Svoboda: Pražské porodnice za 34 dnů zavřou

Bohuslav Svoboda upozornil na krizi i v pražských porodnicích.  (Autor: abl)
Autor: oj - 
26. ledna 2011
18:01

Pražské porodnice nebudou schopné od prvního března zajistit stejně kvalitní péči o matky a jejich děti jako dosud! V případě že lékaři skutečně odejdou, dvě ze šesti porodnic by musely přestat přijímat rodičky úplně, řekl po jednání s lékaři pražský primátor Bohuslav Svoboda.

V odborářské akci Děkujeme, odcházíme podalo výpověď asi 3800 ze zhruba 16 tisíc nemocničních lékařů. Nejsou spokojeni s výší mzdy. Odbory žádají zvednutí příjmů na 1,5 až trojnásobek průměrného platu podle kvalifikace a praxe.

V Praze funguje šest porodnic - ve vinohradské nemocnici, v Podolí, v Motole, na Bulovce, U Apolináře a v Thomayerově nemocnici v Krči. Kdyby tamní doktoři své výpovědi nestáhli, nebylo by podle primátora možné zajistit ani neodkladnou péči. Bulovka a krčská nemocnice by příjem musely zcela zastavit, uvedl Svoboda. Ostatní porodnice by prý nebyly schopny matky převzít, protože na to nebudou mít kapacitu.

V Česku existuje 12 superspecializovaných perinatologických center. Tři z nich jsou v Praze - u Apolináře, v Podolí a Motole. Další se nacházejí v Mostě, Ústí nad Labem, Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Plzni, Olomouci, Zlíně a Ostravě. Podle expertů by mohla být od března kvůli odchodu doktorů ohrožena péče minimálně v pěti těchto střediscích.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

bosomfriend ( 31. ledna 2011 14:24 )

je to stejně postkomunistická pakáž. Přísahali na něco a nyní se chovají jako hovada. Vemte jim tituly a pozvěte mladé lékaře ze zahraničí !!!!

bobou ( 27. ledna 2011 07:02 )

A kdo tuto "samozvanou stranu" do vlády dostal? Zmanipulovaní studenti! Předpokládám, že jsou většinou ve věku do 30let. Ti by měli nyní hlavně apelovat a bouřit se. Protože porodnost se týká hlavně jejich generace. A oni by se měli zamyslet nad tím jestli vůbec budou rodit v čechách, nebo je budou vyvážet za hranice? Když je ta situace tak vážná, jak se vám zase bulvár snaží nacpat do hlav. Lékařům jde především o přesčasové hodiny, které musejí vykonávat. Zkuste si někdo z vás být 3dny (t.j. 72hodin) v plné pohotovosti a bdělosti. A ještě být v té době schopný vůbec přemýšlet. Neznám žádnou jinou profesi, která by toto vyžadovala a hlavně byla zodpovědná za životy lidí. A to je o co tady jde především!!!

smrk ( 26. ledna 2011 22:15 )

tak přijeď - zastřelíme

smrk ( 26. ledna 2011 22:14 )

No hlavně, že nezavřou metro - to by teprve byl malér -

e.44 ( 26. ledna 2011 22:06 )

Řekla bych, že to neni vůbec špatný nápad. Takovéto řešení by nebylo ani obtížně proveditelné, ani nijak zvlášť "drahé". Ještě navíc by vlastně šlo o řešení dočasné, jelikož ti, co odejdou, pokud vůbec odejdou, se začnou postupně vracet, jelikož jim nic jiného nezbyde. Teď ještě aby se toho chytil někdo zodpovědný.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud