Archeologové našli hromadný hrob: Pod náměstím v Liberci leží kostry 900 lidí!

Autor: lj, Kbali - 
8. října 2011
09:48

Hromadný hrob vojáků i civilistů, kteří zemřeli v roce 1757 během sedmileté války v Liberci, odkryli archeologové při rekonstrukci Nerudova náměstí. Zatím vykopali 45 koster, ale podle historických pramenů tu bylo pohřbeno až 900 lidí.

Jedním obrovským hřbitovem je liberecká čtvrť kolem nynějšího Nerudova náměstí. Před více než 250 lety zde byl vojenský lazaret a pohřebiště. „Našli jsme zde zcela zachovalé kostry vojáků, kteří v lazaretu zemřeli jednak na následky zranění utrpěných v prusko-rakouské bitvě 21. dubna 1757, jednak na epidemii skvrnitého tyfu,“ řekl Blesku archeolog Petr Brestovanský.

Archeologové vykopali také malou dřevěnou rakev s ostatky dítěte, což dokazuje, že do hrobu byli pohřbeni i civilisté, kteří podlehli epidemii. Vědci nyní kostry vyfotografují a důkladně zdokumentují, aby mohli vytvořit trojrozměrný obraz hrobu. Poté kostry vyzvednou a pošlou antropologům. Ti z nich dokážou zjistit nejenom pohlaví a věk nebožtíka, ale také odkud pocházel, co jedl, jaké nemoci prodělal a na co zemřel. Většina z předpokládaných 900 těl ovšem zůstane navždy v zemi.

Sedmiletá válka (1756–1763)

Krvavý konflikt, do nějž se zapojilo deset světových mocností a jenž se odehrával na čtyřech kontinentech a také na mořích, považují historici za vůbec první celosvětovou válku. Během ní došlo k takzvanému zvratu aliancí mezi Francií, Rakouskem, Pruskem a Velkou Británií. České země přišly o Kladsko a většinu Slezska. V sedmileté válce padlo půl milionu vojáků.

caputxxii ( 8. října 2011 19:13 )

podľa vašej logiky by sme sa mohli kľudne opýtať - a aké právo majú historici čítať staré listiny?? Ohmatávajú ich, krčia ich, vystavujú ich v múzeách,... Myslíte, že by to tie listiny chceli?? ... Týmto som chcel len povedať, že listiny, takisto ako pozostatky po nebožtíkoch (kosti) nezaujíma, či ich niekto vykope zo zeme alebo odnesie zo zaprášenej pivnice. Oni to totiž vôbec nevnímajú, sú to len kosti. A ak sa pýtate KTO dáva archeológom právo nakladať s kosťami mŕtvych, tak MY VŠETCI, pretože chceme poznať našu vlastnú minulosť. Bohužiaľ, preto musíme vykopať aj pozostatky po našich predkoch - áno, viem, že by sme sa k nim mali správať s úctou - ale garantujem Vám, že sa na nás nebudú hnevať (ak sa s nimi ešte niekedy stretneme).

limak007 ( 8. října 2011 15:16 )

No, a jaké právo mají nějací úředníci? Mně se prostě nelíbí, že si někdo dovolí s ostatky nakládat. Otvírají hrobky, sarkofágy, mumie rentgenují, rozřezávají, zkoumají, vystavují v muzejích ... Myslíte, že by to tak ti nebožtíci chtěli?

alumno ( 8. října 2011 14:43 )

To je ale naprosto nesouvisející případ, nemyslíte?

marie.g ( 8. října 2011 14:28 )

nakládá se všelijak i s maldšími ostatky. Při výkopu,kdyse ukládá další rakev, se předchozí sotatky dají pod dno nové rakve. Tedy ideální by bylo, aby v každém hrobě byl jeden pohřbený.když jsout am rodiny, tak jsou kosti zpřeházené a asi ne všechny. Řeším případ v rodině,kdy došlo k zásahu do hrobu bez informování všechn příbuzných. Ač jsem dcera pohřbené, chtěla jsem odstranit něco, co tam bylo nainstalováno z neznámých důvodů.Jenže před lety vyhořel archiv / hřbitovní správa Praha 6/ a nemohu tedy již dokázat,že moje matka byla svého času majitelkou hrobového místa/ v hrobu je pohřbena též babička a dědeček z její strany/ Později bylo hrobové místo napsáno na mého otce, ač on neuhradil ani popélatek na 10 rokl/ hradila jsem ho já/ tak podle zákona nemám žádná práva. Otci je nyní 93 roků, má duševní poruchu a obávám se, že nechal ksoti vyndat. Přišel k nám v černém oblečení a měl podivné řeči. Leč nikde se nedovolá, a zbavení k právní způsobilsoti leží u soudu více než rok.

alumno ( 8. října 2011 14:18 )

právo jim dává unijní legislativní úprava (a tím pádem naše, která je s ní v souladu): vykopání stavební zákon plus zákon o státní památkové péči, následné úkony pak řeší Evropská úmluva na ochranu archeolgického dědictví

Zobrazit celou diskusi