď přislíbil svoji pomoc právě této malé vesničce. „Kontaktoval mě s tím, že sežene peníze na chátrající zámek. Heider zde žil jako malý kluk, a tak má k tomuto místu stále citový vztah,“ potvrdil Blesk.cz starosta Libor Holík informaci, kterou ve čtvrtek zveřejnil Radiožurnál.

Synovi kata českého národa bylo deset let, když z Čech neslavně odjížděli. „Sám v té době vůbec netušil, co je to válka a že vůbec nějaká byla. A ani kdo byl jeho otec,“ vyprávěl starosta Panenských Břežan Libor Holík s tím, že se dohodl s Heidrem Heydrichem na opravě a následně i na vzniku muzea nebo památníku národního odboje.

„Nabídl, že sežene na rekonstrukci zámku peníze třeba z Evropské unie,“ přidal se pak místostarosta obce Ludvík Wařecha, který Blesku potvrdil, že objekt je opravdu v dezolátním stavu. „Bude to velká investice. Ale opravdu si nedokážu ani tipnout, kolik to bude stát. Na to se musí nechat vypracovat posudek a pak i projekt,“ dodal Wařecha.

Místní jsou rozdělení

Heydrichův syn Heider, kterému je dnes 76 let, žije s manželkou v Německu. Jeho domluva se starostou ale rázem rozdělila celé Panenské Břežany na dvě strany. Jedna je zásadně pro, a ta druhá nechce o minulosti a o Heydrichovi vůbec slyšet! „Vůbec jsem netušil, že tady byl. Myslím si, že je to opravdu dobrý nápad. Tady chcípl pes a aspoň se tu bude něco dít. A s nápadem muzea souhlasím,“ vyjádřil se prodavač Robert Doležal (36).

„Proč nám to chtějí pořád dokola připomínat? Byla to smutná doba, a teď tady chtějí stavět svatostánek,“ rozhořčila se důchodkyně Jarmila. Ta se také obává, že až se tohle dozvědí antifašisté, tak do jejich vesničky vyrazí protestovat! Po válce byl zámek nejdříve zestátněn a nakonec vrácen do rukou Výzkumnému ústavu kovů. Ten ale podle Radiožurnálu nemá na opravu rozsáhlého objektu fi nance, a o rekonstrukci tedy ani neuvažuje.

Reinhard Heydrich (7. 3. 1904 – 4. 6. 1942)

Byl jedním z hlavních architektů holocaustu. Jako zastupující říšský protektor zavedl stanné právo pro zvýšení výkonnosti českého zbrojního průmyslu.

Byl prominentní nacista, druhý nejvyšší představitel SS. V letech 1941–1942 zastupující říšský protektor Protektorátu Čechy a Morava.

Brutálně potlačoval protinacistický odboj.

27. května 1942 na něj, při jeho cestě právě z Panenských Břežan, provedli atentát (operace Anthropoid) stateční českoslovenští parašutisté. Na následky atentátu posléze zemřel.

imperion ( 4. dubna 2011 19:31 )

Dívím se, že když tu bydlel, tak to tu nezná a nebo ztratil soudnost. To je od něho krajně nezodpovědné, chtít investovat v čechách. Vžyť by to češi rozkradli a jeho ještě pomluvili.

imperion ( 4. dubna 2011 19:22 )

S tím plně souhlasím!

jakub-moravec ( 27. března 2011 04:02 )

znojmačko, ano, vzpomínám si jak jsem házel odznáčky holkám a jedna zvlášť se na mne vždycky usmívala Pak tam byla jedna žena, vojáci ji říkali "matka pluku" a s ní se vyspali všichni vojáci, kromě mne, já myslel na tu moji znojmačku

kendex ( 26. března 2011 11:38 )

Myslím, že by děti neměli trpět za své rodiče. To by bylo jako v socialismu. V současné době, ani v naší zemi není trend odsuzovat děti za své rodiče. Nikdo nic takového nezkoumá a je to každého jeho věc. Nikdo se neptá lékaře nebo učitele, čím byli jeho rodiče. Je tolik let po válce a již bychom se neměli vracet k starým křivdám a měli bychom jít dál.

znojmacka ( 26. března 2011 09:49 )

jakub- každej má na to jinej názor, já jenom můžu říct, že jsem ráda, že v týhle době jsem vůbec nežila no a listopad šel taky mimo mě- teda na to, abych cinkala klíčema, bylo mi tehdy 12...

Zobrazit celou diskusi
Další videa