Pondělí 20. května 2024
Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika
Polojasno, bouřka 23°C

Svoboda: Pražské porodnice za 34 dnů zavřou

Fotografie
 (Autor: internal)
Autor: oj - 
26. ledna 2011
18:01

Pražské porodnice nebudou schopné od prvního března zajistit stejně kvalitní péči o matky a jejich děti jako dosud! V případě že lékaři skutečně odejdou, dvě ze šesti porodnic by musely přestat přijímat rodičky úplně, řekl po jednání s lékaři pražský primátor Bohuslav Svoboda.

V odborářské akci Děkujeme, odcházíme podalo výpověď asi 3800 ze zhruba 16 tisíc nemocničních lékařů. Nejsou spokojeni s výší mzdy. Odbory žádají zvednutí příjmů na 1,5 až trojnásobek průměrného platu podle kvalifikace a praxe.

V Praze funguje šest porodnic - ve vinohradské nemocnici, v Podolí, v Motole, na Bulovce, U Apolináře a v Thomayerově nemocnici v Krči. Kdyby tamní doktoři své výpovědi nestáhli, nebylo by podle primátora možné zajistit ani neodkladnou péči. Bulovka a krčská nemocnice by příjem musely zcela zastavit, uvedl Svoboda. Ostatní porodnice by prý nebyly schopny matky převzít, protože na to nebudou mít kapacitu.

V Česku existuje 12 superspecializovaných perinatologických center. Tři z nich jsou v Praze - u Apolináře, v Podolí a Motole. Další se nacházejí v Mostě, Ústí nad Labem, Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Plzni, Olomouci, Zlíně a Ostravě. Podle expertů by mohla být od března kvůli odchodu doktorů ohrožena péče minimálně v pěti těchto střediscích.

bosomfriend ( 31. ledna 2011 14:24 )

je to stejně postkomunistická pakáž. Přísahali na něco a nyní se chovají jako hovada. Vemte jim tituly a pozvěte mladé lékaře ze zahraničí !!!!

bobou ( 27. ledna 2011 07:02 )

A kdo tuto "samozvanou stranu" do vlády dostal? Zmanipulovaní studenti! Předpokládám, že jsou většinou ve věku do 30let. Ti by měli nyní hlavně apelovat a bouřit se. Protože porodnost se týká hlavně jejich generace. A oni by se měli zamyslet nad tím jestli vůbec budou rodit v čechách, nebo je budou vyvážet za hranice? Když je ta situace tak vážná, jak se vám zase bulvár snaží nacpat do hlav. Lékařům jde především o přesčasové hodiny, které musejí vykonávat. Zkuste si někdo z vás být 3dny (t.j. 72hodin) v plné pohotovosti a bdělosti. A ještě být v té době schopný vůbec přemýšlet. Neznám žádnou jinou profesi, která by toto vyžadovala a hlavně byla zodpovědná za životy lidí. A to je o co tady jde především!!!

smrk ( 26. ledna 2011 22:15 )

tak přijeď - zastřelíme

smrk ( 26. ledna 2011 22:14 )

No hlavně, že nezavřou metro - to by teprve byl malér -

e.44 ( 26. ledna 2011 22:06 )

Řekla bych, že to neni vůbec špatný nápad. Takovéto řešení by nebylo ani obtížně proveditelné, ani nijak zvlášť "drahé". Ještě navíc by vlastně šlo o řešení dočasné, jelikož ti, co odejdou, pokud vůbec odejdou, se začnou postupně vracet, jelikož jim nic jiného nezbyde. Teď ještě aby se toho chytil někdo zodpovědný.

Zobrazit celou diskusi