Neděle 22. května 2022
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Oblačno 22°C

Biden slaví rok v Bílém domě. Problémů přibývá, čemu čelí prezident USA?

Autor: mav, CNN, ČTK - 
20. ledna 2022
17:40

Joe Biden právě dokončil první rok v úřadě prezidenta Spojených států amerických. Z počátku své vlády prohlašoval, že byl zvolen od toho, aby řešil problémy. Narůstají ovšem obavy, zda tuto hypotézu dokáže naplňovat, píše v analýze CNN. A už v listopadu čelí volbám do Kongresu, jejichž prohra by prezidentovi do velké míry znemožnila vládnout.

Bílý dům se jeví stále zavalenější extrémními výzvami – a vedle pandemie a inflace ho podrývají jak některá vlastní strategická rozhodnutí, tak těsné většiny v obou komorách Kongresu.

Například vláda Demokratů od svého počátku vsázela na to, že touto dobou už díky očkování prakticky skončí pandemie koronaviru; jenže vakcíny se zpolitizovaly, miliony Američanů je odmítly – a rovněž krizi prodloužily varianty delta a omikron. Nedávnou ranou pro Bidenovu administrativu byl verdikt Nejvyššího soudu, který zablokoval nařízení očkovat všechny zaměstnance firem, jež jich mají přes sto, jak informovala CNN.

Odpor z vlastních řad

Další rány dostává Biden od spolustraníků. K ústředním tématům své vlády zařadil omezování emisí a změn klimatu a rovněž vyšší sociální výdaje; legislativní návrhy se však zasekly na výhradách pár středových Demokratů.

A aktuálně Biden naplno bojuje také za reformu volebního systému, který někde může upírat volební právo menšinám. Prostá většina v Senátu (demokraté o hlas víc než republikáni) zde nestačí, prezident se to snaží obejít – k nelibosti některých Demokratů.

„Dává všanc důvěryhodnost svého prezidentství,“ komentuje zpravodaj CNN z Bílého domu Stephen Collinson. „Pokud selže jeho pokus změnit pravidla v Senátu, aby prosadil změnu volební legislativy, ztratí víc než jen návrhy zákonů, jež považuje za klíčové pro udržení demokracie. Vyčerpaný politický kapitál by mohl znamenat, že už jeho administrativa jiné zákony do konce mandátu neprosadí.“

Biden šel několikrát do Kapitolu přesvědčovat o své agendě kongresmany a senátory – což se dá vykládat jako známka slabosti, klesání prezidentova politického kapitálu, k čemuž přispělo i několik slibovaných termínů, do nichž vláda nestihla prosadit některé zákony.

Za Bidenovy vlády rovněž vzrostla inflace. Nic voliče tolik nepálí jako potíže nakrmit rodinu. Není to tak dlouho, co Laura Godinezová v Nevadě natankovala plnou nádrž svého trucku za sto dolarů (cca 2142 Kč) – teď je to 145.

Podobně zdražily potraviny, musí v supermarketu víc počítat, vynechávat sladkosti… „Nechce se mi to říkat, ale za Donalda Trumpa to takové nebývalo,“ říká pro CNN Godinezová; zatímco dříve spíš fandila republikánům, v posledních letech volila demokraty. „Nevím, jestli za to může prezident, nebo co se stalo, ale za Trumpa bývalo líp,“ zoufá si nyní. Před několika měsíci vláda ujišťovala, že inflace bude krátkodobou záležitostí – což se nepotvrdilo a mylné předpovědi teď jsou pro Bidena další ranou.

„Musíme inflaci dostat pod kontrolu,“ pronesl na středeční tiskové konferenci, na níž výročně bilancoval. „Klíčová odpovědnost leží na centrální bance Fed, jež má dvojí mandát: plnou zaměstnanost a stabilní ceny,“ připomněl ovšem.

Přitom je v řadě ohledů americká ekonomika zdravá – nezaměstnanost je nejnižší za poslední roky, akcie rostou, spotřebitelé utrácejí. Prezident získal nadstranickou podporu pro zákony o infrastruktuře a záchranný covidový balíček v objemu přes 40 bilionů Kč. Takže nějaké úspěchy si Biden připsat může, ale pandemie, v řadě ohledů poznamenávající hospodářství, mu tyto body upírá. „Biden musí víc komunikovat, co dokázal, čeho dosáhnul, nic z toho není vidět,“ řekl pro CNN nevadský demokrat Mark Weinberger.

Zásadním milníkem není první výročí v úřadě, nýbrž nadcházející volby: V listopadu se bude rozhodovat o nové Sněmovně reprezentantů a třetině Senátu (plus v řadě států o guvernérech a nižších pozicích). Jestliže nemá Biden Demokratickou stranu pod kontrolou teď, oslabí je to i v očích voličů. Donald Trump už rok není prezidentem, dosud však neopustil tvrzení, že v listopadu 2020 prohrál volby neoprávněně. A jelikož si v Republikánské straně nadále drží nejsilnější postavení, promluví nepřímo i do kongresových voleb – například může svou vahou ovlivnit primárky pro konkrétní obvody, čili kdo se o konkrétní křeslo za republikány bude ucházet.

Uprostřed prvního mandátu takto ztratili Kongres prezidenti Ronald Reagan, Bill Clinton i Barack Obama – přesto se pak zase dokázali zvednout a za další dva roky úřad obhájit. I ti čelili po jisté době propadu popularity ke 40 %; většinou ale až druhým rokem vlády, zatímco Joe Biden v průzkumech na tyto úrovně klesl rychleji. Podle šéfa republikánských senátorů budou volby Bidenovým vysvědčením z inflace, bezpečnosti na hranicích a napětí s Moskvou. Ale Biden si do voleb věří. „Myslím, že mé vysvědčení bude vypadat velmi dobře,“ pronesl.

Video  Přísaha Joea Bidena  - Reuters
Video se připravuje ...

tomik007 ( 21. ledna 2022 02:49 )

Myslím ze moc neslaví...🙄

Soliter56O ( 20. ledna 2022 23:22 )

Předpokládám, že čelí demenci ... Otázkou ale je, jestli úspěšně ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa