Svědectví z poválečné vraždy: Němec zabíjel Němce...

Autor: Jiří Čada - 
17. srpna 2010
16:06

Masakr sudetských Němců u Dobronína ožívá. Kriminalisté společně s archeology tam za obcí odkryli masový hrob zavražděných Němců připravených k odsunu v květnu 1945. Na místě je ubili příslušníci tehdejších Rudých gard a místní lidé.

 


Vybrané německé muže údajně zmasakrovali lopatami a krumpáči. Blesk.cz se podařilo najít posledního žijícího svědka krvavého dramatu.

Tehdy to prý byla první tancovačka po osvobození. „Z vyprávění vím, že ten masakr skutečně zorganizoval otec dnes posledního přímého svědka té události. On sám byl Němec a pak raději utekl do Jablonce nad Nisou! Opili se tehdy a pak vyrazili k nám do statku, kde byli soustředěni Němci k odsunu,“ vyprávěl bývalý farář Československé církve husitské Václav Merunka (61).

O masakru se vědělo již v minulosti

Průběh událostí prý zná z vyprávění svého otce, místního sedláka. „Němec zavraždil Němce. Vím, že mezi obětmi byl dokonce německý statkář, který tady tehdy vlastnil asi 30 hektarů polností. Na místě ho prý zavraždil jeho čeledín,“ říká Václav Merunka. Masový hrob už prý při melioracích objevili v 70. letech komunisté. Tehdy nalezené ostatky, ale zpět zahrabali.

Blesk.cz se podařilo najít i posledního žijícího svědka krvavého incidentu. „Nic si z toho večera nepamatuji. Hrál jsem tehdy s kapelou v hospodě, co se dělo na té louce za Dobronínem, o tom nic nevím,“ líčil Blesku pan R.K. (88).

„Otec nosil pásku rudých gard, ale já s tím neměl nic společného. Němci nám ubližovali,“ hájí se starý muž. Je patrné, že i po letech se těchto vzpomínek bojí. Dnes žije sám v Jihlavě.

15 mrtvých

„Je zcela jisté, že tento muž byl na místě tehdejšího incidentu přítomen. Nikdo však netuší v jaké byl tehdy roli. Tvrdí, že si už nic nepamatuje,“ uvedl vyšetřovatel celého případu kriminalista Michal Laška.

První zbytky tří těl obětí brutální vraždy našli v úterý archeologové společně s kriminalisty u Dobronína na Jihlavsku. Ve společném hrobě by tam podle dochovaných zpráv mělo odpočívat celkem 15 německých obyvatel, které 19. května 1945 na místě ubili příslušníci tehdejších Rudých gard a místní občané.

barry3005 ( 21. srpna 2010 11:33 )

Jestli je podle Tvého názoru zastavování se nevinných obětí jako vlasti-zrada, tak jsem rád jako vlastizradec. Já ale pochybuji že v dějinách budeš ty a tvoji kumpáni patřit mezi zasloužilé Čechy. Jak to ukazuje jsou tam Havel, Přenosilová,J. Hus atd. a Husák, Gottwald, Jakeš zůstanou na okraji jako zástupci, kteří svúj vlastní národ utlačovali a taky jako představitelé komunistického fašismu. Za to nemůže být jejich potomstvo hrdo, stejně jako potomstvo od SS, gestapa atd.

gogo ( 21. srpna 2010 09:05 )

Myslím si, že by jsi měl navštívit lékaře. Máš vážné psychické problémy... Já Ti pomoci nemohu. Já Tě mohu jen litovat ... Je neuvěřitelné, co se v Tvé hlavě odehrává ...

gogo ( 21. srpna 2010 09:04 )

Je mi Tě líto chlapče. Za cizácký groš takto sloužit svým chlebodárcům. Ale pomoci Ti nemohu. Zradil jsi svoji vlast, zradil jsi sám sebe. Jsi vlastně již mrtvý...

barry3005 ( 20. srpna 2010 21:39 )

Toto je vulgárnost kterou znám jen od komunistických fašistů, kteří pracovali jako velitelé a nebo na úřadech. Většinou to byli lidé nedůležití ,kteři se snažili těm vyšším podlízat. A taky rádi udávali jiné. Rozdíl mezi námi je ten, že já jsem nikde a nikdy neobhajoval vraždení vedené Hitlerem a jeho lidmi, ale Ty stále obracíš má slova a tím chceš možná uklidnit svoji duši a taky obhajuješ poválečnou bestiálnost a vraždění těmi lidmi, kteří se chovali jak hovada a prasata. Tím ale urážím zvířata. S těmi by se asi člověk lépe domluvil. Jak řekl Menšík: S krávou se domluvíte dobře:krávo ty půjdeš zleva a já zprava  . Žel tvé urážení a jednáni ve Tvém věku mne šokuje. Ale klídek. Studenti z Německa a Čech se vzájemně setkávají a diskutují o zvěrstvách která jse děly na obou stranách. Jedno jestli ti to pasuje a nebo ne. A pomalu začinájí taky mluvit Češi kteři tu dobu zažili a nebojí se mluvit- tak jak jsme to viděli ve filmu Zabíjení po česku. Já jsem neřekl, že za Lidice může Československo- ja jsem napsal, že je jednoduché sedět v Anglii, poslat mlade lidi a z dálky se dívat co se bude dít. Když chtěli na Heydricha spáchat atentát tak museli vědět proč, a taky jak bude SS reagovat. Když chceš něco vědět o Lidicich tak jsi prečti Wikipedii – české četnictvo udávalo gestapu své vlastní lidi!! Možná , že žárlíš na německý národ, nevim nejsem psychiater, ale jedno by jsi se mohl naučit: tak jak ty se vyjadřuješ vulgárně a často bestiálně by Němec i se selským rozumem nikdy nevyjadřoval a ani slušně vychovaný Čech. Ve Tvém věku očekávám vyjádřováni na úrovni a ne na úrovni 15-ti letých bez ukončené školy. To pořád nesmyslne plácaní, že náckové jsi vše zasloužili. Takhle jse vyjádřují vrazi u soudu kde taky dostanou doživotí. Jednu chybu náš národ udělal. Ty lidi,kteři pacháli bestiálnosti mezi rokem 45-89 přísně nepotrestal – a to trestem smrti. Nic jiného jsi nezasloužili tak jako Gestapo a SS.

gogo ( 20. srpna 2010 19:51 )

České občanství mít můžeš, ale bydlíš v Němeclu a jsi sudeťák. To mi nikdo nevymluví. Nejen nehorázný obsah Tvých příspěvků, ale především gramatika a způsob vyjadřování i slovosled je zcela jiný, než jaký by použil Čech žijící v Česku. To si ani neuvědomuješ, ale je to tomu tak. Takže poslední dotaz : Žiješ v Německu ? Ano či ne ? Dokážeš alespoň v něčem napsat pravdu ?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud