Úterý 4. října 2022
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 16°C

Přelomová razie FBI v Trumpově sídle: Exprezidentův trumf, pokud půjde do voleb

Autor: CNN, mav - 
11. srpna 2022
05:50

Razie FBI ve floridském resortu Donalda Trumpa je mimořádná, historická událost – tím, že cílila na bývalého prezidenta Spojených států. Vyvolala politickou bouři, kterou může využít, pokud se podle očekávání bude roku 2024 opět ucházet o Bílý dům, napsal v analýze zpravodaj CNN z Bílého domu Stephen Collinson.

V minulosti čelil Trump politickým vyšetřováním, tedy v rámci Kongresu – tyto kauzy jen posílily jeho postavení v očích jeho stoupenců. Nyní to ovšem byla federální policie, která pracovala na základě příkazu k domovní prohlídce, který schválil soudce. Jistě tedy existuje důvodné podezření, že došlo k nějakému zločinu.

A aby se Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a prokurátoři odhodlali k tak výbušnému kroku, určitě to nebylo rozhodnutí nižších pater vyšetřovatelů. „Musí s tím přijít vyšetřovatelé, souhlasit s tím prokurátor, ale také to schválit několik pater hierarchie až k ministru spravedlnosti,“ uvedl pro CNN bývalý prokurátor Daren Firestone. (V USA spadají jak federální soudci, tak FBI pod ministerstvo spravedlnosti). „Musí to být něco dost vážného, aby tu šlo o víc než jen plácnutí přes ruku,“ dodal Firestone.

„Něco takového museli plánovat a opakovaně zhodnocovat, právně zkoumat ze všech představitelných úhlů pohledu, celou nejvyšší hierarchií ministerstva spravedlnosti i FBI,“ souhlasí Andrew McCabe, bývalý zástupce ředitele federální policie.

Nevrácené archivy

Agenti se v pondělí večer soustředili na exprezidentovy kanceláře a soukromé pokoje v rezidenci Mar-a-Lago. Je jen málo informací; jde o dokumenty, které měl Trump s koncem své vlády 20. ledna 2021 odevzdat federálnímu archivu. Některé z nich mohly být utajené.

V lednu Národní archivy obdržely z Mar-a-Laga 15 krabic dokumentů z dob Trumpovy vlády. Na Floridě tehdy dost často pobýval, z Bílého domu pak se svým odchodem nechal spoustu dokumentů odvézt. Následovalo pak ale jisté vyšetřování, na jaře se FBI bavila s Trumpovými lidmi na Floridě. V červnu se pak vyšetřovatelé sešli v Mar-a-Lagu s Trumpovými právníky a prohlédli si sklep, kde má Trump uložené krabice dokumentů. Podle zdroje CNN vyšetřovatelé nařídili lepší zabezpečení – a tak tam Trumpův tým nainstaloval ještě zámek.

Ničit či mazat federální záznamy či nevhodně zacházet s utajovanými dokumenty je trestný čin, různé aspekty toho řeší několik zákonů – a není teď ani jasné, podle kterých zrovna FBI konala. „Skutečnost, že se FBI dozvěděla, že v červnu Trump stále ještě měl v Mar-a-Lagu dokumenty, a že se tam o dva měsíce později musela vrátit s příkazem k prohlídce, mi naznačuje, že FBI má důkazy, že Trump a jeho personál zadržují další klasifikované záznamy a nedělají nic pro to, aby je řádně vrátili archivům,“ komentoval právník Bradley Moss, specialista na národní bezpečnost.

„Ministerstvo spravedlnosti o tom teď moc sdělit nemůže; bylo by nevhodné o tom mluvit, je to nejasné, ale zřejmé je, že jde o velkou věc,“ komentoval pro CNN její právní analytik Preet Bharara, bývalý prokurátor.

A víc se zřejmě ještě nějakou dobu nedozvíme – to až kdyby se FBI rozhodla Trumpa nebo někoho z jeho lidí obvinit.

Vloupali se do trezoru?

Tyto nejasnosti Trumpovi nahrávají. Sám nezveřejnil, na jakém právním základě k němu policie přišla, čím se prokázala. Ba legalitu razie popíral: „K takovému útoku může dojít jen v rozbitých zemích třetího světa. Bohužel se Amerika stala jednou z nich, nevídaně zkorumpovanou,“ reagoval exprezident v prohlášení. „Dokonce se mi vloupali do sejfu!“

Jeden z mála komentářů, co od policistů zazněly, zněl, že rozhodně nevykopávali žádné dveře.

„To nejlepší teprve přijde,“ ohlásil ráno po razii Trump na své sociální síti Truth Social na videu ve stylu předvolební kampaně.

Před resortem už od pondělní noci demonstrovali jeho stoupenci. A aniž věděli, zda Trump porušil nějaké zákony, začali další Republikáni okamžitě zuřit. „Razie je neuvěřitelně znepokojivá, zvláště vzhledem k historii Bidenovy vlády, jak jde po rodičích a dalších politických oponentech. Jak z třetího světa,“ tweetoval floridský senátor Rick Scott, který má v Republikánské straně na starosti kampaně. „FBI musí vysvětlit, co dnes dělá a proč.“ V konzervativní televizi Fox dokonce vyšetřování přirovnal ke Gestapu.

„Už jsem viděl dost. Ministerstvo spravedlnosti dosáhlo nepřijatelného stavu konfliktní politizace,“ horlil Kevin McCarthy, šéf republikánských kongresmanů. „Je nutné okamžité vyšetřování toho, jak Joe Biden a jeho vláda využívají toto ministerstvo jako zbraň proti svým politickým oponentům – proti pravděpodobnému republikánskému kandidátovi na prezidenta,“ přidala se Elise Stefaniková, třetí nejvýše postavená republikánka ve Sněmovně reprezentantů.

Pověsit ministra, vyvraždit FBI

A komentáře na sociálních sítích jdou ještě dál. Ministra spravedlnosti Marricka Garlanda „je třeba zavraždit,“ volal jeden z radikálních hlasů „Nabito!“ hlásal další, za což na daném fóru nasbíral spoustu lajků. „Vidím oprátku kolem jeho krku,“ přisadil si další. „Zabít všechny federály,“ obracel svůj hněv na celou FBI jiný ultrakonzervativec, jak psala CNN.

Reakce jak voličů, tak spolustraníků ukazují, jak velký vliv mezi Republikány bývalý prezident má. Daleko vzácnější jsou umírněné hlasy. „Lidé by se měli krotit. Musejí pochopit, že k razii došlo podle standardních procedur, se zapojením federálního soudce, měli příkaz k prohlídce,“ prohlásil v televizi CNN Alberto Gonzales, republikánský ministr spravedlnosti z dob George Bushe mladšího.

Šéf republikánských senátorů Mitch McConnell se nechtěl vyjadřovat, napřed prohlašoval, že se teď musí věnovat povodním doma v Kentucky. Ale jak politický tlak narůstal, také vydal prohlášení, že ministr Garland musí „ihned“ odpovědět americkým občanům. A podobně se vyjádřili i lídři, s nimiž se dost možná Trump utká v republikánských primárkách před prezidentskými volbami - jeho viceprezident Mike Pence a floridský guvernér Ron DeSantis.

Sám Trump se ještě nevyjádřil, zda do voleb půjde. Do jisté míry však jeho reakce na razii vypadá jako zahajovací salva nové kampaně, postavené na motivu perzekuce od „hlubokého státu“ (politického/byrokratického establishmentu, který je častým motivem krajně pravicových konspirátorů), což známe od četných populistů z různých koutů světa. A jak ukazuje dosavadní odezva, nemálo lidí na to slyší.

Američany zatím čekají „poločasové volby“, v listopadu budou rozhodovat o nové podobě Sněmovny reprezentantů a o třetině senátorů. Donald Trump se s chutí účastní mítinků v různých státech. A je jasné, že na těch dalších bude razii zmiňovat.

„Povyk posledních dní také ukázal, že jestli ještě byly nějaké naděje, že by Biden dokázal splnit své inaugurační sliby o sjednocení země, tak zvadly ve chvíli, kdy agenti FBI prošli branami Mar-a-Laga,“ uzavírá Collinson ze CNN. „A to je jen ukázkou erupcí, jaké by skutečně otestovaly sílu americké demokracie, pokud by Trump byl obžalován.“

Video  Zeman o Trumpově konci v úřadu: „Zbabělost odcházejícího politika“  - Blesk
Video se připravuje ...

tranta68 ( 11. srpna 2022 09:39 )

měl jsem tu kamaráda, emigranta co žije v USA. Ten s trochou nadsázky pravil, že uvažuje o reemigraci zpět, že v USA je nyní větší komunismus, než tady....

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa