Čtenářská hádka o Paumera: Vrah, nebo hrdina?

Pohřeb Milana Paumera vyvolal protichůdné reakce.
Autor: jos - 
5. srpna 2010
04:27

Ve středu proběhlo v Poděbradech poslední rozloučení s odbojářem Milanem Paumerem (+79). Proslavil ho útěk na Západ, kdy si spolu s bratry Mašínovými prostříleli cestu z komunistického Československa. Mnoho čtenářů nechápe, jak se mohly politické špičky účastnit pohřbu člověka, jehož čin souvisí s krví. Co píší čtenáři? A co říkají fakta?

Premiér Nečas nebo ministr obrany Vondra vyjádřili v Poděbradech obdiv nad hrdinským činem Milana Paumera a jeho spolubojovníků. Pozvednout zbraň proti utlačovatelům jim přijde legitimní.

Že umírali lidé? Jedni tvrdí, že šlo o příslušníky ozbrojených sil, tedy osoby, které přímo spolupracovaly s komunistickou mocí. Druzí ale namítají, že krev má vždy barvu červenou a že mrtví byli tátové od rodin. Oba tábory mají své zastoupení a jejich diskuze pod článkem o Paumerově pohřbu byla hodně bouřlivá.

Zajímavé jsou ale také výsledky ankety, kdy jsme se ve středu ptali, zda je pro vás Paumer vrahem, nebo hrdinou. 65% čtenářů, kteří hlasovali, v něm vidí vraha. Pro 35% pak Paumer zůstane navždy hrdinou. Případ bratrů Mašínových a jejich skupiny prostě i po letech rozdělil národ na dva nesmiřitelné Tábory.

Paumer nezabíjel

Při této příležitosti je nutné připomenout, že sám Paumer při útěku podle historiků nikoho nezabil. V tomto směru byli aktivní zejména bratři Mašínové. Paumera naopak zranila kulka nepřátel.

Muž, který byl šestkrát horní komorou parlamentu navržen na nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva, se do konce svého života nikdy nedočkal soudního rozsudku, který by jeho čin definitivně očistil. Tato schizofrenní situace nejlépe vypovídá o tom, že dějiny této země teprve v budoucnosti k jeho činu zaujmou konečné stanovisko.

Co říkají fakta?

Milan Paumer patřil společně s bratry Mašíny Ctiradem a Josefem, Václavem Švédou a Zbyňkem Janatou do protikomunistické odbojové skupiny.

V roce 1953 se skupina rozhodla odejít z Československa a dostat se v Berlíně do americké zóny. Paumer na falešnou propustku odjel od útvaru, kde plnil vojenskou službu, aby se mohl připojit k ostatním. Společně překročili hranici do východního Německa, kde je čekala 29 dní dlouhá a nebezpečná cesta na západ - v patách měli 20 tisíc příslušníků východoněmecké armády.

Václav Švéda a Zbyněk Janat byli zatčeni, navráceni do Československa, kde byli násladně popraveni. Ostatním se podařilo dostat až do cíle, i když Paumera na útěku zasáhla kulka do břicha. Všichni tři byli odvezeni do Ameriky, kde se přihlásili do armády.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

crakazasecrak ( 19. srpna 2011 05:47 )

souhlas ...at si havlovci viserouvoko

gogo ( 13. srpna 2011 16:53 )

Jak dlouho ještě chcete tento stále větší ekonomický i morální marast svádět na komunisty vládnoucí před jednadvaceti lety ? Jak dlouho ? Padesát let ? Sto let ? Více než obehrané, více než trapné... Máme svobodu a demokracii ? Máme ! Máme svobodně zvolené politiky ? Máme ! Tak ten problém bude asi v něčem jiném, nezdá se Vám ??

tom8888 ( 11. srpna 2010 12:31 )

Pokud vím , tak při svém odboji zabili jen neviné příslušníky Policie ,kteří holt plnili svou službu a rozkaz. Zabili každého kdo jim přišel nedůvěryhodný nebo podivný , oni nezabili nějaké komunistické představitele, ale nevinné lidi. Kdyby ste tehdy žil a byl ste to vy kdo by na ně náhodou narazil při jejich útěku tak by vás taky odbouchli , protože tihle svědky za sebou nenéchávali , a Paumer v jednom rozhovoru řekl , že by neměl problém zabít i dítě a trapně poznamenal ,, mělo by prostě smůlu,, takhle se vyjadřuje snad jen psychopat.

anelam ( 11. srpna 2010 10:52 )

A ty jsi blbec,promiň i k tvému věku!O copak jsi přišel?

anelam ( 11. srpna 2010 10:47 )

Dutý jsi TY a to pořádně Někdo tam má aspoň ty PILINY!!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud