Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Oblačno 6°C

Doktoři-vyděrači! Jako rukojmí si berou miminka!

Autor: Oldřich Tichý, Pavel Ryšlink, Krvs - 
26. ledna 2011
05:30

Přišli na svět předčasně, mnozí neváží ani kilo a jsou závislí na teple a přístrojích inkubátorů. Ve dvanácti specializovaných centrech v celém Česku se perou o své právo na život desítky nedonošených dětí. Nátlaková akce lékařů, kteří chtějí vyšší platy, je teď ale o tuto šanci může připravit. Šesti z dvanácti center hrozí od března uzavření. Nikde jinde malým pacientům nepomohou.

Na to, že v polovině takzvaných perinatologických center hrozí kvůli odchodům lékařů omezení až zastavení péče, upozornila Česká neonatologická společnost. Nikdo neví, jak situaci vyřešit. Převoz jinam by mohl děti ohrozit. A navíc prý ani není kam. „Kapacita zbývajících center neumožňuje výpadek nahradit,“ připomněli neonatologové.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger vidí problém na straně lékařů. On prý není tím, kdo by mohl novorozencům pomoci. „Jestli řeknou, že je tam nechají zemřít, to bych strašně nerad,“ řekl. Na odpověď ale čeká marně. „My žádnou představu nemáme. Jen reflektujeme situaci, která nastala v jednotlivých centrech,“ uvedl místopředseda neonatologické společnosti Martin Čihař.

Kdo se o miminka postará?

Jedno z ohrožených center je například ve Fakultní nemocnici v Olomouci. Z devíti lékařů, kteří mají momentálně na starosti jedenáct miminek, jich tam dalo výpověď šest. „Stále věříme, že se ministerstvo zdravotnictví na základě proreformních kroků s lékaři dohodne a péče o naše pacienty nebude výrazněji ohrožena,“ reagoval mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Co se ale stane, pokud se lékaři s ministerstvem nedomluví? „To je věc, na kterou nedokážu odpovědět,“ připustil místopředseda neonatologů Čihař. A odpověď nedávají ani organizátoři akce Děkujeme, odcházíme. Podle nich zodpovědnost za zajištění zdravotní péče nenesou lékaři, ale stát. Nedonošená miminka se tak už pár dní po příchodu na svět stala rukojmími doktorů, kteří chtějí více peněz.

anil ( 31. ledna 2011 14:31 )

Navíc bez jeho vyjádření prý nelze kontrolu provést.

anil ( 31. ledna 2011 14:26 )

Na lékaře by měly chodit pravidelně kontroly, aby se jejich práce zkvalitnila, potom můžou chtít větší platy. Když lékař-kardiolog, ke kterému chodíme na kontroly po operaci srdce, která se uskutečnila před 10-ti lety prohlásí, že neví, zda může dítě jít na kontrolu s očima, protože by musel prostudovat tlustou knihu, je asi něco v nepořádku atd., atd.

anil ( 31. ledna 2011 14:22 )

Nad chováním lékařů žasnu čím dál víc. Někdo by je měl ukáznit. Dítě mělo naražený prst při sportu, šli jsme na pohotovost, zaplatili 90 Kč v dětské nemocnici a lékař je nechal svléci do půl těla, ptal se na všechny nemoce, co prodělalo, kontroloval dech - potom nás odeslal na chirurgii s tou rukou.

duncanidaho ( 30. ledna 2011 18:28 )

Hlavně zdravotní poišťovny by nemusely tolik hrabat. V tomhle pravičákově není pojem zdravotní pojišťovna odvozen od sousloví pojistit zdraví, ale od pojistit si živobytí na zdraví socek.

duncanidaho ( 30. ledna 2011 18:25 )

Souhlasím. Pokud dá výpověď učitel, bere si za rukojmí děti? Pokud dá výpověď strojvůdce, bere si za rukojmí cestující? Pokud dá výpověď kuchař, bere si za rukojmí hosty v restauraci?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa