Neděle 26. března 2023
Svátek slaví Emanuel, zítra Dita
Oblačno, déšť 12°C

Hrob Ivany Trumpové (†73) na golfovém hřišti: Exprezident díky němu získá daňové úlevy?

Autor: Darina Jíchová - 
1. srpna 2022
09:50

Donald Trump a jeho daně, to je ve Spojených státech velké téma. Propíráno bylo hlavně za jeho prezidentury, nicméně zájem o něj je dál. Tentokrát to vypadá, že mu jistou daňovou úlevu poskytne jeho první manželka, někdejší česká lyžařka a podnikatelka Ivana Trumpová, rozená Zelníčková, která zemřela 14. července ve věku 73 let. Trump měl podle všeho zneužít místa jejího posledního odpočinku, Trumpová má hrob na jeho golfovém hřišti v New Jersey, uvedl deník The Guardian.

Umístění jejího hrobu v New Jersey bylo prý záměrné, Trump z toho bude prospěšný, vyhne se tak totiž povinnosti platit daň. Na jednu stranu je místo jejího odpočinku symbolické – u první jamky Trumpova Národního golfového klubu v Bedminsteru v New Jersey, na druhou se ale veřejnost shodla, že je záměrné a vypočítavé.

Zákony státu New Jersey uvádějí, že hřbitovy jsou osvobozeny od všech daní, tax a výměr, její hrob jako takový tedy Trumpovi poskytuje jistou výhodu, zvláště ve státě, který je známý vysokými daněmi z nemovitostí. Podle webu ProPublica Rodinný fond Trumpů nejprve zkoušel ustanovit svůj nedaleký pozemek v Hackettstown jako neziskovou hřbitovní společnost.

Nakonec se ale Trumpová stala první osobou pohřbenou na golfovém rezortu, kde Trump a jeho rodina tráví spoustu času. Právně se tak golfový klub stal hřbitovem a je osvobozen od většiny daní, dodal web Insider.

Neuctivý hrob Trumpové

„Ke zvěstem, že Trump jen kvůli úlevám z daní pohřbil svou první manželku na smutném kousku hlíny na svém golfovém hřišti, jsem byla skeptická,“ načala na svém Twitteru socioložka Brooke Harringtonová. „Tak jsem zkontrolovala zákony New Jersey a, světe, div se, opravdu, když ji tam uložil, získal výhody, daním se vyhne – dani z majetku, přijmu i prodeje,“ vysvětlila. Harringtonová rovněž označila hrob, do kterého byla Trumpová uložená, za „neuctivý a nuzácký“, podle ní Trump zostudil své tři děti z prvního manželství: Donalda mladšího, Ivanku a Erica.

Hrob Trumpové zatím označuje jen rytý náhrobní kámen a věnec, zda se bude dál rekonstruovat v něco většího, je otázkou. Přestože jsou hřbitovy v New Jersey osvobozeny od placení daně, mnozí pochybují, že jeden hrob tuto výhodu poskytne celému golfovému rezortu. Nicméně Trump dobře ví, jak se daním vyhnout, a výhody a okliky si uměl najít už před smrtí své první choti. Zaměstnanci na golfovém hřišti mulčují trávu, oficiálně se tak golf hraje na zemědělské půdě a ta má z daňového hlediska v New Jersey také výhody.

Věčné členství pro vášnivé golfisty

Trump se snažil alespoň částečně svůj golfový klub změnit na hřbitov už dřív, zmínky jsou už z roku 2014. Chtěl udělat dva hřbitovy – jeden pro rodinu a jeden s 284 místy k prodeji. Podle deníku Washington Post plánoval nabízet golfistům „věčné členství“ s místem k pohřbení. Americký exprezident přitom už má své místo pro hrob, a to na hřbitově All Faiths Cemetery ve čtvrti Jamaica v Queensu, blízko své matky a otce. Na golfovém hřišti v Bedminsteru by chtěl mít zřejmě jen grandiózní mauzoleum.

Video  Nečekané rozloučení s Ivanou Trumpovou (†73): Pohřeb bez slz! Zato v luxusu  - Reuters
Video se připravuje ...

zlobit ( 1. srpna 2022 11:48 )

Nechápu, že o uložení ostatků rozhoduje Trump a ne děti.

trintin ( 1. srpna 2022 10:53 )

U nás spinká Zátopek v muzeu a nikomu to nevadí.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa